2020-03-22, 08:28
  #135529
Medlem
Det är uppenbart att spridningen av coronavirus i Sverige är annorlunda än i många andra länder. Medelåldern på de som vårdas inom intensivvården är lägre än i Italien och de som förde smittan till Sverige var unga människor som har tillräckligt med pengar för att åka till Alperna för att åka skidor. Majoriteten av dessa personer kommer från överklassen och övre medelklassen.
http://blog.zaramis.se/2020/03/22/folk-med-pengar-ar-de-som-sprider-corona-i-sverige/
Citera
2020-03-22, 08:28
  #135530
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av MittPorrKonto
På vilket sätt är det omöjligt? Vi har flockimmunitet mot många gamla sjukdomar som existerade långt innan vaccinet var uppfunnet.

Okey, allt är möjligt, men med ett virus som har R0 = 3'ish utan åtgarder, kommer det att kräva att minst 70% av befolkningen är immun, om inte upp till 90%.

Det tar antingen enorm med tid, om ni ska "flata kurvan", så sjukvården kan hantera de som blir sjuka, eller en mycket kort tid, där minimum 4-5% av den svenska befolkningen, i alla åldrar, dör eftersom tiotusentals är sjuka på samma tid.

Alla andra länder skulle hävda att det var omöjligt, de mänskliga kostnaderna är för höga, men kanske är det möjligt i Sverige?
__________________
Senast redigerad av Kurt7777 2020-03-22 kl. 08:30.
Citera
2020-03-22, 08:28
  #135531
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av FairStuff
Jajamen...

Men i detta fall
60 % av 10 miljoner
6 Miljoner
x 12 %
= över 700.000st av oss som kan säga Sayonara...

+ alla de som också behövde IVA, men inte fick plats för EN PERSONS VILLFARELSER!

Var kommer 12% från?
Citera
2020-03-22, 08:29
  #135532
Medlem
Lao Tzus avatar
Citat:
Ursprungligen postat av pinexl
Det spelar ingen roll om vi kan köpa massa respiratorer, vi har inte personal att ta hand om de. Det är inte kattskit att ha person i respirator och ge uppdrag till undersköterska med bristfällig svenska att skötta den. Risken blir att fler dör än utan respirator. Vi bör köpa in 500 till men sen är det ok. Mer personal har vi inte, det blir nog svårt att bemanna de vi redan har.
Vi måste gå in i panikläge nu

Riktigt illa i UK nu. Till och med professionella NHSdoktorer i lägre 50-årsåldern trillar dit nu. Man har börjat be veterinärer om respiratorer för hästar och andra djur.

Jag hjälper till med översättningen för dom som inte är så bra på detta. ” En 52-årig öra, nos och trut konsult i god kondition LAS igår natt livsunderstödsmaskin...aldrig tidigare har man bett veterinärer om hjälp”

Varför kallar Tegnell inte in veterinärerna med djurrespiratorer i Sverige?

Citat:
The 52-year-old ear, nose and throat consultant

ask vets for ventilators designed for animals.

Never before have the vets of Britain been asked to provide equipment for humans.'

https://www.dailymail.co.uk/news/article-8138763/NHS-doctor-52-life-support-amid-fears-medics-catch-coronavirus.html
Citera
2020-03-22, 08:29
  #135533
Medlem
Revejs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kurt7777
Eller, alternativt kommer tusentals svenskar att dö, medan andra länder har karantän, och så om ett år får alla länder flockimmunitet med vaccin, och Sverige har inga fördelar, de har endast forlorat tusentals mormödrar, i ett misslyckad försök att få flockimmunitet, vilket är praktiskt taget omöjligt utan vacciner
Känns som du överdriver skillnaderna länderna emellan något enormt.
Wuhan hade karantän. Något annat land som stängt ner hela samhället?

Nej. Det handlar bara om olika förusägelser hur folk kommer reagera och hur detta kommer påverka smittan.

Som jag ser det kommer vi smitta riskgrupperna minst med det svenska systemet och därför kommer vi också ha bäst möjligt att hantera detta inom intensivvården.

Men vi vet ju såklart inte säkert förrän vi har facit om någon månad.
Citera
2020-03-22, 08:30
  #135534
Medlem
KnackeredVonAnkas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Martlet
Idag står det i tidningen att de slutar testa vårdpersonalen pga brister i utrustning.

https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/4q8MK6/region-stockholms-beslut-slutar-provta-vardpersonal
Du läser aftonbladet?

Det är känt sedan länge att inte alla regioner i landet testar sin vårdpersonal.
Citera
2020-03-22, 08:30
  #135535
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Largeone
Är så fallet har dom knappast blivit smittade på det sett som beskrivs ovan.
Dom har blivit smittade på sina "weekends" hem till landet dom egentligen kom ifrån nämligen Iran och sedan spridit det till sina kompisar i gruppen hemma i sverige

Jag har länge misstänkt att denna grupp varit ett svart hål i denna smittspridning eftersom dom är en del av elefanten i rummet i svensk media.
Därav eventuellt den slappa hållning mot svenska alpturister.
man kände till att smittan var här och sprid redan bland individer som är svåra att nå från myndighets håll och som dessutom i praktiken bor i dom kommunala transportsystemen och offentliga platserna.

Min kompis i alla fall som är syrra på ambulansen berättade att det är tragiska hem de kommer till i på Järvafältet. Det kan vara riktig misär. Massor med människor i små lägenheter. En har fått andnöd och det kan vara 10-15 personer och flera småbarn som hostar och någon annan ligger i 40 grader och någon står på balkongen och röker osv. Flera ungdomar som delar ett rum. Hon tycker hela Järva ska desificeras och besprutas. Nästan inga svenskar ringer till ambulansen. Svenskarna ringer 11717 istället.
Citera
2020-03-22, 08:30
  #135536
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Xleet
https://www.dn.se/nyheter/sverige/tegnell-skidresor-kan-forklara-att-manga-yngre-drabbats-svart/



åldern spelar tydligen ingen roll.

Är du på riktigt så dålig i matte och matematisk statistik?

I och med att merparten av de smittade är i det åldersintervallet då kommer de också finnas motsvarande skevfördelning i statistiken över inlagda. Normalisera detta genom att ta med fördelningen över smittade så förstår du vad Tegnell säger.
Citera
2020-03-22, 08:30
  #135537
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av FuckHumanity
Mellon eller Coronaloppet i Dalarna. Mycket naivt.

Glömde Ski Star och After ski.
Citera
2020-03-22, 08:30
  #135538
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Grollaren
Intressanta inlägg, tack!
Jag försöker vara källkritisk, men det politiska spelet här är så oerhört komplicerat att det är snudd på omöjligt att få fram vad som är trovärdigt här. Det hjälper ju inte heller att google tiktok facebook twitter och youtube gick med på censur. Bara det reste varningsflaggor.

Makt och pengar kommer före människoliv. Så långt är det fullständigt klart.

Ja, det är svårt. När man lyssnar på youtubekanalerna så har tom propagandamaskinerna rätt till en stor del. Det gör att man måste ha väldigt bra koll på Kina för att se genom lögnerna/felen.
Citera
2020-03-22, 08:30
  #135539
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av 2006
Det är uppenbart att spridningen av coronavirus i Sverige är annorlunda än i många andra länder. Medelåldern på de som vårdas inom intensivvården är lägre än i Italien och de som förde smittan till Sverige var unga människor som har tillräckligt med pengar för att åka till Alperna för att åka skidor. Majoriteten av dessa personer kommer från överklassen och övre medelklassen.
http://blog.zaramis.se/2020/03/22/folk-med-pengar-ar-de-som-sprider-corona-i-sverige/
Detta stämmer inte, det är inte svenska ungdomar.
Citera
2020-03-22, 08:32
  #135540
Medlem
FairStuffs avatar
CLOSED CASES
108,898
Cases which had an outcome:
95,829 (88%)
Recovered / Discharged

13,069 (12%)
Deaths
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in