Down Payment Blues (AC/DC -78).
https://www.youtube.com/watch?v=QFyGuuJJfKU&list=RDQFyGuuJJfKU&start_radio =1&t=0) .
Avbetalnings-blues.
Okidoki; alltså inget mer sippande på champagnen i onödan de närmaste åren för Svenskt Näringsliv och givetvis deras syster föroreningar som; Svenska aktiespararnas förening, Svenska aktiespararnas förening, Småföretagarnas förening med flera, med flera.
Vars enda syfte har, tyvärr, alltid varit att - försöka - blåsa den onda svenska staten på skatt så gott (och ont) det bara går inom skamlighetens gräns då givetvis.
För sötebrödsdagarna för Sverige är totalt över. Kanske forever.
Svenskt Näringsliv & Compadres ska vara jävligt, jävligt glada över att Sverige har en finansminister av en så fin kaliber som Magdalena Andersson just nu i dessa enormt krisande tider. Och en robust statsminister som Stefan Löfven.
Rena rama Lambi, faktiskt.
Nu när näringslivet ligger på sina bara knän och ber om hjälp.
För Magdalena Anderson har sparat i ladorna för onda tider. Det är därför hon nu kan göra allt, och då menar jag verkligen allt, för att stötta svenskt näringsliv och Sveriges arbetare i denna svåra stund.
Tänk bara tanken om sådana filurer som; Ebba, Ulf och Jimmie fått råda över Sveriges ekonomi nu?!
Hemska tanke.
En rabiat Guds-trogen-ny-skild-Thatcher-bitch som väl fortfarande tror att Jesus löser allt bara man ber (trots att Jesus var den första kommunisten!), en liten Moderat med sina moderata Napoleon-komplex och så då SD:aren då ... vad ens säga?! Den svullna grabben har tuggat något. Vad vill jag inte ens veta ... men brillorna är snygga, dock!
Det gemensamma med dom nu ovannämnda är att att dom ville förskingra Svenska statens gemensamma statskassa med skattesänkningar för höginkomsttagare primärt.
Så, visst börshajarna simmar väl på rygg just nu; men vem fan orkar bry sig?!