2020-03-14, 11:52
  #98653
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Fettberg
Det känns som att man inte alls satsar på att platta kurvan i Sverige så som man gör i andra länder.
Här vill vi att alla ska smittas så fort som möjligt, för att få det överstökat o förmodligen för att skona ekonomin. Samt att man antagligen inte ser allvaret eller helt enkelt gett upp.

Mycket oroande att svenskarna inte tar detta på allvar.
Citera
2020-03-14, 11:52
  #98654
Medlem
GlennvonGoteborgs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Gefundenes F
UK ligger ju betydligt efter Sverige och Holland i antalet fall per capita så innan de lyckats smitta ner hela sin befolkning kommer det att gå lång tid. 11 döda är mer än de andra två det kan ju tyda på ett högre mörkertal.

Svensk strategi är klar, låt det smitta, men de spelar spelet att vi ska skydd oss fast det vill dom egentligen inte.

Oklart hur viruset påverkar kroppen på lång sikt vilka är de bestående genetiska skadorna. FHM är ute på rena äventyrsresan.

Exakt. FHM spelar ett livsfarligt spel nu. Om de inte stänger skolorna nästa vecka och stänger ner hela landet samt inför utegångsförbud (bara handla mat, gå till apoteket eller sjukhuset) så kan vi vara säkra att deras strategi är låta hela svenska befolkningen bli smittad och ca 100.000 dö.

För att "kanske" få en resistent och immun befolkning av de som överlevt.

Sinnessjukt!
__________________
Senast redigerad av GlennvonGoteborg 2020-03-14 kl. 12:03.
Citera
2020-03-14, 11:53
  #98655
Medlem
tdlefnierreguss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av VitruvianskeMannen
Absolut. Vid en pandemi så är det bra med alla åtgärder som kan minska spridningen. Det handlar om att bromsa upp det hela, och åtgärderna behöver inte alls vara heltäckande.

Exempel:
Att stänga från mellanstadium och uppåt, men behålla lågstadiet igång = bra
Att säga att alla som kan jobba hemifrån ska göra det, även om inte alla kommer att kunna göra det = bra

Det verkar som Anders Tegnell tror att om en åtgärd inte är heltäckande och hundraprocentig så är det ingen mening alls att sätta in den. Men så funkar det inte. Alla åtgärder som minskar spridningen är bra.

Exakt, det finns ju inget som kan förhindra spridningen men man vill förlänga det så länge som möjligt för att få fram ett vaccin och minska trycket på sjukvården och andra verksamheter.
Citera
2020-03-14, 11:53
  #98656
Medlem
VitruvianskeMannens avatar
Region Skåne rapporterar nu att man senaste dygnet fått in 41 nya fall av corona (Aftonbladets livestream). Eftersom man sedan några dagar tillbaka har slutat med smittspårning och allmän provtagning, och bara tar prov på de som kommer in allvarligt sjuka till sjukhus, så kan man befara att det är helt kört.

Tidigare hade de 131 kända fall, så det är upp 31% på ett dygn trots att det alltså bara handar om folk som söker sig till sjukvården för att de är allvarligt sjuka.

Räkna med samhällskollaps under nästa vecka.
Citera
2020-03-14, 11:53
  #98657
Medlem
Revejs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Fri
Genom att förbjuda inresor från smitthärdar som Kina och nu Europa när de inte har någon kontroll på situationen. Som Trump gjorde tidigt. Åsså är det förstås bra att införa sånt som Right To Try (att döende får pröva ännu ej godkända läkemedel) och att ha världens bästa sjukvård, och i allmänhet att sätta sitt eget folks bästa före konstiga PK-ideologiska vanföreställningar.
Too little, too late. Coronaviruset är i allra högsta grad spridd i USA, nu blir nästa steg att masstesta och kraftigt minska inrikesflyg.

Och när resultatet från mätningarna inkommer kommer Trumps efterträdare "förvånat" tvingas konstatera att stora delar av samhället trots allt måste stängas ner och masskarantän införas.

Trots att italienarna förklarat att detta måste ske direkt!
Citera
2020-03-14, 11:53
  #98658
Medlem
Merwinnas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av CurbinDill
Tyskarna har koll som vanligt.

"som vanligt" skulle jag inte säga, för de har daltat enormt mycket med folk - och då i synnerhet låtsasflyktingarna - där också. Men det verkar, som att politikerna fortfarande KAN samla ihop sig och fatta hårda beslut när det är absolut nödvändigt. I Sverige verkar politiker och myndigheter inte kunna tänka tanken, att när det är ett krisläge så måste man kunna frångå de regler som gäller i vanliga fall - och det måste gå snabbt.

Som detta med skola och dagis. Här skulle en politiker aldrig våga gå ut och säga det som nu har sagts i Tyskland, att barn är föräldrarnas ansvar, att föräldrarna får lösa det när dagis och skola stänger, och att OM föräldrarna ska utnyttja så kallad "Notbetreung" (ung. "nödbarnpassning"), så kan de inte kräva samma standard som annars på lokalerna, personalens utbildning o.sv..

Här kan man inte frångå de stelbenta byråkratiska reglerna, ens om det är fara för livet... Kanske har tyskarna en större mental beredskap, för att de har eller har haft äldre släktingar som har berättat för dem om krigsåren..? Att det ligger närmare med undantagstillstånd, nödlagar, omställning och anpassning?
Citera
2020-03-14, 11:54
  #98659
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av krosh
Vilket jävla trams. Hur kommer folk som dig fram till den här typen av idiotiska påståenden?

Från 100 (förra vecka) smittade till 1000 (denna vecka).

Samtidigt gäller patientsekretess men okej vänta om 3 veckor
Citera
2020-03-14, 11:54
  #98660
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av taenok
Har du inte läst undersökningarna idag?
Det är bara SD väljare som är kritiska mot FHM.
Du är alltså SD väljare, dvd facist och rasist så vad du anser är inte intressant.
Det är slutdiskuterat i detta ämne nu.
Håll käft och skicka dina ungar till skolan!

Och vad är du i så fall? Vänsterväljare... Alltså Alibaba flykting eller förståndshandikappad svenne som inte har hjärnceller nog att fatta att du är lurad och förd bakom ljuset?

Det är fullt förståeligt om folk inte vill skicka sina barn till skolan, speciellt om de har någon hemma med sjukdom eller andra riskfaktorer.
__________________
Senast redigerad av shinker 2020-03-14 kl. 11:57.
Citera
2020-03-14, 11:54
  #98661
Medlem
Fris avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Gefundenes F
Oklart hur viruset påverkar kroppen på lång sikt vilka är de bestående genetiska skadorna. FHM är ute på rena äventyrsresan.
Virus av coronafamiljen är endemiskt, de flesta av oss har det i oss hela livet. De orsakar 10-30% av alla vanliga förkylningar. Den här mutationen är en nyhet för immunförsvaret, som nu jobbar med att meka ihop antikroppar som neutraliserar det också.

Hur virus påverkar våra gener är intressant. Det hela är jättekomplicerat. Det finns förnuftiga hypoteser, men i den mikrobiologiska röran är det svårt att dra några säkra fundamentala slutsatser. Allt verkar bero på obskyra kemiska reaktioner mellan olika proteiner, i en oändlig och oberäknelig kombinatorik. Hälften av mänskligt DNA har hittats i virus! De är en del av oss och det har alltid och kommer alltid att vara så här. Och vi har levt tillsammans här i 4 000 000 000 år. Så det kommer inte att ta slut när dansken stänger bron när Solen börjar gå ned klockan tolv idag.
__________________
Senast redigerad av Fri 2020-03-14 kl. 11:57.
Citera
2020-03-14, 11:54
  #98662
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Karman
Och vad blir slutsatsen av detta? Att alla ska sitta isolerade i långa tider för att viruset inte ska mutera? Risken är då andra stora bieffekter som totalt havererad ekonomi, upplopp, plundring, stark social oro, i förlängingen staters upplösning.
Att förhindra spridningen är viktigare än ekonomin. Fråga föräldrar som vill hålla sina barn hemma från skolan. En stor del av befolkningen kan arbeta hemifrån en viss tid. Det är inte så att BÅDA föräldrar måste vara hemma när barnen inte går i skolan. Många skilda föräldrar har delad vårdnad, så även ensamstående mödrar kan gå till jobbet inom vården när pappan tar barnen. Det handlar förmodligen om några hundra i hela landet som behöver betala för barnpassning om det inte kan ordnas på annat sätt, och då finns som sagt äldre elever och studenter som kan passa barnen om staten stänger skolor och universitet. Sveriges välfärd är väl utbyggd, så jag är inte orolig för omfattande upplopp och plundring. Sverige har råd med en krisbudget för att bistå alla som behöver hjälp. Om USA, UK och andra länder kan investera miljarder för att bekämpa coronaviruset, varför skulle inte Sverige med den lägsta statsskulden i EU klara det?
Citera
2020-03-14, 11:55
  #98663
Medlem
Bra intervju med NYTs hälsoreporter Donald McNeil om arbete med corona. Test, test, test and test.

https://twitter.com/MaddowBlog/status/1238279302468288512
Citera
2020-03-14, 11:55
  #98664
Medlem
Imnshos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Dbloods
Haha aporna i Thailand gillar inte läget, stadsapor vs tempelapor

https://www.aftonbladet.se/tv/a/308597/hundratals-apor-i-gatuslagsmal--pa-grund-av-corona

Som det kommer se ut i orten snart.
Precis. Hungrande människor kommer att löpa amok, speciellt de som står närmast aporna.

Gissar att home invasions framöver kommer vara inriktade på kyl och frys.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in