Citat:
Ursprungligen postat av
robocop999
Jag säger att det blir värre men jag känner mig inte alls dum.
De (de flesta hoppas jag, och räknar mig själv i det) som snackar om att det blir värre, att det blir en katastrof i Sverige, gör det för att man vill att folk ska fatta, få folk att vakna. Att folk ska fatta att i detta land man har valt en totalt felaktig strategi.
Jag är med i liknande grupper i länder som har valt att försvara sina medborgare.
Jag skulle aldrig i mitt liv tänka mig att spela domedagsprofeten där. Och ingen annan gör det heller. Varför skulle man det? Det finns ingen poäng med det.
Varför detta görs på ett svenskt forum är främst pga staten har valt ett sätt som med största sannolikhet kommer att leda till en humanitär katastrof.
Vad fan skulle man vinna på att sitta här och skrämma folk?
Jag vet inte. Jag skulle iaf aldrig tänka mig göra nåt sånt.
Så dem som säger att det blir värre gör det med goda intentioner (utgår jag ifrån).
Till skillnad från dumma svensken som säger att allt är bra och är medbrottslig i denna fars.
Jag vet vad du menar, jag gör ju liknande. Men när man läser och ser vårdpersonalen kan man på något sätt inte låta bli att hoppas på det bättre även om man vet inuti att det blir värre. Det gör ju att man känner sig dum, denna underliga konflikt man då upplever. Att känna sig dum gör mig inte så mycket, det betyder att man utvecklas.
Men du har rätt, utan folk här som drar upp olika domedagscenarion eller kommer med övertygande fakta skulle ännu fler sova och inte bry sig, rädsla fyller en funktion bara den inte bli för stor. För det sista där är det också bra med en del som pekar ut felaktigheter och man får väl hoppas dom flesta av dessa inte ser det som en vanlig förkylning längre. Den här tråden man följt varje dag nu sedan den skapades den 17 januari och det är synd att inte fler läste och tog det på allvar tidigt. Det blir ett viktigt historiskt dokument för framtiden levererad av fb, det enda (eller största åtminstone) fria forumet svenskar har på vårt språk.