Citat:
Ursprungligen postat av
Dockland
...och vi här på flashback kunde ordnat det på bättre sätt?
Nej, här är mest klagande domedagsprofeter som vill stänga allt. De länder som gjort det kommer att få minst lika stora problem.
Felet är att alla länder tillåtit att sjukvården nedmonterats. I Sverige har den inte fungerat sedan 90-talet. Det har dött många människor i onödan varje år sedan åtskilliga år tillbaka. Den så kallade »vårdgarantin« var ett påtagligt bevis för att de förlorat greppet och försökte lösa det genom en tandlös politisk åtgärd som missbrukade ordet garanti.
Sjukvården är den svagaste länken i det moderna samhället och när samhället prövas så brister den länken och världens mäktiga ledare har ingen aning om vad de ska göra. Metaforiskt kan man se dem som musiker som varken kan noter eller spela riktiga instrument och som dansat till ett självspelande piano som nu gått sönder.