Citat:
Ursprungligen postat av
Smurfitkappa
Du kan inte göra en sån ekvation, det finns massor av mörkertal, människor som har varit sjuka och har blivit friska utan att sökt vård.
Fast det hjälper föga om 10% av de konstaterade fallen är allvarliga/kritiska.
10% av de konstaterade kommer oundvikligen att dö om de inte får vård.
Så länge dessa kritiska fall får vård, så kan de klara sig vilken sänker dödsandelen till 2-3% eller vilken siffra nu WHO till slut kommer fram till. Men det är ju förutsatt att folk får vård.
Alla preliminära siffror är ju från Kina, men som sagt, det är ingenting för ett land på 1,4 miljarder människor och enorma ekonomiska resurser att ta hand om relativt fjuttiga totalt drygt 80.000 smittade.
Tänk samma antal smittade i Sverige, 80.000. Där pratar vi en helt annan belastning på vården, som ju REDAN går på knäna i Sverige, t.o.m. utan coronavirus! Kolla hur det ser ut på SÖS bara.