2020-03-27, 15:34
  #160441
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ganglere2
Trevligt.

”"Papperslösa” kan prioriteras i coronavården före svenska medborgare"

https://nyheteridag.se/papperslosa-kan-prioriteras-i-coronavarden-fore-svenska-medborgare/

Citat:
Ursprungligen postat av Shwp
Ja prova att läsa din jävla clickbait, det står ju att ska utgå ifrån medicinska behov. Dvs nej, papperslösa får inte prioritet som grupp.

Det är just den här typen av desinformation MSB varnar för.
Citera
2020-03-27, 15:34
  #160442
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av LeeVan
Toppen beräknas infalla två till tre månader efter *dag noll*. Varken Sverige eller Norge har passerat dag noll.

Ja. För Sveriges del är det i slutet av maj men gör Norges del så tror jag det kan dra ut på tiden rejält.
__________________
Senast redigerad av bombayduck1 2020-03-27 kl. 15:36.
Citera
2020-03-27, 15:34
  #160443
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av TJABAXXX
Greklands epedemiologer tog det beslutet direkt innan det bröt ut ordentligt nu håller jag med dig visst hade lock down hjälpt nu också med smittspridningen men det e lite för sent. Det kommer att gå åt helvete för Sverige. Värre kommer det att bli.

Så är det. Länder som utförde karantän rekordsnabbt kommer se en stor effekt, exempelvis Grekland eller Bolivia, Rumänien. Men Sveriges karantänsmöjligheter är sedan länge förstörda. Smittan är så pass utbredd idag att det kommer bara bli som med Italien.
Citera
2020-03-27, 15:34
  #160444
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av tryffelhund
På 80-talet hade varenda tjomme och hans moster suttit bänkad framför Rapport 19:30 med tvn på löjligt hög volym. Farsan hade skrikigt 'Tyyyyyst! Detta är jätteviktigt!' och hela familjen hade följt informationen under andakt. Politiker och myndighetspersoner i kostym och slips, ÖB och polis i uniform med medaljer osv. Vårt samhälle är under anfall. Folk hade fan skitit i brallan och slutit sig samman. Beredskapslagren och civilförsvaret och hela maskineriet hade rullat igång.

Tegnell verkar inte förstå att ingenting av det där längre finns. Varken pliktkänslan, respekten för våra ledare eller sjukvårdens resurser vid en massiv katastrof. Nu tror varenda Svensson att dom är Björn Borg. Det finns en stor del av befolkningen som är uppvuxen i helt andra samhällen som inte ens vet vad en myndighet är för någonting.

Hahaha EXAKT SÅ!!!
Citera
2020-03-27, 15:35
  #160445
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av crisscross
Det var inte det du svarade på som ett falskt rykte. Du svarade på detta:
"27.3 kl 14.37: Coronasmitta i Kreml, president Putin skyddas

I Ryssland har en tjänsteman i president Vladimir Putins administration testat positivt för coronaviruset. Enligt presidentens talesman har tjänstemannen inte haft direkt kontakt med Putin.

Hädanefter kommer alla i Putins närhet att testas innan de får träffa honom, säger presidentens kansli."
Precis jag svarade på HELA inlägget inte som du gör filtrerar bort och censurerar bort viktiga fakta som skapar hela bilden kring Putin och det faktum att han TIDIGARE vart och besökt corona smittade!
Citera
2020-03-27, 15:35
  #160446
Medlem
nobbenss avatar
Klart att vi får råd med gigantiska stödpaket till storfinansen när ättestupan AT fått fria händer av R. Pensionsvinsterna lär bli enorma och täcka allt större stödpaket. Slaktkniven i köttberget är satt!
Citera
2020-03-27, 15:36
  #160447
Medlem
Talespins avatar
Som andra har påpekat så är det väl självklart att man bör utlysa utegångsförbud nu i Stockholm. Jag tror att det kommer att ske inom ett par dagar.

Sjukvården i Stockholm kommer aldrig att klara det här annars.
Citera
2020-03-27, 15:36
  #160448
Medlem
EnergizerBunnys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ArgusOne
Vi får se. Jag både tror och hoppas att du ligger i överkant med din prognos.

Det återstår att se.

Men kan inte du göra din egen prognos en vecka framåt då? Som jag gjorde? Man kan ju bara diskutera rationellt med de som har gjort egna prognoser.

Att diskutera med idioter, en vecka från och med nu, som själva inte har gjort några prognoser är ju helt lönlöst. Och det finns tyvärr en hel del sådana idioter som skriker sig blåa när de väl har facit i hand. Facit i hand som de inte hade en blekaste jävla aning om från början.

Återigen, de som säger emot, gör era egna prognoser, så tar vi diskussionen sedan, resten skall bara vara tysta sen
Citera
2020-03-27, 15:36
  #160449
Medlem
DikTs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Hobbybonde
Förmodligen inte.. Det beror väl på.
Jag säger inte att man inte ska försöka minska smittspridningen i ett visst läge. Vad jag säger är att man inte som.en generell regel ska göra det. Minska den när det är ut att dra iväg mer än vad modellerna säger, släpp begränsningarna om man ser att det bromsar för mkt. Hela grejen är ju som sagt att ligga på en smittspridning som vården klarar av.
Men problemet är ju att vi har noll koll på hur stor smittspridningen är i samhället och effekten på sjukvården släpar ju efter minst ett par veckor.
Så vad baserar man sina beslut på?
Citera
2020-03-27, 15:37
  #160450
Medlem
Bajjamannen87s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HejaFinland
Hur kan så många dö men så få vara uder intensivvård? Dör de hemma i lägenheterna så att de inte ens hinner hamna under vård? Bara 279 under intensivvård och 114 döda. jag tror dessutom de under intensivvård även är de som haft det men blivit bättre.

https://coronawatch.se/



De släpper bara någon afghansk våldtäktsman så får de plats med socialiserings-brottslingar som dig.



114 st.
https://coronawatch.se/




Är den sidan officiell? Har mycket högre dödssiffror än worldometer
Citera
2020-03-27, 15:37
  #160451
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Grand-canyon
Smittan kommer ändå finnas kvar efter lockdown och sprida sig sen. Bara att skjuta upp problemet. Gjut mod i folket istället.

Kan verkligen rekommendera denna läsning i hur man gör efter lockdown- för såklart är det inte bara att gå tillbaks till det vanliga sen efter 4-6 veckor! Det har du helt rätt i!

https://medium.com/@tomaspueyo/coronavirus-the-hammer-and-the-dance-be9337092b56
Citera
2020-03-27, 15:37
  #160452
Medlem
Panik! 41 dödsfall idag.. Sätt Sverige i karantän nu... Vi har över 100 mer dödsfall än Finland.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in