2020-04-04, 19:42
  #194125
Medlem
AnnaDeas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Richard-III
Läs på och försök förstå. Om du skall bara i en tråd som handlar om en viruspandemi så bör du i alla fall förstå fundamenta.

Sedan får du ha dina åsikter om åtgärder, när de skall tas eller inte och så vidare.

Men det blir tramsigt om du skall hålla på och säga att jorden är platt.

Ja, hela världen är emot dig och dina träffsäkra analyser.

Hur många har du sagt hittills ska läsa på bara idag?
Citera
2020-04-04, 19:43
  #194126
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av sno
Ids inte leta efter en länk, men det har också visat sig att redan "friskförklarade" patienter har vid ett senare tillfälle visat sig bära viruset. Dock utan symptom.

Detta kan förklara de stora dödstalen både i Italien och i Sverige. Folk som tror sig vara friska har tagit hand om gamla människor på äldrevården och i Italien har kanske familjemedlemmarna
trott sig vara friska i generationsboendet, men att det vid närmare undersökning skulle kunna visa sig att hela familjen är smittade.

Därför går det inte att värja sig mot detta virus. Vi kommer att blir smittade allihopa - med eller utan symptom.
Det kan väl vara så att vi alla blir smittade. Men eftersom sjukdomen ofta är svår och dödligheten stor så ska länderna inte ha så brottom att få alla smittade. Vårdplatserna vetu..
Citera
2020-04-04, 19:43
  #194127
Medlem
-AIR-s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av LucNN
Var det menat som dikt/poesi eller? Läste det med en besserwisseraccent mentalt. Trodde det var ett vanligt samtal med konstig ton. Så det blev roligt. Om det var tänkt som poesi och inte ett vanligt samtal med en annan person så drar jag tillbaka Mitt mobberi. Om det var vanligt samtal så står mobberiet kvar.
Men alltså oavsett vad det är så känns som om du kan hitta bättre saker att göra än att hålla på med mobberi på fb en lördagskväll? Det här är en sjukt svår situation för alla människor, och nu kanske det hade varit lite soft om folk kunde ta det lugnt med alla hårda känslor. Chilla lite bara, om det är nångång vi bör göra det så är det nu. Men nej det var inte menat som ett vanligt samtal, men inte poesi eller. Mest som en slags positivitet i allt jävla mörker som råder nu. Skål på dig!
Citera
2020-04-04, 19:43
  #194128
Medlem
Aspsusas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av sno
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000006464432.html
https://www.bmj.com/content/369/bmj.m1375
https://www.aftonbladet.se/nyheter/a...n-sakna-symtom

Här kan du läsa om England:
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000006464292.html

Tackar. Iltis hör inte till min vanliga diet mera. För svenska läsare så är Ilta Sanomat en kvällstidning, och kanske den litet mer seriösa av dem. Definitivt mer seriös än AB eller Expressen.

Hmm. Första artikeln citerar Aftonbladet som citerar BMJ? Har inget med Sveriges linje att göra övht.
BMJ är dock intressant, måste läsa den närmare (det är alltså artikeln från 2.4 som postulerar 4/5 asymptomatiska, värt att notera är att det är en studie av 166 personer som tidsmässigt sträcker sig kortare än ett dygn).

Iltis nr 2 om England är alltså om rådgivaren Medley's tankar om flockimmunitet (citerar Times, och äldre artikel i The Atlantic) - få se nu, finns här något om Sverige i den... Nej, det verkar faktiskt inte så.

Jag skulle fortfarande väldigt gärna vilja läsa vad finsk press skriver om att Sveriges modell nog är den bästa och värd att ta över.
Citera
2020-04-04, 19:43
  #194129
Medlem
trattfans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Tobbesvensson
Jämförbara länder? Du jämför alltså ett glesbefolkat perifert beläget land som Sverige med några av världens mest befolkningstäta länder mitt på kontinenten? Nederländerna är mer tätbefolkat än Indien. Belgien är mer tätbefolkat än Filippinerna. Schweiz är inte lika tätbefolkat som Nederländerna och Belgien, men forfarande nästan 10 gånger mer tätbefolkat än Sverige och gränsar för övrigt till norra Italien. De länder du ska jämföra Sverige med är Norge och Finland. Gör det och återkom.

Fast vadårå? Folk bor ju generellt i storstäder ändå?
Norrland påverkar ju siffrorna rätt rejält trots att ”i princip ingen” bor där. Bryssel går väl att jämföra med exempelvis Stockholm?
Citera
2020-04-04, 19:43
  #194130
Medlem
jack.danielss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av stone_sleeper
Expressens korrespondent från NY: "Det ser mörkt ut på New Yorks gator" just när några svarta kvinnor går förbi bakom honom

Som Hegerfors klassiker ”det ser mörkt ut på Kameruns avbytarbänk” dokumentera klippet eller vad det är, för om 5-10 år kommer det att finnas en diskussion om han någonsin sagt det!
Citera
2020-04-04, 19:43
  #194131
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Tobbesvensson
Jämförbara länder? Du jämför alltså ett glesbefolkat perifert beläget land som Sverige med några av världens mest befolkningstäta länder mitt på kontinenten? Nederländerna är mer tätbefolkat än Indien. Belgien är mer tätbefolkat än Fillipinerna. Schweiz är inte lika tätbefolkat som Nederländerna och Belgien, men forfarande nästan 10 gånger mer tätbefolkat än Sverige och gränsar för övrigt till norra Italien. De länder du ska jämföra Sverige med är Norge och Finland. Gör det och återkom.
Du förenklar utöver det rimligas gräns. Spanien är mkt mer glesbefolkat än Italien men är på väg att gå om i denna dystra statistik. I Italien är Neapel, som är en av Europas mest överbefolkade platser, betydligt mindre drabbat än många lantliga regioner. Tyskland och Japan är extremt tätbefolkade, men har mkt lägre covidsiffror än t ex bondvischan på Irland.
Citera
2020-04-04, 19:45
  #194132
Medlem
Richard-IIIs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av AnnaDea
Ja, hela världen är emot dig och dina träffsäkra analyser.

Hur många har du sagt hittills ska läsa på bara idag?


Inte så många. Bara de få som inte förstått det grundläggande.
Citera
2020-04-04, 19:45
  #194133
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Haloumi
Ska bara se om jag fattat rätt.

New York har mindre invånare än hela Sverige men dom hade 630 dödsfall senaste 24h till följd av covid19?
Kan ej låta bli, se det som ett skämt.
Hur korta är de?
Jag vet du menade "färre invånare än " - kunde som sagt inte låta bli.
Citera
2020-04-04, 19:46
  #194134
Medlem
Naranbaatarkhans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av DoktorTengele
Du kan inte dra siffror ur röven på det sättet. Sverige är ett av världens mest urbaniserade länder (därav vår relativt höga dödlighet i corona), trots sin låga befolkningstäthet totalt sett.

Din tes faller platt till marken.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Urbanization_by_country

Sverige ligger före Schweiz i den här listan, trots större landmassa.
Citera
2020-04-04, 19:46
  #194135
Medlem
AnnaDeas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av DoktorTengele
Jag kan absolut inte hålla med dig om att coronaepidemin knappt har börjat. Den lider snarare mot sitt slut.

Om dina siffror stämmer (tack för siffrorna förresten) så är 480 mot 846 inte jordens undergång.

Snarare en läxa att vi måste ha ett sjukvårdssystem som snabbt måste kunna skala upp vid behov.

Mot sitt slut?

Du borde nog googla exceptionell ökning.
Citera
2020-04-04, 19:46
  #194136
Medlem
Haloumis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av godhetsaposteln
Så du förstår inte att man öppnar lite i taget så man vet att man har kontroll?

Menar du att man typ öppnar upp en linje på lokaltrafiken, väntar 2-3 veckor, öppnar nästa linje, väntar några veckor, kanske öppnar en biograf, väntar några veckor, osv?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in