Citat:
Ursprungligen postat av
Bouchet
Klart som fan att det måste utredas. Regionerna har ansvar att hålla sina egna lager. Oavsett vad vi hade för beredskap förr så är det så det ser ut idag. Trodde aldrig att jag skulle försvara svetsaren men det är inte hans fel helt och hållet.
Vad är det att utreda? Jag vet redan vad det beror på, Regionerna har fått besparningskrav på sig år efter år av regeringen.
Det går inte ackumulera på sig utrustning när man måste vrida och vända på varje krona för att verksamheten ska gå runt.
Det är exakt samma anledning som man varslade mängder med sjukvårdspersonal i december, nu bönar man att de ska stanna kvar tills krisen är över.
Hade detta varit en privatarbetsgivare som gjort så hade denne blivit arkebuserad, men när staten gör det är det tydligen helt ok och det är regionernas fel att situationen ser ut som den gör.
Att långa hierarkiska kedjor av mellanchefer skapar mer utrymme för att skylla ifrån sig har varit känt länge, men är man exekutivchef så har man betalt för att ta ansvar och Stefan Löfven tar inte något ansvar överhuvudtaget.