2020-04-11, 18:27
  #217717
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Realtesto
Det är ju långhelg.
Corona sippar på en påsköl i solen på en uteservering.
På tisdag tar corona igen långledigheten och Tegnell får rapportera 250 dödsfall men det viftas bort med eftersläpningar.
Och allt fortsätter rulla på som vanligt.

Nja, tisdag förmiddag räcker inte för att samla ihop helgens skörd. Mycket av eftersläpningarna kommer sparas till onsdagen.
Citera
2020-04-11, 18:28
  #217718
Medlem
Bajjamannen87s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av DetBlirBraSnart
Nej, du har fel och är okunnig. HIV är ett immunbrist-virus och c19 är ett coronavirus. Man kan inte bli immun mot ett immunbristvirus då det heöt enkelt inte bildas antikroppar emot det.

Gör inte bort dig.

A small proportion of humans show partial or apparently complete inborn resistance to HIV, the virus that causes AIDS.[1] The main mechanism is a mutation of the gene encoding CCR5, which acts as a co-receptor for HIV. It is estimated that the proportion of people with some form of resistance to HIV is under 10%

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Innate_resistance_to_HIV

Gör inte bort dig.
Citera
2020-04-11, 18:28
  #217719
Medlem
tigerrakets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av milofo
Dumheter. Går emot vad kollegan själv sa och går emot dokumenterade rön.
Som du ser så står det när man använder det i ett tidigt skede.
På samma vis så fungerar cancer-medicin mot tidig cancer, men när du har metastaser i hela kroppen så kan man inte precis slänga in lite cellgifter och tro att kroppen ska återhämta sig.

Har organen börjat att svikta och blodkärlen har börjat att gå sönder, så minskar näring och syre i organen, och dem börjar att dö. Allt du försöker trycka i patienten då med nålar går bara ut i kroppen.
Citera
2020-04-11, 18:28
  #217720
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Onlyplaydanuts
Svårt att lita på en modell som inte ens kan få rätt på det som redan hänt, det har inte dött över 100st något dygn hittils. 379/dygn är en helt bedrövlig förutseelse, skulle bli otroligt förvånad om det någon gång går över 200st
7 april dog det 114! Sedan kan ju det säker bli mindre , men inte avsevärt mindre, och knappast att 114 skulle varit toppen, då är man ju bra naiv om man tror det.
Citera
2020-04-11, 18:29
  #217721
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Stockholmslivet
Nja, tisdag förmiddag räcker inte för att samla ihop helgens skörd. Mycket av eftersläpningarna kommer sparas till onsdagen.
Har du tur så kommer en sifferonanist hjälpa dig med siffrorna redan idag.
Citera
2020-04-11, 18:29
  #217722
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av arbetet
Speciellt inte de som inte ens kommer dit. Bumpar det här så att alla är klara över var jag står:
Tråkigt att höra om din mor. Vi får hoppas på att hon inte insjuknar.

Samtidigt så hoppas jag att läkaren gjorde klart för er att flera veckor som nedsövd i respirator, med maxtryck och 90% syre, inte är ett alternativ för den som är 89 år. Om hon mot alla odds kunde tas av respiratorn och börja andas själv, så skulle hennes kropp och lungor aldrig återhämta sig.
Citera
2020-04-11, 18:29
  #217723
Medlem
Milldues avatar
Citat:
Ursprungligen postat av kugutt
Jo, men det är isåfall dom frivilliga som råkar illa ut, vaccinen slepps inte innan den fungerar. Människorna som blir testade «takes one for the team» kan man säga.

Många biverkningar kan visa sig många år efter att man tagit vaccinet..så alla kommer att ta en risk om man tar ett snabbt framtaget vaccin. Hur länge tog det att få fram att det gav en del narkolepsi av svininfluensans vaccin ? År eller ? Sterilitet, tidig impotens, misnkad könsdrift är väl väldigt oönskade biverkningar som är möjliga vid vaccinering..
Citera
2020-04-11, 18:29
  #217724
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Sotern
Bara 20 döda idag?

https://c19.se/
Det är Påskafton. På tisdag hittar man uppskattningsvis 200 kroppar i kylrummen, som väntar på att föras in i statistiken. Sedan sprider Tegnell ut dem över de senaste staplarna i sitt diagram, som då visar att vi "plattar ut kurvan", samtidigt som han noggrant undviker att nämna att de följande par-tre dagarna kommer man såklart att upptäcka ännu fler fall som baknoteras, så att de senaste staplarna växer. Och ingen av landets alla "ganskande" journalister kommer att fatta att han lurar dem med sina simpla trolleritrick.
Citera
2020-04-11, 18:29
  #217725
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av DetBlirBraSnart
Precis. 14% hade varit smittade eller åtminstone fått tillräckligt höga doser av viruset för att utveckla immunitet. Då skriver det ju själv nu. Tror du att de 14% kommer bli smittade sålänge de har antikroppar?
Nej. Vi vet ej hur länge de varar dock.
Citera
2020-04-11, 18:29
  #217726
Medlem
57Emmas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av skitkuligen
Mja... inte än:

” Sundeman förklarar att fältsjukhuset inte har tagits i bruk för att det är slut på intensivvårdsplatser inne på sjukhusen.
– Vi har platser inomhus men de är spridda på olika ställen och olika sjukhus inom SU. Nu får vi samordningseffekter som är unika i det här tältet. Det är mycket enklare och mer systematiskt, säger han och tillägger:
– Nu när vi befinner oss i en påskhelg och det gäller att kunna expandera snabbt är det personalresursen som är begränsande, och det löser vi bäst i tältet.
Henrik Suneman förklarar också att vissa patienter är mer sjuka än andra i covid-19 och de allra svårast sjuka placeras inte i tältet.”

Men snart kommer nog eländet hit, big time och då är det ju bra med en ishall som bårhus. 😨

Ja, ishallarna är väl klara eller om det var något prat om att man inte ville använda dom då de trodde att ishallarna inte skulle komma att besökas så mycket efteråt.

Nu har jag inte följt kurvan speciellt mycket över VGR men tycker det börjar öka runt omkring. Har hört många som är sjuka (otestade) och även några som testat positivt. En person som jag känner ligger på IVA.
Citera
2020-04-11, 18:29
  #217727
Bannlyst
Tippar på 2500 döda på tisdag.
Citera
2020-04-11, 18:29
  #217728
Moderator
-Info-s avatar
Nu har intensivvården i ett svenskt fältsjukhus startat igång:

Citat:
- Under lördagen intensivvårdades flera personer med covid-19 i Försvarsmaktens fältsjukhus, IVA Kronan, utanför Östra sjukhuset, rapporterar GT.

- "Nu vårdas åtta patienter där, och det kommer att bli ytterligare fyra senare under lördagen", säger Henrik Sundeman, verksamhetschef för IVA Kronan, till tidningen.

- Tälten har i nuläget 20 intensivvårdsplatser, men platserna beräknas utökas nästa vecka.

https://sverigesradio.se/sida/artikel.aspx?programid=104&artikel=7450741
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in