2020-03-25, 23:50
  #153109
Medlem
Haloumis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av flashbackin
Olika scenarier:

Viruset dör ut genom karantän. Nu är det försent.

Virusets skada kan minimeras med karantän. Görs inte i Sverige.

Viruset kan mutera till en mindre farlig variant. Det tar tid. Spanska sjukan tog 2 år innan viruset muterade till en mindre farlig variant.

En bromsmedicin som kan bromsa eller minimera eller eliminera virusets skada i kroppen. Kan vara möjlig ganska snart.

Vaccin. Kanske funkar, kanske inte. I bästa fall, möjlig om 1 år.

Bestående flockimmunitet. Osannolikt tycker jag.

Flockimmunitet fram tills vaccin kommer. Mycket möjligt.
Citera
2020-03-25, 23:50
  #153110
Medlem
kansascityshuffles avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Eskulap
Oj, grattis. Du lyckades googla fram ett undantagsfall. Jag vet flera 20-åringar som dött av hjärtmuskelinflammation till följd av enkla förkylningar.

Hon var fullt frisk.
De kan dock inte ha varit det.

Det är många som dött i åldern 20-30. Har vänner som bor i andra länder och de skulle aldrig ljuga om en sån grej.

Sluta fucka upp verkligheten och ta för var den är så kanske fler överlever på kuppen, vad tror ni?
Citera
2020-03-25, 23:50
  #153111
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Knasen2k
5000 av sjukvårdspersonalen är eller har varit smittade.. 33 döda blir 0.0066% av antalet smittade hitils.
Sjukt.
Fullt friska läkare.
Citera
2020-03-25, 23:50
  #153112
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av JeffDavis
Några tusen kommer dö i Sverige. Några 100.000 kommer bli arbetslösa i ett år eller två. De flesta kommer knappt bli påverkade. Det är ingen ny istid.

När ekonomierna i Kina USA Ryssland Indien EU rasar pg av detta blir det världskrig 3 rätt så omgående. Så jo kan mycket väl bli en ny istid.
Citera
2020-03-25, 23:51
  #153113
Medlem
revodnebs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BrandiLove
Maskerna hjälper ingenting...
Det som gäller nu är att hålla sig undan tills smittan minskar stefan löfven sa att ca 50% kommer vara smittade (immuna) till sommarn behövs ca 60%

Men det värsta kommer vara övee till påsk så det är bara att hålla ur

Varför snackar du skit? De förhindrar att en sjuk hostar på någon annan.
Citera
2020-03-25, 23:51
  #153114
Medlem
Dbloodss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av aina08
Till tisdag den 14e eller måndag den 20e?

Bra läge att stänga ner hela Sverige då.

Måndag den 13/4 slutar väl påsklovet sedan. Sverige borde stänga ned nu i helgen och vara i lockdown fram till den 13/4 minst.
Citera
2020-03-25, 23:51
  #153115
Medlem
outoftheblues avatar
Citat:
Ursprungligen postat av POlROT
"Korona-dødeligheten i Italia kan skyldes resistente bakterier.
Resistente bakterier kan være det som gjør koronviruset så dødelig i Italia, mener forfatter.

De bakterielle infeksjonene kommer gjerne i tillegg når kroppens immunforsvar allerede er svekket av et virus. Og det kan være en forklaring på at så mange dør i Italia.

Sannsynligvis vil vår restriktive antibiotika-politikk nå spare livet til mange korona-pasienter."
https://www.nrk.no/urix/korona-dodeligheten-i-italia-kan-skyldes-resistente-bakterier-1.14959498
I så fall är det i någon mening vården som tar kål på folk, hur väl de än menar.
Citera
2020-03-25, 23:51
  #153116
Medlem
Folk kan börja försöka skydda sig så gott det går. Dammsugarpåsar med gummisnoddar, skidglasögon, plastsäckar, mc-visir. Såg bilder på Helsingfors där folk gör vad de kan med halsdukar och annat. Förstår inte varför inte Stockholmarna inte ens försöker skydda sig. Varför?
Citera
2020-03-25, 23:51
  #153117
Medlem
JeffreyEpsteins avatar
Citat:
Ursprungligen postat av jeanclaudevandamme
Sjukt.
Fullt friska läkare.

Miljontals under 40 år runt om i världen kommer dö av corona. Jag garanterat dig det.
Citera
2020-03-25, 23:51
  #153118
Medlem
Angående den som dog av vad högern/Trump-fans kallar giftigt rengöringsmedel för fisk och vänstern kallar för drog som Trump säger är rena hälsokosten. Det är ju samma drog, bara det att den man använder till fiskar inte är lika ren. Finns att köpa på ebay, 99.6% renhet, står dock tydligt att det inte är för människor (därför att de måste skriva så, de får absolut inte sälja det som medicin, det är helt andra regler!)

Det enda som betyder något här är dosering. Media säger "liten dos". Vadå liten dos? Liten dos i jämförelse med exakt vad? Liten dos i jämförelse med en mindre måltid? Liten dos i jämförelse med hur man brukar använda det som medicin? Jag tippar på en skyhög dos, de trodde de kunde äta det som man äter en grönsak, ta en bit bara.. riktigt så fungerar inte riktigt koncentrerade och syntetiserade droger, man mäter upp det noga i milligram.
Citera
2020-03-25, 23:52
  #153119
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av POlROT
Har Sverige restriktiv antibiotika-politikk?
Ja extremt i andra länder skrivs antibiotika ut som att det vore Alvedon

Ytterligare förklaring alltså varför tegnell har rätt

Svenskar röker inte lika mycket är smartare och tvättar händerna och bär inte på dödsbakterier
Citera
2020-03-25, 23:52
  #153120
Medlem
Crow2000s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Knasen2k
Hur unga är dom som avlidit?

Hörde nåt om 5000 smittade innom sjukvården i Italien. Det är 0.0066% av dom som avlidit.
Du får flytta kommatecknet några steg åt höger...
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in