2020-03-28, 22:05
  #166441
Medlem
senapslamms avatar
Citat:
Ursprungligen postat av vatskebrist
För att göra en jämförelse. Varje år insjuknar ca: 150 miljoner människor i dysenteri. Varje vecka, år ut och år in dör, i obeskrivlig buksmärta, ungefär lika många som hitills dött av Clovid-19. Flertalet är fattiga negerungar så who cares?

Förstår att du är här från myndigheten för att "lugna svensken".
Men det spelar ingen roll. Redan nu är det svårt att få vård i Sthlm överhuvudtaget.
Ambulans i natt tog 45 minuter trots andningssvårigheter att få fram till förort.
Man lämnar patienter hemma som har andra sjukdomar för att de riskerar att smittas av corona på sjukhusen.

Du kan fördröja sanningen och förtiga den, men du kommer att avslöjas.
Citera
2020-03-28, 22:05
  #166442
Medlem
Så länge man håller sig under 300-400 som vårdas samtidigt på intensiven så kan man nog fortsätta som vanligt i Sverige...
Citera
2020-03-28, 22:05
  #166443
Medlem
Hexen666s avatar
Vilken tidsaspekt är rimligast att göra sig beredd på? Med tanke på tillväxttakten så borde vi väl ha ett par hundra döda om dagen i slutet på April. Och det kan ju inte pågå i all oändlighet. Det vore orimligt att anta att Sverige skulle se fler dödsfall än under spanska sjukan. Kanske hälften vore mer rimligt? Vilket skulle bli ca 15000. Så med det i åtanke tycker jag det låter vettigt att anta att det borde lugnat ner sig nån gång i maj, kanske tidig sommar?
Citera
2020-03-28, 22:05
  #166444
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ipsi
Men snälla. Jag är inte FHM och har aldrig varit tillfrågad om att stoppa några flyg.
Då frågar jag dig då: Borde vi ha stoppat flygen (och färjorna, tågen och bussarna) när det började drälla in en massa virussmittade resenärer? (Eller åtminstone ha infört noggranna kontroller av alla inresande, inklusive övervakad karantän). Tror DU att sådana åtgärder inte har någon effekt?
Citera
2020-03-28, 22:05
  #166445
Medlem
Trump calls up reserves for coronavirus 'battle'

The order authorizes the secretaries of the Army, Navy, Air Force and Homeland Security to recall as many as 1 million members of the Ready Reserve to active duty for up to two years.

https://www.foxbusiness.com/politics/trump-calls-up-reserves-to-battle-coronavirus

Citera
2020-03-28, 22:05
  #166446
Medlem
severustheemperors avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Prora
Den 7:e november.

Den 6:e Juni
Citera
2020-03-28, 22:06
  #166447
Medlem
Ondahamsterns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av marcarolo
Det där med 'kollapsade' är ju relativt. Många har använt det ordet men det handler mer om att få folk att inse allvaret än att sjukvården inte fungerar längre. Man har samma problem som i sverige. Alltså inte tillräckligt med plats, respiratorer, personal och skydd. Sjukvården i italien fungerar absolut fortfarande och ditt antagende om att antalet döda hänger ihop med det stämmer inte. Spanien ligger något efter Italien men det ser tyvärr ut att kunna bli ännu värre än i italien ganska snart.
På vilket sätt menar du att 'Frankrike och Spanien har kriser på andra sätt'?

Fast den har kollapsat i Milan, det är inte bara corona patienter som dör utan det finns andra patienter som råkar riktigt illa ut också just för att läkare blir sjuka och man har inte vårdplatser nog för de som behöver annan typ av vård, det är därför Sverige har gått in i läge där icke livsviktiga operationer osv nu kommer o börja ställas in.

Sverige har agerat bättre på den lilla punkten än vad Italien gjorde, kommer det att göra någon större skillnad?

Absolut inte, det kanske innebär att en handfull människor inte tar upp vårdplatser men det ändrar absolut ingenting i det stora hela.
Citera
2020-03-28, 22:07
  #166448
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ondahamstern
Det är ett Corona-virus, grejen är den att väldigt många inte kommer att känna av det värsta, men det kommer att finnas de som gör det och det kommer absolut att finnas de som dör, för grejen är den att de som råkar riktigt illa ut får en lunginflammation från helvetet och det är denna lunginflammation som dödar folk.

Det är inget fel att läkarna säger att majoriteten inte kommer att råka illa ut men de måste börja understryka att det även finns unga som råkar fruktansvärt illa ut.

Varför massvaccinerar man inte mot åtminstone bakteriell lunginflammation så att folk slipper den biten åtminstone?
Citera
2020-03-28, 22:07
  #166449
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av vatskebrist
För att göra en jämförelse. Varje år insjuknar ca: 150 miljoner människor i dysenteri. Varje vecka, år ut och år in dör, i obeskrivlig buksmärta, ungefär lika många som hitills dött av Clovid-19. Flertalet är fattiga negerungar så who cares?

Exakt. Här har vi nu något i stället jag kan dö av om någon vecka, klart jag bryr mig mer om det. Konstigt?
Citera
2020-03-28, 22:07
  #166450
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ondahamstern
Det är ett Corona-virus, grejen är den att väldigt många inte kommer att känna av det värsta, men det kommer att finnas de som gör det och det kommer absolut att finnas de som dör, för grejen är den att de som råkar riktigt illa ut får en lunginflammation från helvetet och det är denna lunginflammation som dödar folk.

Det är inget fel att läkarna säger att majoriteten inte kommer att råka illa ut men de måste börja understryka att det även finns unga som råkar fruktansvärt illa ut.

Kvinnan skrev att hälften är under 50? Det är fan riktigt oroväckande. Jag tycker inte alls att smittskyddsläkarna ger en rättvis bild av detta virus när de pratar om det på TV. Då låter det som en söndagsförkylning.
Uppsala har 150 smittade, och 75 av dem är under 50 år och har inga underliggande sjukdomar? WTF? Det måste dem ju ha?
Typ högt blodtryck eller diabetes som de inte visste om.

Det här är helt sjukt. Vet inte vem jag ska tro på snart. Tycker ingen talar sanning längre.
Citera
2020-03-28, 22:07
  #166451
Medlem
joh80s avatar
SVERIGE/FINLAND. Under de senaste tre dagarna har antalet corona-fall i Lappland mer än fördubblats – och man misstänker att det spridit sig från Sverige, skriver Yle. Ett av fallen misstänker man kan kopplas till pendeltrafiken mellan Sverige och Finland, men det är inte faställt.

Källa: Expressen
Citera
2020-03-28, 22:07
  #166452
Medlem
JeffreyEpsteins avatar
Citat:
Ursprungligen postat av mr.hog
Vårdpersonal i Codogno i Italien i slutet av februari.
Foto: MASSIMO ALBERICO/FOTOGRAM/SIPA/SHUTTERSSTOCK


Listan växer så gott som dagligen i Italien.

Det fanns 45 på den under fredagen.

Listan över italienska läkare som dött i coronaviruset.

Dela artikel
FacebookTwitterE-postSMSFacebook Messenger

Anna Maria Focarete är ett av de senaste namnen på listan. Hon avled på fredagsmorgonen, 69 år gammal. Hon hade inte lång tid kvar till pensionen, skriver kollegerna i Lecco en minnestext som lades ut på nätet för några timmar sedan.

Italien är det första landet i Europa som invaderades av coronaviruset. Det är fortfarande det land som lidit mest, som har högst antal smittade, högst antal döda.

Under fredagen stod dödssiffran i 9 134, antalet coronafall i över 86 000. Det är främst de äldre som dör, här precis som i alla andra länder.

Men sjukvårdspersonalen lider också svårt med sjukdomen. Många smittas själva, alltför många avlider.

Läkaren varnade för bristen på skyddsutrustning – dog
En av dem är Marcello Natali, allmänläkare från Lodi. Han blev 56 år gammal. Han är nummer 13 på listan över döda läkare som sammanställts av italienska läkarförbundet.

Doktor Natali intervjuades av Euronews så sent som i slutet av februari. Han varnade då för bristen på skyddsutrustning.

Han medverkade från sin arbetsplats, sjukhuset i Codogni i norra Italien. Han visade upp att han hade ansiktsmask och handrengöring. Men arbetshandskar?


– De är slut, sa han till Euronews. Vi var helt klart inte förberedda på en sådan här situation.

Natali avled den 18 mars efter att ha kämpat med dubbelsidig lunginflammation. Han var själv son till en läkare från Codogno.

– Jag har inga mer tårar, skrev kollegan och läkaren Silvestro Scotti på sin Facebook-sida.

– Du förtjänade inte det här. Vi förtjänar inte detta.

”Situationen har inte blivit bättre”
I land efter land har sjukvårdspersonalen kämpat med brist på skyddsutrustning, intensivvårdsbäddar, tillräckligt med personal. Doktor Paolo Pedrini har själv testats positiv för coronaviruset och säger i en intervju med Washington Post att inte mycket förändrats sedan Natali slog larm i slutet av februari.

– Situationen har inte blivit bättre. Vi fick en del masker, handskar och inget annat. En mask som skulle räcka en halv dag, varar en vecka.

Till slut en korrigering. Antalet döda läkare steg medan artikeln skrevs. Listan är nu 46 namn lång.

HÄR ÄR LISTAN ÖVER DE 46 ITALIENSKA LÄKARE SOM AVLIDIT I CORONA:
1. Robert Stella, 67 år, Varese

2. Giuseppe Lanati, 73 år, Como

3. Giuseppe Borghi, 64 år, Lodi

4. Raffaele Jura, 79 år, Como

5. Carlo Zavaritt, 80 år, Bergamo

6. Gino Fasoli, 73 år, Brescia

7. Luigi Frusciante, 71 år, Como

8. Mario Giovita, 65 år, Bergamo

9. Luigi Ablondi, 66 år, Cremona

10. Franco Galli, 65 år, Mantua

11. Ivano Vezzuli, 61 år, Lodi

12. Massimo Borghese, 63 år, Neapel

13. Marcello Natali, 56 år, Lodi

14. Antonino Buttafuoco, 66 år, Bergamo

15. Giuseppe Finzi, 62 år, Parma

16. Francesco Foltrani, 67 år, Macerata

17. Andrea Carli, 69 år, Lodi

18. Bruna Galavotti, 86 år, Bergamo

19. Piero Lucarelli, 76, Bergamo

20. Vincenzo Leone, 65, Bergamo

21. Anonio Buonomo, 65 år, Neapel

22. Leonardo Marchi, 64 år, Cremona

23. Manfredo Squeri, 76 år, Parma

24. Rosario Lupo, 64 år, Bergamo

25. Domenico De Gilio, 66 år, Lecco

26. Calogero Giabbarrasi, 68 år, Caltanissetta

27. Renzo Granata, 68 år, Alessandria

28. Ivano Garzena, 48 år, Turin

29. Ivan Mauri, 69 år, Lecco

30. Gaetano Author, 68 år, Neapel

31. Vincenzo Amato, 65 år, Bergamo

32. Gabriele Lombardi, 68 år, Brescia

33. Mario Calonghi, 55 år, Brescia

34. Marino Chlodi, 70 år, Bergamo

35. Carlo Alberto Passera, 62 år, Bergamo

36. Francesco De Francesco, 82 år, Bergamo

37. Antonio Marghernino, 59 år, Foggia

38. Flavio Roncoli, 79 år, BErgamo

39. Marco Lera, 58 år, Lucca

40. Giulio Titta, 73 år, Turin

41. Santino Forzani, 70 år, Novara

42. Benedetto Comotti, 74 år, Bergamo

43. Anna Maria Focarete, 69 år, Lecco

44. Dino Pesce, 74 år, Genua

45. Giulio Calvi, 72 år, Bergamo

46. Marcello Ugolini, 70 år, Pesaro

Purunga hel högen

Inte purunga, men dom jag markerat hade haft många år kvar att leva med nära och kära och fortsatt arbera med att rädda liv.

Alla liv är värda oavsett ålder men ville bara visa detta. Speciellt läkare som räddar liv.

Vila i frid till alla läkare och vårdpersonal runt om ivärlden som riskerar sina liv för att rädda våra, i är dom sanna hjältarna i detta kriget!
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in