Citat:
Ursprungligen postat av
Xade
Ingen fara alls. Jag har problem med oro men jag är ingen svag person, om det makes sense på något sätt. Jag har inte heller något personligt emot någon här eller dig, förutom de få som aktivt säger typ "jag skulle smitta ner andra om jag fick chansen höhöhö" och det är några med den attityden faktiskt.
Jag vet att jag har oddsen på min sida, jag vill bara att folk ska förstå att detta virus inte är att leka med. Jag vet att det kan låta överdrivet ibland, men då så otroligt många har inställningen "det är bara en flunsa, chilla" så blir man ju lite knäpp

Jag vill bara att så få som möjligt ska dö.
Menar så klart inte att du är svag person heller, bara för att man har oro och hypokondri så gör det inte en till sämre person eller svag, verkligen inte och har aldrig varit min intention att vara nedlåtande. Ber som sagt om ursäkt och hoppas att du inte tog något personligt.
Ja, det är självklart viktigt att folk förstår sig på att viruset inte är att skämta bort. Tycker folk har reagerat väldigt starkt i Sverige och det är förmodligen en bra sak, så länge folk inte grips av panik. Jag själv är mer rädd för vad paniken kan göra med människor än själva viruset. Forskare har inte hittat något som skulle tala för att viruset är livsfarligt eller långvarigt skadligt för friska människor, vare sig du är 20 eller 50. Det är en stor majoritet som är sjuka sedan innan och som är äldre som stryker med, tragiskt det med så klart.
Det viktigaste är att man är noga med sin hygien och inte besöker äldre människor i onödan nu till en början, men inget tyder på att du bör oroa dig gällande dig själv och din långvariga hälsa.
Gör dig själv en tjänst nu, lägg undan datorn och gör något annat som inte får dig att må dåligt.