Citat:
Ursprungligen postat av
brianmolko
Stäng ned precis allt då och låtsas allt är som förut när allt öppnar igen ?(vilket det inte kommer vara)
och Vilket du säkert kommer göra
Men ser du inte vad som sker?
Vi stoppade inte flygen från Iran trots att allt pekade på att spridningen var okontrollerad där.... och sedan när en rad länder agerat gjorde vi det. Vi stoppade inte flygen från Italien utan istället uppmuntrades människor av Tegnell att åka på semester.... sedan när 40 000 människor kommit tillbaka och nu utgör motorn i det som blivit en samhällspridning stoppas flygen. Vi begränsar folksamlingar nu till 500 personer medan andra länder går betydligt mycket längre.
FHM insisterar vidare på att arbetsplatser ska hållas igång (medan många andra länder agerar för att så många som möjligt ska jobba hemifrån). Tegnell argumenterar t om från ett
jämställdhetsperspektiv (varför ska vissa få jobba hemma och skydda sig) för att arbetsplatser ska se till att människor är på plats:
https://twitter.com/strombergmikael/status/1238044978384982016
Hade man agerat hårt och proaktivt så hade man kanske kunnat få en viss kontroll och skalat ned efter hand. Nu sker det motsatta - "inte mer än absolut nödvändigt". Jag tror det är en farlig strategi.
Men du kanske tycker det här projektet går alldeles utmärkt?