Citat:
Ursprungligen postat av
kermith
Då tror du tvärtemot vad andra institutioner har kommit fram till.
Betway hade Andy som favorit till att vinna hela BB. Vilket blev en chock och de erkände att de inte tog med sociala medier i sin beräkning. Det finns väldigt många liknande situationer.
Det är inte bara "10" personer på FB eller 15 på FB. Där har du fel. En stor BB grupp (stängd) har fler än 10000 medlemmar och växer ständigt. BB gruppen hade nästan 100 000 användare och peekers så FB fick ta bort BB från listan över "aktuella ämnen" då listan toppades varje dag av BB gruppen och andra nyheter fick ta stryk. Jag kan fortsätta men märker att du är en resonabel personer som inser influenser och dess påverkan.
Man tack för en bra diskussion. Annars är det bara "oneliners".
Självklart påverkar folk varandra, till en viss del.
Det jag menar är mer att folk verkar tro att de påverkar på ett så himla massivt sätt. Ett sätt som även kan slå tillbaka.
I slutet så avgör ändå vad folk TYCKER och KÄNNER!.
Skulle ett riktigt äckel stå mot en sköning, men av nån anledning så försöker folk påverka andra att behålla äcklet. I dessa fall vinner ändå inte äcklet!
Som det är denna gång, nu påverkas det åt båda håll. Dvs +/- 0 för båda, i stort sett.