2020-03-02, 00:31
  #1621
Medlem
HejaFinlands avatar
Citat:
Ursprungligen postat av 0rganet
Ledsen att bryta in er totala OT-diskussion...
Buttigieg hoppar av verkar det som... varför 2 dagar innan super tisdagen?
https://twitter.com/jaketapper/status/1234254196897132544
https://twitter.com/cmarinucci/status/1234252611546570752

Oj, konstigt. Är det någon skandal på väg?
Citera
2020-03-02, 00:33
  #1622
Medlem
0rganets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av LetsFvck
Citerar mig själv från andra tråden:



Tror inte att Biden behöver en 'running mate of color' och inte nödvändigtvis en kvinna heller om han väljer den homosexuella pojken som är ganska populär bland just förortskvinnor om jag inte minns fel.

Tror inte Pete blir någons presidentkandidat men han har gjort en bra kampanj och folk vet vem han är.

Han får troligtvis en rätt bra position i kommande regering om demokraterna vinner annars så är det bara 4 år till nästa gång och då har han redan etablerat sig och är ett känt ansikte.

Men det blir superintressant och se hur det går nu på tisdag då vi kan slänga ut alla opinionsundersökningar efter Bidens kross i SC och 2st som lämnat in (hittills).
Citera
2020-03-02, 00:38
  #1623
Medlem
Korv-Bajss avatar
I US media kallar man ofta Joe Biden för "Vice President (Joe) Biden", t.ex här:
https://youtu.be/XLVH9WiJET0?t=195
Varför?
Han har VARIT Vice President, men varför pratar man om honom som Vice President i presens?
ÄR Maud Olofsson "Vice Statsminister Maud Olofsson"?
Citera
2020-03-02, 01:21
  #1624
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Korv-Bajs
I US media kallar man ofta Joe Biden för "Vice President (Joe) Biden", t.ex här:
https://youtu.be/XLVH9WiJET0?t=195
Varför?
Han har VARIT Vice President, men varför pratar man om honom som Vice President i presens?
ÄR Maud Olofsson "Vice Statsminister Maud Olofsson"?
Tror att om du varit president i USA så behåller du alltid den titeln sen när man presenterar dig. Antagligen är det samma med vice...
Citera
2020-03-02, 01:25
  #1625
Medlem
frank-costellos avatar
Reuters skriver att efter ett högt valdeltagande under lördagens primärval i South Carolina, så ska Joe Biden ha vunnit en betryggande vinst, mycket tack vare delstatens afroamerikanska väljare, vilket ger honom en chans att hävda att han är det mest moderata alternativet till Bernie Sanders, samt fortsatta förhoppnaingar om att nå Vita huset.

Biden ska direkt efter valsegern ha attackerat Sanders, som fortarande leder hela racet med flest delegater. "Demokraterna vill ha en nominerad som är en demokrat," ska han ha sagt till en jublande skara anhängare i Columbia, South Carolina.

"Vinn stort eller förlora, det är valet. De flesta amerikaner vill inte ha löftet om en revolution. De vill ha mer än löften, de vill se resultat."

Det var första gången som Biden, den förre vicepresidenten under Barack Obama, någonsin vann ett primärval, under de tre gånger, inklusive 2020, som han har försökt att bli USAs president.

Han ska, efter det att 99% av rösterna hade räknats, fått 49% av rösterna. Sanders, en självutnämnd demokratisk socialist, ska ha kommit tvåa med 20%. Tom Styer, miljardären och aktivisten, ska ha hamnat på en tredjeplats med 11%, varpå han därefter ska ha meddelat att han hoppar av.

Biden kommer få minst 32 av South Carolinas 54 delegater, och Sanders 11. Ytterligare 10 delegater skall fördelas. Ingen av de övriga kandidqaterna förutspås att få några delegater alls.

Valdeltagandet ska ha varit högt. Edison Research ska ha uppskattat att runt 530,000 ska ha gått och röstat, jämfört med 371,000 under 2016, och ungefär lika många 2008.

Man skriver att Biden måste nu hoppas på sin medvind, sitt kända namn, och att han får mycket uppmärksamhet i media inför supertisdagen och därefter. Man nämner att fem av delstarena under supertisdagen har en stor andel afroamerikanska väljare, Alabama, North Carolina, Tennessee, Arkansas och Virginia, vilka kan komma att hjälpa honom.

Sanders ha efter att lördagens valresultatet hade offentliggjorts ha sagt: "Man kan inte vinna alla." "Detta kommer inte att vara det enda nederlaget. Det finns många delstater i detta land, och ingen kan vinna allihopa," ska han ha sagt till sina anhängare i Virginia Beach, Virginia.
https://www.reuters.com/article/us-usa-election-south-carolina/big-south-carolina-win-gives-joe-biden-campaign-new-life-super-tuesday-looms-idUSKBN20N0HZ

Inför supertisdagen så ser fördelningen av delegater ut som följer. (Ytterligare 10 delegater ska även fördelas från South Carolina mellan Sanders och Biden)

•Sanders 56
•Biden 48
•Buttigieg 26
•Warren 8
•Klobuchar 7
https://www.nytimes.com/interactive/2020/us/elections/delegate-count-primary-results.html¨

Här är en artikel från i fredags om supertisdagen

Fjorton delstater och ett amerikanskt territorium (US territory) kommer att nu på tisdag, den viktiga supertisdagen, att hålla primärval. Man skriver att efter det så kan det leda till mer klarhet om vilken demokratisk presidentkandidat som väljarna vill se utmana den republikanska presidenten Donald Trump i november.

Man skriver att supertisdagen är första gången som fler delstater går till val samma dag. Till skillnad från de tidigare fyra valen som har hållits sedan en månad tillbaka, vilka har ägt rum ett åt gången. Historiskt sett så har ett stort antal primärval samma dag lett till att man lättare har kunnat urskilja vilka som har en chans att vinna.

För att vara konkurrenskraftiga under supertisdagen så kan kandidaterna inte bara investera tid och pengar på ett ställe för att försöka vinna röster, utan de måste ha infrastrukturen och penninginsamlingen (fundraising) för att kunna sända reklam på tv och för att ha personal på plats i de berörda delstaterna runt om i landet.

Mer än en tredjedel (1357) av samtliga delegater (3979) kommer att fördelas under supertisdagen, vilket kan jämföras med de 5% (155) som hittills har delats ut i de fyra delstater som har hållit val i februari. En kandidat behöver ha fått 1991 delegater för att vinna den demokratiska nomineringen, som sedan äger rum vid partiets nationella konvent i juli.

För att en kandidat ska få vara med och tävla om några delegater i en delstat under tisdagen, så måste vederbörande få minst 15% av rösterna, antingen runt om i delstaten eller i någon av delstatens kongressdistrikt.

Kalifornien och Texas är de delstater som delar ut flest delegater, 415 respektive 228. Kalifornien, som är den delstat i USA som har störst befolkning, höll 2016 sitt primärval i juni, och ska ha valt att i år återgå till att ha sitt val under supertisdagen för att på så sätt öka sina chanser att kunna influera under resten av valet.

De övriga delstater som håller sitt primärval under tisdagen är Alabama (52), Arkansas (31), Colorado (67), Maine (24), Massachussetts (91), Minnesota (75), North Carolina (110), Oklahoma (37), Tennessee (64), Utah (29), Vermont (16) och Virginia (99). Inom parantesen står det hur många delegater som står på spel

Väljarna kommer även att gå till val i Amerikanska Samoa (6), en ögrupp ute i Stilla havet, och bland amerikaner boende utomlands (13).

Förutom Amerikanska Samoa, som håller caucus, nomineringsmöte, så kommer resterande delstater att hålla primärval under supertisdagen. Detta betyder enligt artikeln att man sannolikt kommer att kunna undvika de problem som ledde till fördröjningar efter Iowas och Nevadas delstatsval, vilka även dem var caucuses, nomineringsmöten.

Men då det är så många delstater som håller val under supertisdagen, så kan det ändå komma att dröja flera dagar fram till dess att man har en klar bild framför sig.

Flera av delstaterna i USA östra tidszon, ET (Eastern Time) kommer vara de första som under tisdagen stänger sina vallokaler klockan 19:00, lokal tid (01:00 svensk tid, natt mot onsdag). Resultaten borde strax därefter att börja att rapporteras in. Det kommer dock att ta ytterligare några timmar innann alla röster är räknade och en vinnare kan utses.

Vallokalerna i Kaliforninen stänger sist, klockan 20:00 lokal tid, (05:00 svensk tid på onsdagsmorgonen). Under 2016 års val så ska, p.g.a. att valet var så jämnt, det ha tagit mer än en månad för demokraterna i Kaliforninen att räkna samtliga röster innan man kunde meddela att Hillary Clinton vunnit över Sanders.

Tjänstemän i delstaten hoppas att även om det blir ett jämnt val, och trots att det är fler kandidater i år, så hoppas man att man kan meddela en vinnare snabbare. Om det blir väldigt små marginaler som avgör vem som vinner, så kan det komma att ta ett tag för delstaten att komma fram till ett resultat då man väntar på förtidsrösterna som postats samma dag som valdagen, men som ännu inte har kommit fram.

Tisdagens omröstning kommer att bli ett test för Bernie Sanders, som hittills leder tävlingen efter att ha vunnit i New hampshire och Nevada, samt nästan fått en delad förstaplaceing i Iowa. Man nämner att han leder opinionundersökningarna i Kalifornien, där han hoppas på att vinna i form av att han leder nomineringsprocessen hittills.

New Yorks förre borgmästare Michael Bloomberg kommer att för första gången finnas med på röstsedlarna, efter att han valt att hoppa över valen i februari.

Bloomberg, en affärsman och miljardär, som hoppade över de första fyra valen, har spenderat 500 miljoner dollar på reklam i de delstater som har val under supertisdagen, och har försökt att vinna de moderat väljarna från Biden och Pete Buttigieg, den förre borgmästaren i South Bend, Indiana.

Bloombergs inträde kan eventuellt ytterligare splittra fältet av kandidater som kampanjar som ett moderat allternativ till Sanders. Man nämner att Bloomberg verkar ta de moderata väljarna från Biden i Texas, där de båda männen hoppas på att slå Sanders.

North Carolina, med sina 110 delegater kan göra att vinnaren av den kan senare skryta med att ha haft framgång i en s.k slagfälts delstat (battleground state) (swing state), en delstat där det är jämnt mellan demokrater och republikaner, och båda har en chans att vinna där under presidentvalet i november.

Sanders, Elizabeth Warren och Amy Klobuchar kommer att testas i de respektive delstater som de representerar i senaten, Vermont, Massachusetts, och Minnesota. Sanders är nätt och jämnt favorit i Vermont, medan de två andra kommer att få möta tuffare motstånd i sina hemstater.
https://www.reuters.com/article/uk-usa-election-super-tuesday-explainer/explainer-super-tuesday-contests-offer-big-rewards-challenges-in-u-s-democratic-presidential-race-id UKKCN20M1K7
__________________
Senast redigerad av frank-costello 2020-03-02 kl. 02:04.
Citera
2020-03-02, 01:30
  #1626
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av 0rganet
Ledsen att bryta in er totala OT-diskussion...


Buttigieg hoppar av verkar det som... varför 2 dagar innan super tisdagen?


https://twitter.com/jaketapper/status/1234254196897132544


https://twitter.com/cmarinucci/status/1234252611546570752

Trodde han skulle hänga kvar tills super tuesday i alla fall. Stackars signaturen AW sveriges enda Mayor Pete fan...

Kan se två orsaker:

1. Petes kampanj är tungt finansierad av diverse politiska insiders och miljonärer. Dessa har mer eller mindre beordrat honom att hoppa av efter att Biden visat sig har mer styrka än man trodde.

2. Pete är väldigt ung. Genom att hoppa av nu kan han ha starka resultat i Iowa och NH på meritlistan och slipper det totala misslyckandet som super tuesday hade inneburit för honom. Han kan då komma tillbaka senare och försöka igen vid ett senare val.

Pete är smart och en opportunist utan mycket principer så han lär kunna ha en lång karriär i amerikansk politik.
Citera
2020-03-02, 01:47
  #1627
Medlem
HejaFinlands avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Unggoy
Trodde han skulle hänga kvar tills super tuesday i alla fall. Stackars signaturen AW sveriges enda Mayor Pete fan...

Kan se två orsaker:

1. Petes kampanj är tungt finansierad av diverse politiska insiders och miljonärer. Dessa har mer eller mindre beordrat honom att hoppa av efter att Biden visat sig har mer styrka än man trodde.

2. Pete är väldigt ung. Genom att hoppa av nu kan han ha starka resultat i Iowa och NH på meritlistan och slipper det totala misslyckandet som super tuesday hade inneburit för honom. Han kan då komma tillbaka senare och försöka igen vid ett senare val.

Pete är smart och en opportunist utan mycket principer så han lär kunna ha en lång karriär i amerikansk politik.

Men han var ändå 3a? Warren och Klobuchar en bit bakom.
Citera
2020-03-02, 01:58
  #1628
Medlem
0rganets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av frank-costello
Klipp..

Valdeltagandet ska ha varit högt. Runt 53,000 ska ha gått och röstat, jämfört med 371,000 under 2016, och ungefär lika många 2008.
Tack för artikeln och översättningen var bra! petitess: borde rimligtvis vara 530,000!


Citat:
Ursprungligen postat av Unggoy
Trodde han skulle hänga kvar tills super tuesday i alla fall. Stackars signaturen AW sveriges enda Mayor Pete fan...

Kan se två orsaker:

1. Petes kampanj är tungt finansierad av diverse politiska insiders och miljonärer. Dessa har mer eller mindre beordrat honom att hoppa av efter att Biden visat sig har mer styrka än man trodde.

2. Pete är väldigt ung. Genom att hoppa av nu kan han ha starka resultat i Iowa och NH på meritlistan och slipper det totala misslyckandet som super tuesday hade inneburit för honom. Han kan då komma tillbaka senare och försöka igen vid ett senare val.

Pete är smart och en opportunist utan mycket principer så han lär kunna ha en lång karriär i amerikansk politik.

Trodde oxå han skulle hänga kvar till tisdagen.

2:an håller jag med om och är den mest troliga förklaringen. 1:an är mindre trolig och lite för konspiratorisk, Pete verkar ha ett väldigt jämn fördelning till de andra kandidaterna när man tittar på vilken kandidat hans följare troligtvis kommer gå till.

Men super tisdagen kommer bli superspännande.
Kommer det rekordhöga deltagandet fortsätta trots att ingen färgad kandidat finns och nu utan homoalternativ.
Undersökningarna känns som de är totalt inaktuella efter SC och avhoppen.
Citera
2020-03-02, 02:02
  #1629
Medlem
frank-costellos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av 0rganet
Tack för artikeln och översättningen var bra! petitess: borde rimligtvis vara 530,000!
Tack för korrigeringen! Åtgärdat.
Citera
2020-03-02, 03:11
  #1630
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av 0rganet
Tror inte Pete blir någons presidentkandidat men han har gjort en bra kampanj och folk vet vem han är.

Han får troligtvis en rätt bra position i kommande regering om demokraterna vinner annars så är det bara 4 år till nästa gång och då har han redan etablerat sig och är ett känt ansikte.

Men det blir superintressant och se hur det går nu på tisdag då vi kan slänga ut alla opinionsundersökningar efter Bidens kross i SC och 2st som lämnat in (hittills).

Han fick väl ett erbjudande han inte kunde säga nej till. Han har inte råd att kampanja i supertisdagsstaterna och de som betalar ville antagligen samla rösterna hos andra kandidater. Annars riskerar flera av dem hamna under 15%= noll delegater. De gör vad de kan för att stoppa Sanders.
Han får antagligen kompensation i form av löfte om post i någon annans team och/eller cash från Bloomberg.
Citera
2020-03-02, 04:06
  #1631
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av HejaFinland
Men han var ändå 3a? Warren och Klobuchar en bit bakom.

Jo det stämmer att han var 3:a efter 4 delstater men han brände allt sitt krut på att lyckas bra i Iowa och NH i hopp om att det skulle ge honom medvind även i andra stater. Alla polls visar att detta inte har skett och att han inte har någon realistisk chans att vinna eller placera sig 2:a efter Sanders och hoppas på hjälp frå superdelegater.

Däremot borde ju Klobuchar, Warren och Tulsi Gabbard även de kasta in handuken. Klobuchar gör nog det efter tisdagen, Warren har sagt sig tänkt stanna hela vägen och Gabbard är det ingen som fattar varför hon är kvar...

Citat:
Ursprungligen postat av 0rganet
Trodde oxå han skulle hänga kvar till tisdagen.

2:an håller jag med om och är den mest troliga förklaringen. 1:an är mindre trolig och lite för konspiratorisk, Pete verkar ha ett väldigt jämn fördelning till de andra kandidaterna när man tittar på vilken kandidat hans följare troligtvis kommer gå till.

Men super tisdagen kommer bli superspännande.
Kommer det rekordhöga deltagandet fortsätta trots att ingen färgad kandidat finns och nu utan homoalternativ.
Undersökningarna känns som de är totalt inaktuella efter SC och avhoppen.

Det behöver ju inte vara en total konspiration utan mer att Pete ringt runt till diverse donatorer och insett att han inte har tillräcklig finansiell backning för att ta sig frammåt när de flesta super tuesday staterna ser svaga ut för honom. De moderata försöker konsolidera sig bakom en kandidat och det är ju klart att det inte blir Pete den här gången. Alltså inte att han uttryckligen blivit beordrad att hoppa av men att han fattat vart vindarna blåser.

Håller med dig om att tisdag blir spännande. Bernie ser ut att vinna stort i Kalifornien och Biden kan få en skjuts frammåt i sydstaterna. Texas blir en nyckelstat, vinner Bernie båda de strsta staterna blir han svårfångad.

Ska också bli spännande om Bloomberg underpresterar på samma sätt som Steyer gjorde.
Citera
2020-03-02, 04:39
  #1632
Medlem
Nu finns nyheten på NY Times:
Pete Buttigieg Drops Out of Democratic Presidential Race
Sannolikt är det hans ekonomiska backare som har dragit i nödbromsen.

Saturday, February 29, 2020 9:14PM
Democratic presidential candidate Pete Buttigieg is making his final pitch to California voters ahead of the state's primary on Super Tuesday. In a one-on-one interview with ABC7 News anchor Liz Kreutz he pitched himself as the less divisive "alternative" to Bernie Sanders.

According to FiveThirtyEight, recent polls show Buttigieg lagging behind the 15% support needed to win state-wide delegates in California. He also lacks support among voters of color.
https://abc7news.com/politics/pete-buttigieg-says-hes-less-divisive-alternative-to-bernie-sanders/5975730/
--------------

Hans siffror såg inte bra ut:

"FiveThirtyEight primary forecast"
Candidate Avg. projected delegates

Sanders 1645
Biden 1352
Bloomberg 563
Warren 198
Buttigieg 158
https://fivethirtyeight.com/features/election-update-south-carolina-and-a-bunch-of-new-polls-are-showing-a-close-super-tuesday-race/
__________________
Senast redigerad av Hanna-Wigh 2020-03-02 kl. 04:53.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in