2020-03-20, 23:45
  #130081
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av AutDisceAutDiscede
Hur skall man tolka reglerna, egentligen? Har en syster som jobbar i Nordnorge, inom hemtjänsten, och då är hon alltså "helsepersonell" och skall egentligen inte lämna landet. Nu avser hon avsluta sin korta sejour där uppe men vet inte då om hon kan resa hem, det kan väl inte vara något problem, eller hur? Om hon sedan vill återuppta sina korta extraperioder såsom hemtjänstpersonal i landet, blir hon då insläppt?

Hon kan nog inte åka fram o tillbaka just nu. Se till sommaren
Citera
2020-03-20, 23:45
  #130082
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Foreknowledge
Någon som vet hur det har varit med Polismyndigheten?

Har många sjukskrivit sig eller rullar det på som vanlig eller som trasigt

Tror att det var något om det i SVT1 i morse. Ingen större fara än.
Citera
2020-03-20, 23:45
  #130083
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Oldisch
Kinesiska experter på smittspridning är förfärade över vad de bevittnat under sitt besök i Italien.
- De har fortfarande fester på hotellen, konstaterar Yang Huichuan häpet.
Han förordar mycket strängare italienska åtgärder för att få bukt med spridningen.
De nio kineserna anlände till Rom för en vecka sedan för att hjälpa till i Europas hårdast drabbade land. Med sig hade de medicinsk utrustning som till exempel respiratorer och skyddsmasker.
I gruppen, ledd av Yang Huichuan, vice ordförande i det kinesiska Röda Korset, ingår en professor i hjärt-lung-återupplivning, intensivvårdsspecialister, läkare och sköterskor som behandlat coronapatienter i Wuhan där viruset först dök upp, rapporterar den italienska nyhetsbyrån Ansa.
På en presskonferens i Milano i Lombardiet, landets värst utsatta region med över 2 500 döda, verkade Yang Huichuan närmast chockad över vad han sett.
- De allmänna kommunikationerna är fortfarande i gång, mycket folk rör sig på gatorna och på hotellen förekommer middagar och fester. Dessutom, i detta område där viruset slagits hårdast bär folk inte munskydd, sade han till den spanska tidningen El País korrespondent.
Den kinesiska expertgruppen varnar alltså för att de åtgärder som Italien har vidtagit för att begränsa spridningen är otillräckliga, rentav slappa. Deras råd är att ta till mycket skarpare åtgärder. Det enda som hjälper, understryker Yang Huichuan, är att hålla folk isolerade i hemmen och stänga ner allt.
- De åtgärder man har införlivat här är alltför lite stränga. Om man inte ändrar sätt att ta sig an det här problemet kommer viruset att fortsätta spridas.
Enligt Yang Huichuan är läget i Lombardiet mycket snarlikt det Wuhan med omnejd genomled i januari och februari:
- Bara genom att stänga ner staden (Wuhan) totalt kunde sjukhusen på allvar börja behandla patienter och klara kulmen av sjukdomsfallen.
Lombardiets guvernör Attilio Fontana har i flera dagar begärt att centralregeringen ska införa tuffare restriktioner. Som förbud mot att går ut och promenera eller att idrotta utomhus. Han har sett till att få militärer att börja patrullera gatorna i de lombardiska städerna.
- Olyckligtvis är siffrorna inte bra, vare sig över antalet smittade eller döda. Och siffrorna tenderar inte att vika av utan ökar tvärtom, konstaterar han enligt El País.
Även andra guvernörer har vänt sig till regeringen i Rom med krav på att restriktionerna stramas upp.
Kineserna ska på något sätt komma och vara experter. Tjenare! Det blir som en pyroman som tänt på ett helt bostadsområde och sedan deltar i släckningsarbetet. Vad Kineserna skulle göra är att erbjuda sig att stå för den ekonomiska skada man orsakat världen. Det gör man inte!. Liv kan man inte ersätta. Den olyckan är bestående.
__________________
Senast redigerad av leosurvey 2020-03-20 kl. 23:47.
Citera
2020-03-20, 23:45
  #130084
Medlem
Sociala medier är enligt folkhälsomyndigheren samhällsviktig jobb
Citera
2020-03-20, 23:46
  #130085
Medlem
outoftheblues avatar
Citat:
Ursprungligen postat av fiftyforfifty
50%? Lönt sprida fake news. Minst 80% har dött. Nästan samtliga under 20...
Värre än så, 100 % av alla som dött har dött.
Citera
2020-03-20, 23:46
  #130086
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av BonerBatman
Hur vet du det? Källa?

Ser att du mest sitter här och deppar så skulle vilja upplysa dig om att vattnet i Venedig är numera helt kristall klart och att det simmar delfiner vid kajerna i Italien

Det är glada nyheter 🐟
Citera
2020-03-20, 23:46
  #130087
Medlem
Jeg har et spørsmål angående den grafen i artikkelen som viser Antall COVID-19-tilfælder fordelt på kjønn og alder. (Man trenger ikke å se på grafen for å gi meg svar).

Hvis størstedelen av de smittede er mellom 20 og 59 år (og hvis denne aldersgruppen av smittede får en enda større prosentandel smittede om noen måneder), hvorfor vil det da eventuelt være sannsynlig at yngre (hvis vi sier at yngre er de som er yngre enn 60 år) blant de som trenger intensivvård kommer til å synke?

Citat:
https://videnskab.dk/files/styles/columns_12_12_desktop/public/articles_inline/coronasmittede_statens_serum_institut_maend.png?it ok=J5iKot7b&timestamp=1584543212
https://videnskab.dk/coronavirus
__________________
Senast redigerad av POlROT 2020-03-20 kl. 23:50.
Citera
2020-03-20, 23:46
  #130088
Medlem
VitruvianskeMannens avatar
Man kan ju iallafall förvänta sig en presskonferens imorgon lördag, om nu Stockholms sjukhus kommer att börja sortera ut vilka som får leva och vilka som får dö, denna helg.

Det är ett relativt stort steg, som jag tycker påkallar åtminstone en presskonferens.
Citera
2020-03-20, 23:47
  #130089
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av f30malmo
Tror det kommer visa sig att det krävs IVA-vård även för vissa yngre, utan underliggande sjukdom. Och de klarar sig säkert oftast om de får det, men när vården blir överbelastad så är det inte säkert att de alltid kan få det.

Tycker det är så fult av FHM att inte vara öppna och ärliga så den stora massan hade haft en chans att ta detta på allvar, och kanske fatta mer rationella beslut. Många tar det fortfarande inte på allvar.

Krävs ju iva-vård för ett antal unga varje år i vanlig influensa, utan att läkarna kan förklara varför. Är du lika upprörd då?
Citera
2020-03-20, 23:47
  #130090
Medlem
LuluBrooksies avatar
Citat:
Ursprungligen postat av halvfestligt
Kina har ljugit. Italien säger sanningen. Vi måste sluta tro på kinesisk statistik.
Oh, no doubt. Kina har mörkat SOM FAN och jag har sagt sen day one att man får lägga på två nollor på deras siffror.

Citat:
Ursprungligen postat av oljeflacken
400?

627 ... Det dör just nu alltså 26 människor i timmen i Italien (pga en förkylning enligt många).

Galet? Underhajpat? Överhajpat?

You take your pick!
Extremt underhajpat, och det har jag tyckt från första början.
Citera
2020-03-20, 23:47
  #130091
Medlem
Frågan är varför myndigheterna mörkar för det har varit känt att yngre personer kan och har dött, redan i Kina.

För att citera

"I would also emphasise that there were a lot of people in their 30s, 40s, 50s, who were dying as well," said Dr Aylward, speaking in a webinar for Australian health protection officers earlier this month.

"Intensive care units across China and across Italy are full of people who are young. And it's the young who are dying with no obvious risk factors,"
"And when you look at the 30 and 40 year olds who are dying, they don't have heart disease, they don't have diabetes, they don't have obvious risk factors. So there's a random element here."


https://www.abc.net.au/news/health/2020-03-18/coronavirus-covid-younger-people-also-risk-serious-illness-death/12059326
Citera
2020-03-20, 23:47
  #130092
Medlem
lasternassummas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Vitalio
Vi vet ingenting om vad som hänt i KIna.

Landet är en diktatur och experter på att mörka och ljuga.

Viruset kommer i våg efter våg (jämför med tidigare Spanska sjukan, asiaten, Hong Kong-viruset) tills follk är immuna eller vaccinerade.

Kina kan mörka, men dom har lyckats begränsa spridningen. Det finns många utlänningar i Kina. Om spridningen nått stora delar av landet och dess 1,4 miljarder innevånare, så tror jag inte att gått att dölja.

Om ett år har vi troligen ett vaccin. Bara att ligga lite lågt under tiden...

Ja, om det är sant att få under 20, eller kanske t.o.m. under 25, blir allvarligt sjuka så kan det kanske vara en strategi att låta dom få infektionen så att dom sedan upphör att vara potentiella smittspridare och kan utföra uppgifter utan att själva riskera att bli smittade?

Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in