Citat:
Ursprungligen postat av
IAmAMisanthropic
?. Inget konstigt med den. Jag gissar att det är tillverkare, större leverantörer osv som försökt få kontakt med Regioner, Landsting och MSB för att säkert både skänka och sälja skyddsutrustning, då det uppenbarligen är brist överallt. Men de får inte ens kontakt med någon, och har vänt sig till Agnes Wold, som på twitter försökt vidareförmedla detta.
Du tror inte att det är "
lagen om offentlig upphandling" som styr deras inköp.. Det betyder att de enbart får köpa av godkända företag som i sin tur lämnat anbud till verksamheten. Lägsta anbud vinner och oftast finns det nummer 2, 3 ev 4 och 5 i en skala med filka ex ett landsting skall handla ifrån.
Har resurs 1 skut på saker så får de handlafrån nummer 2.. Har nummer 2 slut får de handla av nr 3 osv..
Kommuner, landsting och andra samhällsorgan får helt enkelt inte handla av kreti och pleti..
För detta så krävs en lagändring.. För produkter som ingen annan har så kan det gå att köpa in men då krävs enhetschefens godkännande.