Citat:
Ursprungligen postat av
Honeyryder
Han är absolut en skön människa, ibland.
När han inte beter sig hotfullt mot kvinnor genom att ställa sig ansikte mot ansikte och skrika "du säger inte så igen, FATTARUU?!", ber de hålla käften så fort de höjer rösten eller säger emot honom. När han inte kallar kvinnor för fittor, råttor eller spottar efter dem. När han inte manipulerar den snällaste personen i husen till att inte ens våga vara sig själv för rädslan att göra honom arg. När han inte snackar skit om alla och dessutom hittar på saker som inte har hänt eller sagts, när han inte skrattar åt att någon är ledsen och svartsjuk över hans och Lennies relation.
Och, när han inte kallar en kvinna för hund. Som för övrigt är något av det smutsigaste att kalla någon i hans kultur. När han inte sätter på sig sjuttioelva lager av offerkoftor och tycker synd om sig själv, låtsas att han har fobier och klänger på Lennie.
Utöver detta så kan han absolut vara en skön människa, jag skrattar absolut åt hans fånerier, men skulle hellre äta snor än att vara hans vän.
Vem i huset är rädd för Mergim, Jass som skriker som en bortskämd unge. T o m hennes pojkvän har skrikit på henne.
Mergim har till skillnad från andra vuxit och den som haft bra inverkan på honom är Lennie helt klart. Han är 21. De finns de i huset som beter sig som tonåringar med eller utan sprit.
De enda som kan hantera alkohol är Mergim, Lennie och Sami. Ser gärna en final utan fyllefester 😁