2020-03-16, 17:49
  #111457
Medlem
selusts avatar
Indien stänger ner det mesta i landet och begränsar folkmassor till 50.

Ett land med över 1 miljard invånare och hela 114 officiella fall. Vad är det frågan om på riktigt?
Citera
2020-03-16, 17:50
  #111458
Medlem
SneakyBeakys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Dolche
Det har förts diskussioner om RNA virus (tex corona) tidigare och det som framkom är att det är mer benäget att mutera. På så vis uppnås inte någon flock immunitet.

Sen är det en andel som insjuknat igen efter friskförklaring, något det spekuleras i. Den som lever får se.
Om du är en av dom som följer John Campbell så hävdar han nu att dom troligtvis är folk som aldrig blivit helt virusfria. Låt säga att det stämmer, det skulle kunna vara en mindre cynisk anledning till varför vi bara har fått en officiellt tillfrisknad i Sverige än så länge. Tydligen får det inte finns virus ens i din avföring.
Citera
2020-03-16, 17:50
  #111459
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Arnold15
Icke.
50 % av de som hade smittats på lyxkryssaren var symtomfria.
0,7 % av smittade dog. Enbart med underliggande sjukdomar.

Mest tillförlitliga studien, ty sluten population

696 smittade, 7 döda och 15 fortfarande kritiska. Och det är med sjukvård till alla.
Citera
2020-03-16, 17:50
  #111460
Medlem
IAmAMisanthropics avatar
Citat:
Ursprungligen postat av gloffgloff
"...se över möjligheterna för att skyndsamt få igång en egen produktion av material i Sverige"

- Johanna Sandwall på presskonferensen FHM kl 14
https://www.expressen.se/tv/nyheter/coronaviruset/se-hela-presstraffen-med-folkhalsomyndigheten/

Det var de bästa nyheterna på länge !!

Ja nu går det undan! Rolls Royce bygger respiratorer, länder ställer om tillverkning, och vi "ser över möjligheterna"! Vad har ni gjort senaste månaden då, sen första gången ni sade det...?
Jaja, jag hoppas innerligt att alla hjältar inom vården snart har åtminstone den typen av resurser utan problem.
Citera
2020-03-16, 17:50
  #111461
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Moretex
Det var gripande! Ja det är skammligt att EU först inte stopppade det från att komma hit och sen inte solidariskt hjälper på många sätt. Många tillverkar eller köper upp sin utrustning och lagrar själva. En av de få som hjälper Serbien är Kina och det ser likadan ut i Italien som är full medlem i EU. Serbiens president vet ju hur illa det här kommer att slå mot landet och det kommer att slå lika illa här fast dom står och flinar inför pressen och säger att vi har god beredskap samt att tvätta händerna med tvål.

Hoppas hjälpen dom får blir lindrande för Serbien ...

Är sagt rent fördjävligt att man för mindre än en vecka sedan kavlade ut av vi är väl rustade för den här prövningen.

Var nyss på Ica och hyllorna gapade tomma. Rest listan var på över 2 st A4.

Sedan har vi den här gigantiska helikopter bombningen av pengar. Alla som har sparat är helt rövknullad.
Slopad karensdag , fy fan vilket floskler. Hörde nyss en stor morots odlare som hade stor del polacker som anställda. Inte EN dök nu upp idag.
På alla pressträffar är det alltid att man följer detta minut för minut. Alltså skall dessa personer ha pynt bara för att sitta och slö surfa ?
Bara som en anekdot så undersökte jag hur det låg till med vägran att ställa in flyg.
FHM hänvisade att det är UD som har mandat att ställa in flyg. Mailsvar ifrån UD är att det är Transportstyrelsen som sköter den biten. Och som säker alla förstår så svarar Transportstyrelsen att man måste få uppmaningen ifrån FHM.

Alla står tafatt och flinar.
Citera
2020-03-16, 17:51
  #111462
Medlem
Vedträs avatar
Om det är något som börjar bli djävligt jobbigt med denna farsot så är det alla djävla egoistiska gnällsvennar. Folk som kräver saker, kokar ihop planer som ni tror är mer genomtänkta än folk som bräckt er på alla sätt, skyller på myndigheter och bunkrar upp lagren. Vafan gör ni till vardags? Gått ut skolan med knappt godkänt men kräver ny bil och thailandsresa. Gör något bra istället för att gnälla.
Citera
2020-03-16, 17:51
  #111463
Medlem
Lugnochros avatar
Citat:
Ursprungligen postat av fiftyforfifty
Så sant! Men att idioterna på Flashback inte förstår deras egentliga hot... förvånar absolut ingen med ett IQ över 90.
Vi får ju facit om fyra fem veckor såvida de inte ändrar sig igen och fortsätter med den mänskliga svedjebränningen.
Nackdelen att bara fortsätta med "business as usual " är när tusentals blötfeta 40åringar och äldre multisjuka kommer in med dubbelsidig lunginflammation och ska trängas med de som har sprucken blindtarm, trafikskadade,hjärnhinneinflammerade, människor som fått stroke, hjärtinfarkt, sepsis, brännskadade, skottskadade, överdoser, knivskadade, tarmvred, njur/gallsten.
Och de andra som i jämn ström besöker sjukhusen för dialys, operationer, cancerbehandling typ strålning och cellgiftsbehandling och alla andra som jag inte orkar lista, tror du fattar.

Men nu är karusellen i rullning så vi får väl se hur detta fortlöper.
Citera
2020-03-16, 17:51
  #111464
Medlem
tjallepetters avatar
Folkhälsomyndigheten är en riktigt sjuk myndighet.

När man tar sina skeva beslut stoltserar man med att man följer världshälsoorganisationens rekommendationer.

Nu rekommenderas detta, tror ni Tegnell kommer ändra uppfattning?

"Countries must test. They can't fight this blindly. They need to find cases and isolate them. So my message to the Health Ministers today was to invest in testing. They must be able to test all suspected cases. We advise countries to stick to testing and continue with containment strategies, because we believe this virus is controllable if the right measures are taken." Dr. Tedros Adhanom, Director of WHO. Source: WHO daily media briefing on COVID-19 (LIVE)

Tegnell kanske skulle flytta till Storbritannien och delta i deras folkexperiment, jag tycker vi gör som WHO förespråkar.
Citera
2020-03-16, 17:51
  #111465
Medlem
godhetsapostelns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av coronakontot
Jag klippte det direkt: https://anonfile.com/54HcM8h0od/10000_d_da_finnar_mp4
Lol, att någon enda människa litar på svt alltså...
Citera
2020-03-16, 17:51
  #111466
Medlem
Jaha, redan 7 döda. Det var såhär det började i Italien. De hade sitt första dödsfall den 21/2 och 6 dagar sedan hade 12 personer dött. Vi hade vårt första dödsfall två och ett halvt sportlov senare, den 11/3, och sex dagar senare har 7 personer dött.

Italien vs Sverige:
2020-02-21 1 2020-03-11 1
2020-02-22 2 2020-03-12 1
2020-02-23 3 2020-03-13 1
2020-02-24 7 2020-03-14 2
2020-02-25 11 2020-03-15 3
2020-02-26 12 2020-03-16 7

Igår dog 368 italienare i covid-19. Min prognos är runt den 1/4 kommer minst 100 personer om dagen att dö av det i Sverige.

All makt åt Tengil, vår befriare!
Citera
2020-03-16, 17:51
  #111467
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av kentuckyfry
Jo, i huvudsak är det gamla och sjuka. Ja, en del unga stryker med men det gör det i vanliga influensor också. Även av hjärtmuskelinflammationer, cancer, sepsis osv osv osv. Du vill hitta enskilda fall så du kan skrika alarm! Ditt mind set är precis som media.
Jag vill inte skrika alarm, där har du fel. Om du läser mina andra inlägg kan du se att jag är ganska avvägd och i många fall hoppfull. Däremot kan du lägga ner med din svammel. Om du väljer att stoppa huvudet i sanden är vi fler andra som är vakna och försöker se realistiskt på saker och ting. Sedan finns det några domedagsprofeter här som ska portas en tid från detta forum...
Citera
2020-03-16, 17:52
  #111468
Medlem
Covids avatar
https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/mR4w8l/fler-an-tio-pa-samma-plats-forbjuds-i-finland

Betänk dock att det nu har gått politik i detta. Folkhälsomyndighetens udda strategi backas upp av det sedvanliga etablissemanget, dock underligt nog med undantag för DN. Aftonbladets och Sydsvenskans ledarsidor tar ställning för Tegnell, och därför finns också en politisk skiktning i nyhetsrapporteringen och urvalet.

Citat:
Ursprungligen postat av Konrad
Jag letar också rapporter om detta i AB eller Expressen men hittar inget.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in