Citat:
Ursprungligen postat av
BigDingDong
Absolut är det rätt att försöka vinna tid, däremot kan man ifrågasätta om det är rätt att satsa på att det skall uppstå en flockimmunitet. Om covid-19 fungerar ungefär som herpes kan den som smittats eventuellt drabbas av årliga eller ännu mer frekventa lunginflammationer.
Jag misstänker att vi är överens (så långt).
Det är ju ingen som "satsar" på att uppnå flockimmunitet. Det är ju vad man föreställer sig kommer att ske, oavsett om man satsar på det eller inte. Och så
hoppas man på det bästa.
Just nu tycker jag det verkar som om alla västländer, t.o.m. USA, satsar på att dämpa den omedelbara effekten på sjukvårdssystemet, troligen för att man vill undvika att befolkningarna förlorar tilltro till samhället. De långsiktiga effekterna blir besvärliga att hantera i vilket fall som helst, men revolutioner och inbördeskrig vill man kanske försöka undkomma.