2020-04-01, 18:21
  #181657
Medlem
Custom_mades avatar
Citat:
Ursprungligen postat av berenpxx
Och det lär inte bli testade heller. På så sätt kommer de inte att synas i den offciella corona-statistiken.
Gud så läskigt. Mängder av äldre som lämnas att dö utan att man ens erkänner att det var pga. viruset....

Sverige är rätt kända för att ta sig friheter när det kommer till statistik så det vore ju inte konstigt om dom tog en sådan väg igen.

Dvs. "Syns det inte, så finns det inte".


Det är i kristider totalitär propaganda och korrumperat samhälle sätts på prov!

Hoppas det blir värre så att hela skiten faller! Skulle fira som bara tusan! Sen dö lyckligt vetandes att rättvisa finns!
Citera
2020-04-01, 18:21
  #181658
Medlem
outoftheblues avatar
Citat:
Ursprungligen postat av defenseur
Det börjar sakta komma ut forskningsrapporter. Smitta i flygkabin verkar inte vara någon viktig smittoväg.
Men som vanligt är det ännu alltför tidigt att säga något med säkerhet.
Så här säger Norwegian om sina plan: "Our aircraft across all our modern fleet are fitted with the latest air filtration technology. The HEPA filters are effective at capturing close to 100% of airborne microbes – including bacteria and viruses – and have similar performance to those used in hospital operating rooms."
Citera
2020-04-01, 18:21
  #181659
Medlem
VitruvianskeMannens avatar
Skönt! Anders Tegnell lättar upp lite på reglerna:

Man ska inte besöka sina äldre anhöriga, och det finns anledningar att hålla fast vid detta under ytterligare någon vecka framåt.

Jo det är sant. Detta sa han på dagens presskonferens.
Jag tror faktiskt inte att Tegnell mörkar eller så.
Han är så här okunnig, han tror genuint att detta är en liten sjukdom som kommer att peaka inom någon vecka eller två, och att sjukvården kommer att klara detta alldeles galant, som han säger.
Citera
2020-04-01, 18:21
  #181660
Medlem
Jon.Holmss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av flashbackin
När denna kris är slut kommer Tegnell, Carlsson och Löfven att åtalas och dömas till fängelsestraff i Haag.

Japp, om inte alla har dött av corona innan dess.
Citera
2020-04-01, 18:22
  #181661
Medlem
Snapcounts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Grumpyoldfart
Hur gick det till då, vet man det?

Det är inte så svårt att tänka ut :

-Besökande som tagit med sig smittan in..(fått smittan i butiken, puben, Österrike, etc..)
-Personal..(samma smittväg som anhöriga)
Citera
2020-04-01, 18:22
  #181662
Medlem
sannes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av itsen
I andra länder massproduceras respiratorer just nu. Vad gör Sverige? Experimenterar.


Vi försöker fixa inhemsk produktion av skyddsmaterial. Iallafall.
Citera
2020-04-01, 18:23
  #181663
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av gabrielle2
Ja för mig gör det nog det men jag ser det lite mer humoristiskt. Kalle står först i kön. Märta två meter bakom. Hostar någon( kan ju få spott i halsen) så vänder sig någon svensk om och visar onda ögat. Kön är en km lång. Står du inte i kön kommer du aldrig in.
Dessutom får man inte vara mer än 50 i en folksamling. Då måste man ju sitta i bilen och hålla koll. Springa fram fort som fan.
Jag försöker se framför mig hur det kommer att se ut. Kanske en kölapp.

https://youtu.be/CtnBZODFXPM
Citera
2020-04-01, 18:23
  #181664
Medlem
Någon som har siffrorna specifikt för Lombardiet idag?
Citera
2020-04-01, 18:23
  #181665
Medlem
defenseurs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sebastiano
Förutspår karantän Sverige nästa vecka
Förutspår att vi kommer att få lära oss skillnaden mellan karantän och utegångsförbud.
Karantän är vad hemvändande sportlovsresenärer borde satts i.
Kollektivt utegångsförbud är vad som drabbat italienare, spanjorer, med flera.
Kanske är det bäst att börja med avspärrning av vissa kommuner och län?
3 kap.
9 § Om det finns risk för spridning av en samhällsfarlig sjukdom får smittskyddsläkaren besluta att den som har eller kan antas ha varit utsatt för smitta av sjukdomen skall hållas i karantän i en viss byggnad, i en avgränsad del av en byggnad eller inom ett visst område. Ett sådant beslut innebär förbud att lämna byggnaden, del av byggnaden eller området samt förbud att ta emot besök där.

Om det kan ske utan risk för spridning av sjukdomen får smittskyddsläkaren i det enskilda fallet medge undantag från förbudet att ta emot besök. Lag (2004:877).

10 § Om en samhällsfarlig sjukdom har eller misstänks ha fått spridning inom ett avgränsat område utan att smittkällan eller smittspridningen är fullständigt klarlagd, får Folkhälsomyndigheten besluta att ett visst område ska vara avspärrat. Ett beslut om avspärrning innebär förbud för den som vistas i området att lämna det och förbud för den som befinner sig utanför området att besöka det.

Om det kan ske utan risk för spridning av sjukdomen får Folkhälsomyndigheten i det enskilda fallet medge undantag från beslutet om avspärrning. Lag (2014:1549).
Citera
2020-04-01, 18:23
  #181666
Medlem
arbetets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Jon.Holms
Tack! Hoppas verkligen att den nedåtgående trenden håller i sig nu 👍
Inga bra siffror för övrigt så hoppas inte för mycket.
Citera
2020-04-01, 18:23
  #181667
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av johej
Vad gäller döda i trafiken så är det ett jädra tjat om "nollvisionen".
Alla möjliga dumma och dyra åtgärder tas till för att pressa ner dödstalet.
Detta trots att de flesta är självförvållade. (Självmord, alkohol, droger, idioti)

Men när det gäller viruset är det alltså "ingen fara på taket"?
Inte ens trots att ökningen är exponentiell och kommer snart att vara tusentals per dag i Sverige?

Näh. Sanningen är att Sveriges pengar och resurser är slut för länge sedan.
Bortslösat på massimport av getvaktare från afrika och mellanöstern.
Det finns inget Sverige kan göra, för pengarna är slut.
Istället hittar man på att det inte skulle hjälpa att göra något.
Amen
Citera
2020-04-01, 18:24
  #181668
Medlem
outoftheblues avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Haloumi
Enligt forskare på Karolinska tappar 30-60% av alla smittade sitt luktsinne som ett av dom första tecken på smitta.

Hans rekommendation är att testa lukta på typ kaffe eller nåt. Har du tappat luktsinnet, träffa ej andra personer.
Tyvärr är det inte särskilt specifikt. Samma sak kan hända vid förkylning och allergi. Men visst, utan bättre förklaring så bör man kanske misstänka corona. Särskilt intressant att det är ett tidigt tecken.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in