2020-03-20, 19:18
  #129061
Medlem
KnackeredVonAnkas avatar
I Köpenhamn har polisen varit ute idag och kontrollerat att folk inte samlas för tätt utan håller det deklarerade avståndet på två meter. De säger att om man inte gör som det är sagt kommer böter att utfärdas.

Källa dansk TV2.
Citera
2020-03-20, 19:18
  #129062
Medlem
CityBangBangs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BourbonStreet
Så sant så sant men man får väl utrusta sig:
https://bit.ly/2Qy2Ayd


Den bilden säger allt, paniken hos den lilla katten och som med tassen försöker värja sig från det hemska ödet..
Citera
2020-03-20, 19:19
  #129063
Medlem
Kalksalpeters avatar
Citat:
Ursprungligen postat av VitruvianskeMannen
Italiens nya siffror är bedrövliga. De visar att de fortfarande håller sig väl till 15-20% per dygn-spåret i ökning.

Så är det bara, detta är total katastrof. Det dröjer inte länge förrän hela USA stängs ner. Hittills lockdown av Kalifornien och delvis lockdown av New York.

Detta är fullständig katastrof för världsbefolkningen och världsekonomin. Större kris än detta har vi aldrig skådat, och då inkluderar jag faktiskt WWII.
Du som har lite koll på statistik, vad kan den övre gränsen på dödlighet ligga på när sjukvården får in 3-4-5 gånger mer sjukvårdsfall än vad de klarar av att hantera, borde väl landa någon stans mellan 6-12%?
Baserat på den handlingsförlamning som Sverige har haft hittills så pekar det mot en väldigt stor spridning av smittan inom Sverige, jag befarar att Sverige kommer bli ett av de hårdast drabbade länderna inom Europa när detta är över.

Denna katastrof är minst i klass med Spanska sjukan som härjade som hårdast för 101,5 år sen med den stora skillnaden att spanska sjukan orsakade cytokinstormar som blev hårdare ju starkare immunförsvar individen hade medans denna verkar slå hårdare ju sämre immunförsvar och/eller underliggande sjukdomar individen har.

En sån här pandemi är destruktiv på alla sätt
Citera
2020-03-20, 19:19
  #129064
Medlem
Melange5738s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Purkenman63
Det dör 24 000 människor varje dag i svält. Varför ska vi inte gå all-in och hjälpa dem?

För att en stor del av världens befolkning inkl. unga kommer dö av Covid-19 om vi inte gör något åt det. Vi pekar redan på flera miljoner döda i år med nuvarande hastighet trots de åtgärder som satts in.

Då jag automatiskt antar att du inte förstår vad exponentiell tillväxt är, gå till:

https://www.worldometers.info/coronavirus/

klicka på att visa antal döda i "logaritmisk skala" och uppskatta datumet för miljongränsen går på kurvan.
Citera
2020-03-20, 19:19
  #129065
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av halvfestligt
Kina har ljugit. Italien säger sanningen. Vi måste sluta tro på kinesisk statistik.

Kina är en diktatur. Man ska aldrig lita på vad som kommer ifrån en diktatur.
Citera
2020-03-20, 19:19
  #129066
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av welcometoreality
Finns det en sida, där man kan följa hela Sverige län för län? Jag hittar ingen bra sida.som uppdaterar snabbt.

vet inte om du sett denna, vet inte hur pass den uppdateras

https://en.wikipedia.org/wiki/2020_coronavirus_pandemic_in_Sweden
Citera
2020-03-20, 19:19
  #129067
Medlem
Alla coronaförnekare bör se inslaget i TV4 från Italienskt sjukhus i Italien ikväll.
Citera
2020-03-20, 19:19
  #129068
Medlem
berenpxxs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av kato85
Nu börjar det spåra ur, Tegnell har misslyckats.
Ekonomin håller på att rasa samman helt.

Nu finns det endast en åtgärd:

1. Sänd alla gamla och sjuka till Norrbotten och kasta ut de få som bor där, dessa kan få ordnat boende i södra Sverige.

2. Låt viruset spridas bland befolkningen som klarar av det, sedan kan vi låta ekonomin fortsätta som innan.

Att fortsätta med karantänen som idag kommer endast leda till en total ekonomisk kollaps och depression som får 1930-talet att verka som ett paradis.

Du verkar inte fatta:

Befolkning: 10 327 589
Andel 65 år eller äldre: 2 064 992 (som vi skickar till Norrbotten).

Återstår 8 262 597 personer, varav 60% kommer att bli smittade, dvs. 4 957 558.

Säg att dödligheten bara är 0.25% för dessa unga och friska, så har vi ändå 12 394 dödsfall.

Men vår sjukvård kommer aldrig att klara en sådan anstormning, den blir överbelastad på nolltid och dödligheten kommer att skjuta i höjden, det blir samma scener som i Lombardiet.
Citera
2020-03-20, 19:20
  #129069
Medlem
Madagascars avatar
Jag hade fel i antalet nya smittade jag rapporterat för italien idag. De är 5986 enl både worldometers och bno, vilket med stor sannolikhet är den korrekta siffran (samt nytt dagsrekord för italien tyvärr).

Jag ber om ursäkt för att jag smutsat ned tråden.

(För att ingen annan ska göra samma misstag: Jag citerade tidigare en lägre siffra från La Rebublicca, vilket är en bra källa, men jag missade att La Rebublicca (och den officiella statistiken samt övrig italiensk media?) troligen presenterat nettosiffror, dvs de subtraherar döda och tillfrisknade.)
Citera
2020-03-20, 19:20
  #129070
Medlem
18-19 mars i Italien var en dödens dag med över 600 döda enligt hälsomyndighetens bulletin.

Uppdatering i Italien från 19 - 20 mars är det en stor skillnad. 153 st registerades döda i Corona.

0-40 har vi inga registrerade
40-49 har vi två registrerade
50-> 151 registrerade

17 - 20 mars siffror nedan:
https://www.epicentro.iss.it/coronavirus/bollettino/Infografica_17marzo%20ENG.pdf
https://www.epicentro.iss.it/coronavirus/bollettino/Infografica_18marzo%20ENG.pdf
https://www.epicentro.iss.it/coronavirus/bollettino/Infografica_19marzo%20ENG.pdf
https://www.epicentro.iss.it/coronavirus/bollettino/Infografica_20marzo%20ENG.pdf
Citera
2020-03-20, 19:20
  #129071
Medlem
Redas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av IAmAMisanthropic
Alarmist? Utan argument? Jo tack, godda yxskaft. Inte direkt som att du kom med några argument att bemöta. Däremot en uppenbar brist på insikt, om allt angående detta. Men motbevisa mig gärna! Kom med dina argument att inte ta detta på allvar!
Jag tar det på allvar men reaktionerna på influensan från makthavarna är helt vansinniga.
Man stänger gränser och verksamheter och skänker miljarder till bankerna för att 11.000 tusen dött i hela världen. 16 nu i Sverige. De flesta var gamla och sjuka som skulle dött snart ändå. Detta är masshysteri.
Citera
2020-03-20, 19:20
  #129072
Medlem
Talespins avatar
Frågan är om Sverige verkligen kan fortsätta så här när resten av världen stänger ner?

Andra länder sätter just nu enorm press på regeringen. Det kan knappast vara så att vi har rätt och ALLA andra har fel.

Fy fan vilken korkad fittregering vi har.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in