2020-04-13, 19:41
  #223489
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Grand-canyon
Varför ska jAg ägna min tid åt alla lögner som skrivs i och om viruset?

Yttrar du dig i frågan och pratar om artiklar förutsätter jag att du läser dem också.
Citera
2020-04-13, 19:41
  #223490
Medlem
obscenitets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av severustheemperor
Sossarna har 89 010 partimedlemmar.
Centern 29 107
Vänstern 17 645
Liberalerna 15 390

Inga problem att trolla internet då......
Som sagt är det en pandemi det handlar om och inte ett politiskt val. Alla mår bättre av att ifrågasätta såväl media som myndigheternas strategi/riksdagens beslut. Fokus ligger ju nu på att hyssja oliktänkande och lyfta the swedish way. Pinsamt ur en internationellt synvinkel.
Citera
2020-04-13, 19:42
  #223491
Medlem
AnnaDeas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Hor-Ulla
Eller du kanske menade 0,2 % eller så menade du 20% eller är det 2 % dödlighet du menar?

Haha, typiskt vänsterretorik med att missförstå vad man säger för att sedan argumentera från sin tappade världsbild.

Jävla trollnivå


Men om du har så svårt att förstå så kanske du bode sluta skriva?

Eller tar du allt bokstavligen så man måste stava det åt dig, ärlig fråga.
Citera
2020-04-13, 19:42
  #223492
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av HG
Tror du fortfarande på detta själv?

Det är lätt för en reporter att kolla så ja.
Citera
2020-04-13, 19:42
  #223493
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Bananarmen
Det är väl klart att MSB backar om att dricksvattnet skulle ta slut, de märkte att det skapade panik. Det sista dom vill ha är en massa folk som nu börjar bunkra vatten, då tar det ju slut ännu snabbare

Folk gör det redan. Hyllan där man vanligtvis har mineralvatten (utan smak) gapade tom i flera butiker idag när jag var ute på en promenad.

Det är ganska märkligt att man gick ut med den här informationen, men hon kanske ville bara vara ärlig?
Citera
2020-04-13, 19:43
  #223494
Medlem
severustheemperors avatar
Citat:
Ursprungligen postat av trazke
Det är endast 1 person över 90 år som fått vård på IVA under hela utbrottet.

Skulle vilja veta vem det var ..................
Citera
2020-04-13, 19:43
  #223495
Medlem
Ogunquits avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sang
Enligt artikeln i länken ( https://www.nyatider.nu/invandrarfororten-seine-saint-denis-har-en-exceptionell-overdodlighet-i-covid-19-samma-pa-andra-hall -i-europa/ ) från tidningen "Nya Tider" så är invandrargetton i hela Europa särskilt utsatta för smitta.

Citat:
I Sverige verkar det som att myndigheterna har givit sitt tysta medgivande till sakernas ordning. I Frankrike har det hela tagits ett steg längre – den 18 mars gav inrikesministerns statssekreterare, Laurent Nunez besked till prefekterna, landets polischefer, att de skulle upphöra med att genomdriva restriktionerna i landets ”utsatta områden”.
__________________
Senast redigerad av Ogunquit 2020-04-13 kl. 19:44. Anledning: Redigering
Citera
2020-04-13, 19:44
  #223496
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av climasol
Om nu kemikalier skulle ta slut. Kan man inte sluta använda kemikalier i dricksvattnet? Eller blir folk magsjuka då?
Om det inte går får väl folk hämta vatten i sjön. Det borde i alla fall duga till att laga mat och tvätta sig. Duscha kan man inte göra och det blir svårt med tvättmaskiner.
Det är nog smart att bunkra lite vatten nu. Så man i alla fall har till matlagning och tandborstning. I värsta fall kan väl Sverige köpa dricksvatten från grannländerna.

Trots allt är Sverige ett välordnat samhälle med stora resurser.Tycker själv att MSB:s dragning idag att brist på lastbilschaufförer skulle kunna hota vattenförsörjningen är ganska långsökt. Finns chaufförer i räddningstjänst och försvar som vid kris borde kunna köra kemikalier om det verkligen behövs. Med samma resonemang som MSB nu fört kan man få fram hot mot i princip varje del av samhället. Men det är ju bra om myndigheten börjat tänka efter före och nu sent om sider kommer upp på sina tår.
Citera
2020-04-13, 19:44
  #223497
Medlem
Idiotsveriges avatar
Citat:
Ursprungligen postat av senapslamm
Det stora problemet är att när rengöringskemikalierna är slut så kan kranvattnet bli kontaminerat med coronavirus. En mardröm.

Koka vattnet först så förstörs virusets fettmembran och blir overksamt.
Citera
2020-04-13, 19:44
  #223498
Medlem
gloffgloffs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Hor-Ulla
Trivs corona i gräs eller på asfallt?

Citat:
Ursprungligen postat av outoftheblue
Hostar eller nyser någon faller droppar som kan innehålla virus till marken.

Vi såg ju "mist-machines" från Kina som sprayade gatorna ... det har väl med det att göra kanske,

det måste ju gälla golvytor och offentliga platser som många passerar,

inte helt orimligt att anta inne i en affär som många besöker,

fy tusan vilken best det här viruset är att ha att göra med!
Citera
2020-04-13, 19:46
  #223499
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av skitkuligen
Haha

Jag håller med.
Givetvis ingen felsägelse men konsekvensen - panik på redaktionerna - visar att hon inte är ett ess på krishantering, trots yrket.

Nedtonat i rapport nu. ”Eeeh vi är inte där än men vi kan få problem... längre fram!

Som någon annan skrev nyss. Tänk om man inte får fram kemikalier och viruset sprids i vattnet.

Det var det hon avsåg, tänker jag.

Hon kanske är less på förljugenheten.

Kan hända. Men jag tror inte att hon menade att viruset skulle spridas i vattnet. Utan att man måste ju rena vattnet helt oavsett även i vanliga fall och det går inte om vi inte har kemikalierna som behövs till detta.

Det är en svår balansgång att vara ärlig och skapa panik.
Citera
2020-04-13, 19:46
  #223500
Medlem
Bananarmens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av sno
Folk gör det redan. Hyllan där man vanligtvis har mineralvatten (utan smak) gapade tom i flera butiker idag när jag var ute på en promenad.

Det är ganska märkligt att man gick ut med den här informationen, men hon kanske ville bara vara ärlig?


Absolut! Och bra med ärligheten, de vill ju vara så transparenta som möjligt har de tidigare sagt. Men nu märktes kanske paniken på detta vis i affärer, kanske de kunde se en ökning på vattenanvändning i olika delar av landet (pga människor som fyller sina 40-liters dunkar) (obs, vet inte om det går att se så snabbt) och då bestämde dom för att ta tillbaka uttalandet lite sådär (o)smidigt.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in