2020-03-14, 18:10
  #100657
Medlem
Just nu är detta en liten ansträngning, snart blir det bättre.
Citera
2020-03-14, 18:10
  #100658
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av lisett
Det är ingen som offrar folks hälsa för flockimmunitet på flit. Man KAN inte stoppa en pandemi. Hur länge ska Danmark och Norge hålla hela samhället stängt? 3-4 månader? För det är nog det som krävs om de insatserna ska ha någon verklig effekt. Faktum är att de flesta gett upp hoppet på att försöka stoppa smittan för man insett att det inte går, nu försöker man försena det och "platta till kurvan". Man räknar på de flesta ställen kallt med att majoriteten av populationen kommer få corona förr eller senare. Och ja jo, är det så att vissa drabbas av permanenta lungskador och sterilitet efter smitta så kommer det nog få vara så då. Det suger ju. Hoppas vi rustar upp vården rejält efter detta så folk med eventuella men får bra vård. Men det finns inga hårda bevis på att så är fallet heller så att sitta och påstå att alla kommer bli sterila är ganska magstarkt. Vill man diskutera det som en oroväckande eventualitet så visst, men att vräka ur sig överdrivna påståenden som "fakta" grundad på indikationer att det skulle kunna bli så för vissa kanske - det är bara larvigt.

Ändå rätt smart drag av Anders Tegnell och regeringen. Men många kommer bli sjuka nu. Sitt still i båten så är det snart över så kan resten av världen göra lika dant igen i höst och stänga in sig i en bubbla medan det kanske faktiskt inte sprids här i landet och allt är som vanligt.. dags dock att förändra saker i landet och ställa om saker snabbt nu. Hur kan vi dra nytta av det här och gå starkare ur det?
Citera
2020-03-14, 18:10
  #100659
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av lisett
Det är ingen som offrar folks hälsa för flockimmunitet på flit. Man KAN inte stoppa en pandemi.


Du har ju bara rakt av fel. Man kan inte stoppa en pandemi, korrekt. Du kan däremot både minimera smittade och försena toppar för att minska dödsfall. Integralen som finns är inte konstant utan ändras drastiskt beroende på kurvans planhet. Men det fattar du nog inte, idiot.
Citera
2020-03-14, 18:10
  #100660
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av johan.sthlm
de närmsta veckorna blir avgörande, i ca tre veckor kan ni fort förbereda er

1)
-Detta kommer fortsätta eskalera till okontrollerbar nivå men avstanna under året. Samhället befinner sig i ett slags zombie läge. Allt stängs i stort sett ner, upplopp och allvarliga brott i redan i segregerade områden råder.

-En andra eller tredje våg av viruset gör ingen större skillnad i ett redan rådande kaos.

-Endast förlossningar prioriteters, livshotande kirurgi tas om hand i sjukvården.

-Hos svenskarna växer hatet mot regeringen som gjort totala misstag och förvärrade situationen. En kontrollerad statskupp ligger för dörren.

-Ekonomin är nattsvart arbetslöshet, börskollaps och konkurser avlöser varandra

-Det genus och mens certifierade försvaret är kollapsat, endast yttre och inre hot prioriteras av det gamla gardet som lever kvar. Vatten och mat försörjning till svenskar är obefintlig.

2025 börjar Samhället och ekonomin återhämta sig

2)
Detta kommer stanna av under april, samhället kommer sakta men säkert återgå till det normala.
Med 100% säkerhet kommer en andra våg till vintern, den blir något mildare, men samhället klarar rida ut den stormen utan problem.

Räkna dock ändå med hög arbetslöshet och flera konkurser och ostabil börs.

Slutet på 2022 avstannar arbetslöshet och konkurser, under 2023 börja ekonomin återhämta sig.

WOW! Vi har en profet i tråden. Minsann!
Citera
2020-03-14, 18:10
  #100661
Medlem
Max3xs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Tammer
Det stora problemet just nu är hur man ska fördröja "det stora utbrottet" så länge som möjligt. Vården i Sverige skulle inte klara av den stora topp som annars skulle komma, så man vill ha ett utdraget förlopp, få smittade och över en lång tid.
Varför inte göra som många andra länder, utegångsförbud, karantän och liknande?

Ja, den enda åtgärden som finns kvar är undantagstillstånd. Men Sverige har inte polis o militär nog att kunna administrera en sådan åtgärd. För helvete, vi har inte ens stängt skolorna o här sitter vi o talar om utegångsförbud!
Citera
2020-03-14, 18:11
  #100662
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Hydrodynamik
Fruktansvärt orolig för hur det ser ut i Italien idag, de uppdaterar nu närsomhelst.

3 493 nya fall och 175 döda

Edit: uppdatering
__________________
Senast redigerad av amanojaku91 2020-03-14 kl. 18:14.
Citera
2020-03-14, 18:11
  #100663
Medlem
Vill tipsa er som känner oro efter att ha läst denna tråden om en mer balanserad och trevlig tråd gällande Coronaviruset, Covid-19

Det är nämligen tydligt att alla hanterar detta på olika sätt. Vissa ser på det balanserat, vissa förminskar och vissa förstorar. I denna tråden är dom flesta förstorare - domedagsprofeter. Det är inget fel med det, människan är så pass primitiv. Men, det finns alternativ, för dig som reflekterar över ditt eget tänkande.

Länk till tråden https://www.flashback.org/t3128126p3
Citera
2020-03-14, 18:11
  #100664
Medlem
MrSokratess avatar
3500 nya fall, 175 döda i Italen.
Citera
2020-03-14, 18:11
  #100665
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av sxephil
https://www.dailymail.co.uk/news/article-8104477/Doctors-claim-new-coronavirus-cause-damage-mans-TESTICLES.html
https://www.newsweek.com/chinese-scientists-coronavirus-male-fertility-1488235


Alltså, jag vill inte tro på konspirationer om det här jävla viruset. Men man börjar fundera lite ibland när man läser sånt. Det är ju hur mkt skumt som helst runt detta viruset. När det började i kina så bokstavligt talat lät man det spridas, genom att låta folk flyga, och man hämtade folk från landet och flög hem dom. Trots att rapporter om kris kom ur kina så satt WHO där och sa att det inte fanns någon större risk. Inte förns man lät det spridas till resten av världen så är man oroliga och slår på trummorna. Sedan nu så börjar alltså rapporter komma in om att män som får viruset blir sterila. Samtidigt så finns denna rapporten.

https://www.ccn.com/hiv-ebola-like-mutations-suggest-coronavirus-leaked-from-a-lab/
Citera
2020-03-14, 18:11
  #100666
Avslutad
175 döda i Italien rapporterade idag mot 250 igår. Lägsta dödssiffran från Italien på 4 dagar! Snälla låt det värsta vara över i Italien nu!
Citera
2020-03-14, 18:12
  #100667
Medlem
CliviaMiniatas avatar
Efter att ha läst vad WHO säger om saken så känner jag bara fasa. Kan inte Sverige åtminstånde följa WHO och andra länder som har lyckats hejda smittspridningen?
Allt handlar förstås om att inte provocera folket i de utsatta områdena så de inte ställer till en massa bråk och förstörelse. I områdena får inte folk fatta att någonting är fel. Allt måste vara som vanligt.
Jag hatar verkligen de fega ynkryggar som leder landet. Olyckligtvis så har de rätt i att mörka i avseende på klanfolket. Men det finns viktigare saker än att föröka hålla folket lugna.
Som att stänga ner landet och stoppa smittspridningen.
Finns skrämmande stridsfordon som man kan rulla ut och skrämmas lite. Tanks är så skrämmande och låter hemskt. Ta ut sådana på gatorna och visa vad som gäller. Nog finns det väl militärer kvar som kan köra stridsvagnar?
Citera
2020-03-14, 18:12
  #100668
Medlem
.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in