Citat:
Ursprungligen postat av
Runningonempty
Om någon är intresserad av en okulär besiktning från Stockholms epicentrum, dvs vid Sergels torg, så kan meddelas att igår var det vid lunchspaningen 0 respektive 0 kunder i varenda butik. Vi talar H&M Lindex, Intersport och så vidare. Gjorde motsvarande span på lunchen idag och då var det i alla fall någon, ibland två, kunder inne i samma affärer. Tillfällighet eller litet trendbrott?
You tell me! Ingen vet någonting om någonting i detta läge. Kommer halva befolkningen vara död om ett halvår? Kommer halva befolkningen vara uppsagd om ett halvår? Kommer varenda jävla marknad krascha? Kommer alla undra what the fuck the fuzz was about om ett halvår?
Det finns inga svar och inga s.k experter som kan tillföra något. Unchartered territory. Jag säger som Al Pacino i En kvinnas doft
"I'm in the fucking dark here".
Själv tvättar jag händerna så jävligt att jag blev tvungen att idag köpa en fuktbevarande handkräm enär annars min hud skulle generera öppna sår inom kort. Jag tvättar mina händer samtidigt som jag tvår dem för vad som komma skall. Fy satan vilket stålbad som väntar!!!! Rätt eller fel. Och vad händer när det inte längre finns pengar att pytsa ut till de "särskilt socialdemokratiska områdena"?
Mamma Mia.... 😱
Det här om något gör mig sömnlös på nätterna, de har vapen och gör uppror för minsta lilla. Tänk om polisen inte räcker till för halva kåren ligger sjuka, om dessa blir desperata blir det hembesök och länsa butiker..
Tänk på att även kriminella får de svårt i tuffa tider, alla har inte pengar att köpa deras knark för längre. Då måste de få sin inkomst på annat håll.
Förhoppningsvis behöver det inte gå så långt men alla som kan tänka steget längre oroar sig nog lite över sådant.