2020-03-12, 22:55
  #91297
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av VitruvianskeMannen
Bara senaste timmen:
- Portugal stänger sina skolor från måndag
- 4 städer i norra Spanien isoleras
- Tyrolen i Österrike stänger alla skidbackar och hotell
- Israel stänger alla skolor och universitet omedelbart
- Kanada stänger skolorna i den mest befolkade provinsen, Ontario
- Frankrike stänger alla skolor och universitet från måndag

Sverige: regeringen och Anders Tegnell sitter och skådar i naveln, trots att vi per capita är ett av de mest drabbade länderna med en av de snabbaste procentuella ökningarna...

Sverige skall alltid vara bäst i klassen. Kanske får vi lite beröm av FN för våra utomordentliga insatser för mänskligheten. Den humanitära stormakten som offrar sitt eget folk för minska överbefolkningen.
Citera
2020-03-12, 22:55
  #91298
Medlem
Inom nån dag är vi över 1000 pers bekräftade smittade. Och då de bara testar de mer allvarligt sjuka nu som kommer snart det säga pang i dödstatistiken också då de smittade som bekräftas är sjukare än de som registrerats innan. Det är flest ni viruset är farligt när det är löst i samhället. Viruset är ju inte lika farligt för yngre personer. Men nu när vi tappat kontrollen kommer många fler smittas. Många äldre & många sjuka
Citera
2020-03-12, 22:55
  #91299
Medlem
Sharm0tas avatar
Tradera förbjuder handsprit och munskydd
https://www.gp.se/ekonomi/tradera-förbjuder-handsprit-och-munskydd-1.25276695

Bra där! De satans parasiter som försöker tjäna pengar på den här pandemin borde föras bakom huset och skjutas. De har aldrig haft hälsoskäl för sin bunkring, enbart girighet.

Citat:
Fakta:

Alla varor som förbjuds att säljas på Blocket och Tradera.

Munskydd

Andningsskydd

Skyddsmask

Handsprit

Desinficerande våtservetter

Desinfektionsmedel

Liknande produkter som benämns skydda mot coronaviruset.

Källa: Tradera, Blocket
Citera
2020-03-12, 22:55
  #91300
Medlem
LeeVans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Askregn
Pengafråga? Såg i nån DN-artikel att varje kit kostar 800 kr. Vet inte om det blir kostsammare att inte testa i större omfattning än tvärt om.

Det är snuspengar i det här sammanhanget.. Det finns helt enkelt inga förberedelser, utöver tomt pladder.
Nu måste det prioriteras hårt och just där tycker jag att man prioriterar rätt.
Citera
2020-03-12, 22:55
  #91301
Medlem
Lagerthas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av enough-is-enough
Men det kommer inte hända

30-80% av den vuxna befolkningen kommer att smittas. Dödlighet på 3,5-5%

Det är prognoser som man inofficiellt räknar med.
Citera
2020-03-12, 22:55
  #91302
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av EricssonS700
Rökning sänker immunförsvaret så det är perfekt tillfälle att sluta röka just nu.
Ja, rökning är bland det sämsta man ska syssla med om man vill vara frisk. Försämrar statistiken enormt inom de flesta områden sjukdomar etc
Citera
2020-03-12, 22:55
  #91303
Medlem
ankademikers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av M.J.A
Fri spridning har det varit både tendenser till och konstaterat ”länge”.

Vad säger att skolstängning avhjälper det?
Vilken pandemiforskning lutar du dig mot?

Begriper du inte att barn i samlingar smittar varandra men inte gör det när de är hemma? Krävs ytterst lite IQ för att fatta det, så jag tror du begriper.

Studier finns. Se höger kolumn fr o m sida 63. Nämnda självklarhet visar mängder av studier.

https://assets.publishing.service.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/316203/School_Closures_Evidence_review.pdf
Citera
2020-03-12, 22:55
  #91304
Medlem
Kedoslavs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av prl1
Varför är det sån hysteri runt det här viruset?
Självklart ska man ta de på allvar men Kan inte minns att de var likadant när svininfluensan kom.
Stängde man flygplatser och länder? Förbjöd man stora evenemang?

Man läser ju att många som smittas får lindra syntomer och att det inte är värre än vanlig influensa om du nu inte är äldre eller har andra åkommor.

Kan de vara så att de blivit sån hysteri pga dom som tillhör riskgruppen även är dom som styr och bestämmer.
Generellt sett så är det ju äldre personer som styr länder /EU /kyrkorna.

För att man kom med ett vaccin inom ett par månader för svininfluensan, detta har nu pågått i 3 och en halv månad och inget vaccin i sikte än.
Citera
2020-03-12, 22:56
  #91305
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av climasol
Varför? Det är ju inte särskilt märkligt med virus som har 100% dödlighet. Till exempel HIV (utan bromsmedicin) och Rabies har det, Ebola ligger nära 100%. Nu tror jag inte Corona har det, men en dödlighet på 10% är ingen omöjlighet alls.
Skulle 50% av Svenska folket smittas är det då 500.000 som skulle dö. Man får tänka på att det inte kommer att finns någon sjukvård till alla de som får lunginflammation och behöver andningshjälp vilket förvärrar situationen väldigt mycket.

10% dödlighet när det finns fall som är så lindriga som detta?:

https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/RRpagA/lakaren-olle-63-smittad-av-corona--tjatade-till-sig-test
Citera
2020-03-12, 22:56
  #91306
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av NeoVain
Ja planen ser annorlunda ut för Sverige.

Fritt fall utan fallskärm. Spännande

Om det skett sån förändring sista timmen så kanske Sverige också förändrar sin plan. Känner mig inte mer otrygg med Sveriges hantering av detta än andra länders direkt.
Citera
2020-03-12, 22:56
  #91307
Medlem
Lol.

1 norsk soldat är sjuk — 14 000 soldater från 10 länder deserterar.

https://www.svt.se/nyheter/utrikes/corona-paverkar-militarovningar-i-europa

Vilket jävla vapen! Inte konstigt att länder forskar med att ta fram dödliga virus
__________________
Senast redigerad av .-fuckYUO-. 2020-03-12 kl. 22:58.
Citera
2020-03-12, 22:56
  #91308
Medlem
enough-is-enoughs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av JohnnyMnemonic
Jag vet vad de försöker och jag förstår varför också. Men eftersom vi har så förbannat dålig förberedd sjukvård- som svinen stod och sa i början av veckan "Vi är väääääl förberedda" så går detta se lång väg att om det kommer en till strömning av patienter liknande det gjort i Italien så kommer det gå helt åt helvete.

Och om inte du vill inse det är det din sak, men jag tror det är flera som gjort det redan här. Och det handlar inte om att ha panik eller vara hypokondriker (vilket förövrigt är löjligt att dra upp i sammanhanget för de enda jag sett som påstått sig vara infekterade med Corona har varit de som negligerat hur det är att ha, vi har ju tom haft personer här som skrivit att de tillfrisknat- trots Sverige fortfarande bara har ett enda officiellt tillfrisknande).

Det handlar om att kontrollera alla svenskar som har lätt för panik. Klart detta kommer bli tufft, men oro i förväg hjälper aldrig mot något
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in