2020-03-24, 13:40
  #146029
Medlem
FHM sa att det är upp till kommunerna att se till att det genomförs så jag antar kommunerna får fixa inspektörer? Speciellt då till alla krogar
Citera
2020-03-24, 13:40
  #146030
Medlem
Zaedrewss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Jof
Två nollor för mycket.

Trångt på bussarna in till centrala Stockholm idag. Rätt bra läge för corona att hitta nya fräscha värdar.
Och gått om lediga busschaufförer. Och troligen gott om bussar också.

Många som offrar sig för att skapa en immunitetsbärriär?

Eller bara dumheter?

Jo det verkar vara taktiken. Sverige allena om den. Få så många som möjligt att smittas så det blir en sk flockimmunitet. Kanske funkar men det kommer ju även innebära många döda och än mer svårt sjuka.

Man har ju förståelse för att man inte slår i stora trumman. Samhället måste ju funka. Att t.ex stänga ner alla skolor kommer ju innebära att föräldrarna till dessa ungar måste vara hemma. Föräldrar som kanske jobbar inom vården Då blir det ganska snabbt kaos. Stänga ner all övrig sjukvård kommer innebära att folk som lider av andra sjukdomar dör. Men just för dessa grundregler om sammankomster så tycker man de bara borde göra som Tyskland. Säga max 2.
Citera
2020-03-24, 13:40
  #146031
Medlem
Nordanvindarnas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av gabrielle2
Jag läste i expressen att man bekräftat att två hundar var coronasmittade ( ett ljudreportage, längst upp på expressensidan)
Kan hundar smittas så kan väl fler andra djur smittas också.

Jag tänker att om detta vore ett påtagligt problem så borde vi sett reportage om drivor av döda husdjur vid det här laget. Gammelmedia skulle aldrig missa en sådan clickbait.
Citera
2020-03-24, 13:40
  #146032
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av EnergizerBunny
Men så är det ju och har alltid varit.

Vänsterpack och idioter som röstar på S+MP+C+L är också de som bara älskar Greta och hatar Åkesson.
Det är alltid dessa naiva människor som står och skyltar med Refugees Welcome.

Vi pratar om sjukligt naiva människor här som har en mycket låg analytisk förmåga som helt enkelt tyvärr inte fattar bättre.
De vill också ha bidrag till alla, utan att kunna svara på vart pengarna skall komma från.

De vill också smitta så många som möjligt, så snabbt som möjligt, med corona, för de lyssnar på Tegnell om flockimmunitet, och kan inte för fem öre begripa de katastrofala nackdelarna med detta.

Och slutligen är det också samma människor som bara nonchalerar coronaviruset och vad det kan orsaka både för människor och för samhälle.

Riktiga jävla stolpskott helt enkelt

ja dessa klimataktivister och virusförnekare har bara blivit upprörda 1 gang under smittan, det var när det upptäcktes att manga Somalier i sverige dör av viruset
Citera
2020-03-24, 13:40
  #146033
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av EnergizerBunny
Korrekt strategi hade varit att från början stänga gränserna, (redan i början av sportlovsveckan) så vi slipper få in skiten här, och sedan hålla landsgränserna stängda tills övriga länder kämpar ihjäl sig runtomkring.

Då hade Sverige klarat sig hyfsat ekonomiskt, i synnerhet om man hade kunnat snabbt ställa om till att tillverka sjukvårdsutrustning och mediciner för övriga världen och på så sätt kunnat exportera en massa sådant!

Samtidigt hade livet kunnat fortgå som vanligt innanför landets gränser, dock med restriktionen: inga utlandsresor! Allt möten hade fått skötas via videolänk istället, mot utlandet.

Tänk vilka enorma summor Sverige hade sparat.

T.o.m efter att viruset började spridas här hade man kunnat vida åtgärder genom att stänga av i princip allt (förutom det livsnödvändiga) under en månads tid och låta viruset dö ut ner till sista coronafallet, och SEDAN övergått till första exemplet. Det hade kostat mer p.g.a 1 månads nedstängning, men hade fortfarande varit betydligt billigare än vad vi får betala nu efter månader åter månader i det kaos som komma skall.

Tur vi har dig, o store allvetare om vad som är bäst för allt och alla. Dina resonemang saknar helt och hållet fäste i verkligheten, och att du byggt upp ett fantasisamhälle där allt går som på räls om man bara följer dina genialiska och noga uträknade åtgärder känns ganska tjatigt.

Citat:
Ursprungligen postat av Twenty4Seven
Vad får Johan Carlson betalt för? Står och mumlar en massa saker som inte har nån som helst logik....Tegnell framstår ju som super kompetent emot Carlson!

Han började rå stamma så fort någon ifrågasatte hans idiotiska ideér....

När ska ni förstå att de riktiga experterna är Johan och Anders och de har ett stort team bakom sig med stor erfarenhet. Klart det finns riktiga experter som har andra åsikter, men du tillhör inte dem.

Fan vad trött man blir på allt spekulerande här på Flashback. Så fort det dyker upp en tråd, om vad som helst, så är ni experter på det. Funderar ni inte själva hur det kan komma sig? Ifrågasätter ni aldrig er själva? Eller är ni helt enkelt inte kapabla att tänka i de banorna?

Men kom med era vanliga länkar till nyhetsartiklar om folk som tycker att Sverige gör fel. Kan utlysa en utmaning här och nu: för varje unikt argument för att Sveriges hantering är fel, ska jag hitta två unika argument för att den fungerar bra.
Citera
2020-03-24, 13:41
  #146034
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av tdlefnierregus
Tycker se en tendens till att klimataktivister har blivit virusförnekare.

Om så är fallet måste jag utbrista: "Vilken ironi!". Klimataktivisterna gnisslar sina tänder över klimatförnekare emedan de själva är virusförnekare.
Citera
2020-03-24, 13:41
  #146035
Medlem
shevitas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Onkel Kostia
- Man väntar på rätt tillfälle.

Anders Tegnells strategi har varit att sitta och vänta på rätt tillfälle att sätta in rätt åtgärder.

Så här sade Anders Tegnell i Svenska Dagbladet 18:e mars:


- Vilka åtgärder vill Anders Tegnell sätta in när rätt tillfälle uppstår?

Enkelt svar:

Han sätter in respektive åtgärd när det är försent.

På så sätt uppnår han stegivist sin agenda kring flockimmunitet, samtidigt som han inte behöver bli grillad för att inte ha gjort några nödvändiga åtgärder.

Alltså är tid hans faktor i det hela. Han kommer sätta in alla åtgärder som vi har gapat om till slut, men bara väldigt väldigt försent.

Svensken är dock dum och kommer inte fatta detta. Man kommer hylla honom att han verkligen "gjort allt som folket velat" men det har dessvärre inte gett någon effekt.
Citera
2020-03-24, 13:41
  #146036
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av shevita
Eftersom de länders ledare gör verkligen ALLT för att stoppa skiten och därmed skydda sin befolkning, de har kommit till en punkt där de inte längre bryr sig om pengar.
Bara det inger ju trygghet och förtroende i medborgarna i samhället. Det skapar gemenskap och vilja att samarbeta.

I Sverige är det tvärtom. Man skiter i folket genom att inte vilja dra i handbromsen likt andra länder, endast för att det är dyrt.
I Sverige handlar man systematiskt på ett sätt som definitivt och aktivt kommer att resultera i död. Man räknar med det, och man räknar på kostnaden.

Sen att man som regering i Sverige lägger all, precis all, ansvar på individen utan att själv komma med skarpa åtgärder där man visar handlingskraft, det får medborgare att känna sig utelämnade till ödet.

Jag är en av medborgarna. Mina vänner, min familj, släkt, kollegor... Alla vi känner samma frustration och att vi nu har blivit övergivna av staten.

Det i sin tur skapar en klimat av "varje man klara sig bäst". Dvs allt detta som Löfven svamlat om kring solidaritet, gemenskap, "alla tillsammans" osv. allt det faller direkt bort.

Helt fel strategi och ledarskap. Inte minst sagt totalt fel psykologisk inverkan på oss.
Att själv avsäga sig all ansvar och skyffla det på folket är att snacka om samarbete men att egentligen vilja dra sig ur knipan själv.
Han säger emot sig själv. Man brukar säga på engelska "practise what you preach".

Alla dessa misstag tillsammans gör att smittan kommer att fortsätta spridas ännu snabbare och att folk inte kommer ta hänsyn till varandra.

Mark my words

Du sätter ju precis orden på problemet. Folk är rädda och vill ha superskarpa åtgärder bara för att få någon illusion om att saker är på rätt håll. Om återgärderna är vettiga eller inte är det ingen som funderar på. Skarpt ska det va!
Citera
2020-03-24, 13:41
  #146037
Medlem
AutDisceAutDiscedes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Rati
Det är ju helt sant.

Haha, ja men inte i Corona-virusets spår...
Citera
2020-03-24, 13:41
  #146038
Medlem
LeeVans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av LadySweden
"man behöver komma ihåg att 99% aldrig kommer att få det här" (Johan G i Svt igår).

Nu ska vi uppnå flockimmunitet med 1% av befolkningen immun, heter det.

Även Sverige vill vända skutan likt resten av Europa.

Det uttalandet förefaller inte möjligt?!

"man behöver komma ihåg att 99% aldrig kommer att få det här" (Johan G i Svt igår)”

Det är inte så att du avsåg professor Jan Alberts uttalanden SVT?

Jag har inte lyckats hitta något uttalande under gårdagen av Johan G varken i SVT:s nyhetssändningarna eller på presskonferensen.
Citera
2020-03-24, 13:41
  #146039
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Aaabree
Andra länder låser in folk av samma anledning som Sverige, sakta ned spridningen. Flockimmunitet är fortarande nödvändigt för alla att uppnå. Vad som är bäst vet vi när flockimmunitet uppnåtts av alla länder.

Vad är som är otydligt i följande 2 strategier?

1 - Världen: kräv, ge böter på halv miljon kronor, ge fängelse till alla som försöker trotsa lag om isolering
2 - Sverige: be snällt till folk, eller höj rösten (ehm ehm ehm) för att de bör, och sen de MÅSTE (ähhh javisst..) följa rekommendationer (ungefär som att de brydde sej. I min bekantskapskrets är det 2 på 10 som följer rekommendationerna).

Om man har en enda hjärncell fattar man att man löper ENORMT större risk att bli smittad om man väljer Sveriges strategi. Men fy fan, man behöver inte ens ha gått klart grundskolan för att fatta det. Det är 1 +1 liksom.

Så varför varför varför har Sverige en annan strategi? Kom igen. Det är 1 + 1. Man snabbar på spridningen jämfört med andra länder. Inte? Nä? Återigen: räcker att du går på lågstadiet för att man ska förstå det.
Är vi med med att Sveriges strategi kommer sprida extremt mycket mer än resten av världen?
Vad säger du? Statistik för antal fall i Sverige visar annat? Om du svarar så sluta skriv till mej då alla vet att det där inte är nån statistik.

Sååååå
Att det i Sverige smittas snabbare än resten av världen (pga självmordstrategin) leder till att flera per capita smittas jämfört med resten av världen. Återigen: det är 1 + 1.

Slutsumman: pengar eller människoliv? Med tanke på att det är ett mördarvirus utsätter du folk för enorma hälsorisker. Så, i Sverige, har man valt pengar. Mördarlandet.

I andra länder där man bryr sig om människoliv använder man ALLA medel för att dämpa smittspridningen => fler människoliv som räddas.
Sverige leds av mördare.
Citera
2020-03-24, 13:42
  #146040
Medlem
aina08s avatar
Socialminister Lena Hallengren:
– Statsministern har sagt att fler instruktioner är att vänta.
Instruktioner!? Rekommendationer då alltså...
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in