2020-03-22, 16:07
  #137305
Medlem
Dbloodss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Grand-canyon
Innan årets slut sade en minister i USA.

En minister under Trumps regi... Jag väljer just nu att tro på virologer och vaccinforskare gällande tidplanerna för ett vaccin. Men alla får välja vad de vill tro.
Citera
2020-03-22, 16:07
  #137306
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av JohnnyMnemonic
Har du fortfarande inte förstått att ekonomin har varit körd sedan detta började sprida sig. Det är något man kan ta tag i och stimulera när krisen är över.
Ja syftar mer på att många här och i Sverige tror ej att ekonomin har kollapsat än.
Citera
2020-03-22, 16:07
  #137307
Medlem
Revejs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Foreknowledge
Vad är ju poängen att testa efter hand? Vad för skillnad får man?

Bättre att veta hur många det är som bär på viruset förehand.

Vet man inte detta, kommer historia boken se helt felaktigt ut. "Vi vet att 100,000 blev smittade, men vi testade inte ju alla."

Mörkantalet är storttttt
Mycket bättre att testa i efterhand så man vet vilka som är immuna, dessa kan utan problem ge sig ut i samhället igen.

Bland de som jobbar med riskgrupper kan det vara desto viktigare med många förebyggande tester.
Citera
2020-03-22, 16:07
  #137308
Medlem
Franke88s avatar
Här är en intressant video av en tysk virolog som berättar om Corona-viruset och varför antalet dödsfall skiljer så pass mycket mellan de olika länderna. Har ni inte sett den så gör det. 2 miljoner visningar redan.

https://www.youtube.com/watch?v=p_AyuhbnPOI
Citera
2020-03-22, 16:07
  #137309
Medlem
CassandraCs avatar
Precis som jag trodde börjar det mer och mer komma fram att denna "helt vanliga influensan" mer eller mindre drabbar unga så pass mycket att de också behöver INTENSIVVÅRD. Såklart klarar sig fler unga än de äldre men faktum att man måste ligga på intensiven och sväva mellan liv och död för att sedan avspela detta som något "unga överlever ändå, inga problem" är så jävla korkat.

Får se hur många unga som får permanenta skador från att sväva mellan liv och död på sjukan innan det börjar bli panik bland de unga också.

Man blir helt klart förbannad av alla dessa idioter som fortsätter predika om att detta är som vilken influensa som helst, tror ni seriöst att de som styr världen hade gjort allt detta om det vore som en helt vanlig influensa? Ni är så korkade så ni förtjänar inte att överleva corona epedemin.
Citera
2020-03-22, 16:07
  #137310
Medlem
Cuckslayers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sotern
Tyskjävlar. De lär sig aldrig. Blir inte frid på jorden från de siste tysken ligger död.

Det ser likadant ut överallt i världen. Titta bara på USA.

Unga personer struntar i alla uppmaningar.
__________________
Senast redigerad av Cuckslayer 2020-03-22 kl. 16:12.
Citera
2020-03-22, 16:08
  #137311
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Haloumi
Ööh va? Du låter som du inte fattat att en del av de unga som smittas också kommer behöva intensivvård. Dom klarar det dock bättre än gemene 70-80 åring. Det är som inget nytt.

Det stämmer inte alls med WHOs rapport. De som hamnar på intensivvård verkar enligt denna ha precis lika liten risk att överleva som den äldre gruppen. Skillnaden är att mycket färre av den yngre befolkningen hamnar där.
Citera
2020-03-22, 16:08
  #137312
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Prora
Vantolkar du med flit? Osmakligt i sådana fall.

Läser man artikeln framgår det att AT tycker att det är positivt att andelen yngre smittade är större i Sverige än i Italien eftersom erfarenheten därifrån visar att risken för äldre smittade att dö är betydligt större än för yngre.


Jag blir alltid kluven till såna saker som bl.a. Tegnell säger. Han har förvisso rätt, majoriteten (en väldigt stor del) är ju äldre multisjuka som dör. Men det blir ju lite av självuppfyllande profetia när Italien väljer att dessa ska dö. Hur skulle det se ut om man inte kunde välja eller valde att välja? Äldre skulle nog vara överrepresenterade men inte med så mycket tror jag.

Sanningen får vi veta när sjukdomen sprids som en löpeld i Afrika. Där finns inte sjukvård för varken äldre eller yngre.
Citera
2020-03-22, 16:08
  #137313
Medlem
Grollarens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Haloumi
Ööh va? Du låter som du inte fattat att en del av de unga som smittas också kommer behöva intensivvård. Dom klarar det dock bättre än gemene 70-80 åring. Det är som inget nytt.

Men herregud är du riktigt jävla dum i huvudet?
Menar du på ALLVAR att unga klarar sig bra när de ligger på INTENSIVEN?

Jeez.
Alla har blivit hypnotiserade.
Det är som en jävla skräckfilm detta med hypnotiserade zombies.
Citera
2020-03-22, 16:08
  #137314
Medlem
sannes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Diskuterarn
Det ska bandas in i förväg då han vägrade intervjuas i Agenda.


Jamen då är blir det säkert bara ett allvarsamt lite muntert hejarop att vi i Sverige klarar det här, och att vi ska lyssna på myndigheterna.
Citera
2020-03-22, 16:08
  #137315
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av coche
Vi i Sverige är i vanliga fall ett mer socialt isolerat folk (förutom när vi reser bort)? Jag tror att det kommer att gagna oss att vi mentalt har lättare att ställa oss in på att vara mest hemma och undvika folk.

Det som försvårar för Spanien och Italien är det sociala livet + varmare klimat som människorna där är vana vid.

Jo kanske. Vi är ett stugsittarfolk. Vi är hellre hemma i våra renoverade bostäder än sitter på restaurang med barnen och mormor, tänker jag. Vi rör inte varandra lika mycket när vi hälsar. Vi umgås inte lika mycket över generationerna. Vi har något färre rökare också. Vi umgås mer via sociala medier än andra europeer. Folk litar inte på sjukvården så man gör allt för att inte bli sjuk. Vi har också generösa regler så att arbetsgivare har råd att sätta arbetare i karantän och löntagaren missar inte så mkt lön. Vi är rätt vana att använda alkogel på arbetsplatser i samband med influensor.

Men å andra sidan reser vi mkt kommunalt (i Sthlm iaf) och jympar och tränar tätt som packade sillar. Barnen boendes varannan vecka hos mamma och varannan vecka hos pappas nya familj, gagnar inte en låg smittspridning.

Vi kan bara hoppas att vi sammantaget får någon slags fördel. Statistiken ser inte helt hopplös ut än så länge. Borde väl ha varit lite värre vid det här laget va?
Citera
2020-03-22, 16:09
  #137316
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Dbloods
En minister under Trumps regi... Jag väljer just nu att tro på virologer och vaccinforskare gällande tidplanerna för ett vaccin. Men alla får välja vad de vill tro.

Ja vi får se hur det blir.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in