2020-03-03, 16:27
  #54325
Medlem
qwerty-66s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Merwinna
Det där är läskigt. Man kan bli infekterad utan att veta om det (man kanske bara tror att man är lite förkyld och hängig, som många är på vårvintern). Och sedan vilar dom där i kroppen, och när man blir nedsatt av någon annan sjukdom eller ålder, så tar dom en...

En rejäl lunginflammation när man minst väntar sig en... Lite som vattenkoppor o bältros men med värre resultat
Citera
2020-03-03, 16:28
  #54326
Medlem
Madagascars avatar
Citat:
Ursprungligen postat av revodneb
FED i Usa sänkte precis räntan med en halv procent, snacka om rena panikåtgärden.
Ja, jag såg det. Mycket intressant. Rädda det finansiella systemet :-)

Har sådan åtgärd satts in tidigare i något land i samband med smittspridning/pandemi/liknande? Jag har inget minne av det.
Citera
2020-03-03, 16:29
  #54327
Medlem
kungen101s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av qwerty-66
"Since SARS-CoV2 may conceal itself in the neurons from the immune recognition, complete clearance of the virus may not be guaranteed even the patients have recovered from the acute infection. In support of this, there is evidence that SARS-CoV-2 is still detectable in some patients during the convalescent period 43. Therefore, given the probable neuroinvasion the risk of SARS-CoV-2 infection may be currently underestimated"

Se där, finns till och med vetenskap stöd för det. Så jag skulle säga folk underskattar detta verkligen
Citera
2020-03-03, 16:29
  #54328
Medlem
kazangass avatar
Citat:
Ursprungligen postat av luy
För att 1177 är vägen till test för de som riskerar att ha smittan, såklart?? Låter det vettigt att folk ska ringa dit med allmänna frågor om viruset och skapa orimlig belastning och köer? Att 1177 ska ägna sin tid åt att hänvisa allmänt kunskapssökande vidare? Att det blir mer svårt än det redan är för de potentiellt smittade att få testas?? Mycket osmart..

Numret 113 13 har ju inrättats av en anledning.

Du kan använda båda dessa nummer, du behöver inte vara rädd för att överlasta de som jobbar där.
De trycker rimligen bort dig om din fråga inte är prioriterad.
Citera
2020-03-03, 16:30
  #54329
Medlem
Nu slutar i alla fall SAS flyga till norra Italien, ska andra bolag följa efter? Vad tror ni?
Citera
2020-03-03, 16:30
  #54330
Medlem
kazangass avatar
Citat:
Ursprungligen postat av kungen101
Se där, finns till och med vetenskap stöd för det. Så jag skulle säga folk underskattar detta verkligen
Det där sa exakt ingenting om risken för återinfektion.
Det stod bara att viruset kan påvisas med test efter att man tillfrisknat från den akuta/primära infektionen. Detta är inget underligt.
Citera
2020-03-03, 16:30
  #54331
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Merwinna
Jag menar att FHM inte har någon kungsväg in till forskningslaboratorierna i utlandet, så att de får reda på saker som inte finns publicerat någonstans före alla andra (och som inte journalister redan snokat rätt på, eller som presenterats av någon läkare någonstans i något annat land).

Och här i Sverige bedrivs väl ingen forskning på Corona? Förutom att man observerar patienterna som vi har här, och kartlägger hur de har blivit smittade. Det är också ett slags forskning, men på ett mycket begränsat material än så länge.

Ja, att AT är leg läkare får vi väl hoppas... Men även läkare har ju olika åsikter om det här, som vi kan se av att smittskyddsläkare i andra länder tänker annorlunda. Björn Olsen har samma specialitet som AT, och han har ju också velat ta till hårdare restriktioner tidigare i förloppet. Han sa ju nu när Regeringen äntligen stängde av Air Iran, att det är för sent... Det var AT som bråkade emot i flera dagar.

Om Tegnell är kompetent eller inte kan jag inte bedöma, men han har garanterat större insyn hur myndighetsutövning etc. fungerar i ett land som Sverige än vad Olsen har. Vi har en massa direktiv, förordningar och lagar att förhålla oss till. Det är inget som en läkare kan förväntas ha någon insyn i. (oavsett hur framstående denna är). Utöver sin läkarexamen har en master i epidemiologi från London. Nu är han bara en del i ett team på Folkhälsomyndigheten dock även om han är den som syns i rutan.

Jo, det bedrivs forskning på Corona i Sverige. bl.a. på Karolinska. Ett av världens främsta universitetssjukhus för forskning. Bl.a. försöker man ta fram ett vaccin mot Covid-19.
https://ki.se/forskning/tema-covid-19
Och jo, myndigheter har helt andra bakkanaler än vad du och jag har som endast får ta del av det som läggs ut.
Citera
2020-03-03, 16:31
  #54332
Medlem
Klart folk inte kan påtvingas karantän i Italien, i så fall får ju svenska staten stå för karantän på hotellrum/fjällstuga i två veckor, samt utebliven inkomst.
Citera
2020-03-03, 16:31
  #54333
Medlem
kazangass avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Lagertha
Absolut, käka C-vitamin! Men var försiktig med att överdosera då det kan resultera i njursten.
Och/eller diarre.
Citera
2020-03-03, 16:31
  #54334
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av HipToBeSquare
Har vi någon slags statistik på vilka det är som dör? Dvs ålder, kön, komplikationer osv.


AGE------------------DEATH RATE---------------------DEATH RATE
-----------------------------confirmed cases-------------------all cases

80+ years old----------------21.9%---------------------------14.8%
70-79 years old---------------------------------------------8.0%
60-69 years old-------------------------------------------------3.6%
50-59 years old----------------------------------------------1.3%
40-49 years old-------------------------------------------------0.4%
30-39 years old----------------------------------------------0.2%
20-29 years old-------------------------------------------------0.2%
10-19 years old-----------------------------------------------0.2%
0-9 years old----------------------------------------------------no fatalities
Citera
2020-03-03, 16:32
  #54335
Medlem
revodnebs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Madagascar
Ja, jag såg det. Mycket intressant. Rädda det finansiella systemet :-)

Har sådan åtgärd satts in tidigare i något land i samband med smittspridning/pandemi/liknande? Jag har inget minne av det.

Inte vad jag vet. Min spontana känsla är att det är inget man kan rädda, med tanke på att Kina är i lockdown och det mesta står still. Massor av råmaterial kommer från Kina och med tanke på vår JIT-värld så ger jag det en vecka till, sen stannar hela världen upp och det blir tokbrist på det mesta.
Citera
2020-03-03, 16:32
  #54336
Medlem
kazangass avatar
Citat:
Ursprungligen postat av SithXM
Konserver!

Vi kommer behöva det inom landet, ifall det blir långvarigt, känns onödigt att chansa..

Okej, jag kan skicka några konserver till dig om behovet uppstår.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in