Den assyrianska communityn krishanterar.
Citat:
Det narrativ som målas upp är att församlingen i Hallonbergen drabbats på grund av att medlemmarna har en misstro mot myndigheter och är oförmögna att följa deras direktiv. Att man har annan social tradition är korrekt, men frågar man de syrianska organisationerna i landet så återges en helt annan bild kring hur medlemmarna reagerat under pandemin.
-Vi fattade beslutet att skjuta upp vår största aktivitet som samlar hundratals ungdomar i landet några dagar efter att tiotusentals samlats för att se melodifestivalens final i Globen. Vi uppmanade därefter våra lokalföreningar att pausa sin verksamhet och vi har haft en årsplanering som helt och hållet har denna situation i hänsyn för att ta socialt ansvar. Flera av våra föreningar delar ut 300 liter handsprit gratis och vi har flera initiativ på gång för att dra vårt strå till stacken för att minska smittspridningen. Så ja jag tycker absolut att vi agerat tydligt och korrekt enligt myndigheternas direktiv, berättar Syrianska-Arameiska Ungdomsförbundets (SAUFs) ordförande, Jacob Lahdo.
Länk:
http://www.bahro.nu/sv/nyheter/sverige/syrianer-i-sverige-beter-sig-som-svenskar-i-coronakrisen-2/
Bra läsa allt. Man kör sin genetiska teori att assyrier är mer utsatta pga receptorer. Jämför med stockholmare på uteserveringar för att driva sin tes om genetik.
Assyrier är ALLTID tillsammans.
Det är något vackert, normalt sett, men nu, inte bra.
Gener med förekomster av receptorer är en önskedröm. Först hade bara kineser gener med receptorer. Så blev det inte. Sedan hade vita inga receptorer. Så blev det inte. Sedan var inte svarta mottagliga. Så blev det inte heller.
COVID slår mot alla, men visst det är möjligt att vi asociala svenskar har visst skydd mot smittan då vi inte bjuder hem hela tjocka släkten till våra hem 7 dagar i veckan.