Citat:
Ursprungligen postat av
Zaedrews
Men det stämmer ju inte heller. Tänk på att man räknar just nu på de som blivit testade. Det är väldigt många som inte blivit testade men som haft sjukdomen. För att den i många fall ger lindriga symptom. Eller att folk ligger hemma med svår sjukdom som de klarar utan att uppsöka vården. Räkna på dödlighet måste man räkna in alla dessa.
Det kommer ta sin tid att göra det.
Kina har, åtminstone om man får tro WHO, jobbat väldigt aggressivt med smittspårning och har enligt egen utsago lyckats spåra alla i smittkedjan (man vill inte tänka på deras metoder).
Dessutom har de ett liknande screening-system som vi har för influensa där man kan uppskatta hur stor andel av befolkningen som blivit smittad
Att det skulle finnas några stora mängder med smittade med lindriga symptom som både gått under radarn OCH smittat andra är inte troligt. Då skulle det synts i statistiken på nya fall och i smittspårningen.
Alltså: dödligheten i Kina är rätt uppskattad. Möjligen högre om några har fått annan dödsorsak än corona.