Citat:
Ursprungligen postat av
liksom-fb
Det är nästan alltid så att hyperinflation orsakats av att produktionen i landet havererat.
Då skall färre varor betalas med samma eller ökad mängd omsatt M1.
Statens upplåning lär vara helt diskonterad. Iaf den som beslutats och diskuterats. Och även ett mått av QE från RB.
Och det har lett till en 2 årsränta på -0.46%
Förväntan från t ex Regering och KI är en KPI ökning på ca 0.5%. Troligen hamnar det där i krokarna.
Någon månad kan det ju avvika naturligtvis.
Hur det blir med produktion får vi väl se men som jag har frågat på annat ställe, kommer kunderna att vilja betala mer för att produktionen är i high cost länder?
Jag har ju lite svårt att se det. Och då kommer de som har produktion i high cost länder att tappa marknadsandelar och dö om de inte snabbt anpassar sig.
Fetat. Det är just det som kommer att bli intressant att se. Kommer marknaden att "flytta från Kina" och "hem" i någon utsträckning eller kommer den att flyttas till andra low cost länder i Asien? Eller kommer världen att glömma det som hänt och bara gå vidare och låta Kina vara världens fabrik? Med den risk som det innebär.
Det har varit en stark globaliseringsvåg i decennier nu, frågan är om pendeln delvis kan vara på väg tillbaka. Om folk blir av med jobben på hemmaplan kommer regeringar att försöka skydda sitt egna land. Se exempel Trump och USA där "Made in USA" börjar bli ett allt starkare varumärke. Se även hur EU har agerat med att låta en av sina grundpelare (att varor och människor ska kunna röra sig fritt) har i dessa kristider börjat strunta i det.
Jag vet inte vad konsekvenserna kommer att bli men det skulle förvåna mig om det inte blir en hel del debatt om detta framöver. EU har nu på flera områden visat sig inte fungera (Brexit, flyktingfrågan och nu Coronakrisen).
// CC