Citat:
Ursprungligen postat av
TAD2
Finns massor med virussjukdomar där man påvisa låga nivåer av virus-RNA/DNA efter kliniskt utläkt sjukdom. Betyder inte att man är smittsam, kan antingen vara för låga mängder eller att viruspartiklarna är inaktiverade av immunsystemet.
Exakt, därför ska man inte säga att man är frisk när man saknar symptom, bättre är det att säga att man inte är smittsam enligt vissa kriterier, som är annorlunda.
Saknar man symptom så kan man fortfarande vara smittsam, vilket man är i detta fall redan en vecka innan man får symptom. Sedan kan man vecka 3-4 nångång fortfarande ha symptom men inte längre vara smittsam.
Virionerna är då neutraliserade av immunförsvaret, även de som hostas ut. Kroppen har i regel då bara storstädning och reparation kvar, men när skadan är för stor kan det ändå leda till döden trots att viruset är neutraliserat tyvärr.