2020-03-01, 18:12
  #48829
Medlem
fernebos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Madagascar
Detta kanske varit uppe i tråden förut.

Professor Neil Ferguson på Imperial College (J-IDEA) intervjuas igen:

https://www.youtube.com/watch?v=4g7Qpvhh5m4&feature=youtu.be, förrgår

T ex menar han att det antagligen finns "tens of thousands" smittade i Iran.

Helt säkert är det så. Med tanke på hur många fall både Iran och Italien exporterar så handlar det naturligtvis om tiotusentals sjuka och omfattande smittspridning. Det är bara att jämföra antalet som turistar eller som varit besökt länderna och som nu upptäcks med den totala befolkningen i de drabbade områdena så förstår man detta. All logik säger ju att om tex Italien bara hade haft 1000 smittade så skulle risken för en turist att bli smittad vara obefintlig. Ändå så har vi turist efter turist som kommer tillbaks med smittan. Detta talar talar för mycket omfattande smittspridning både i Italien och Iran. Det räcker nog inte ens med att multiplicera med 10 för att komma i närheten av sanningen. Det här handlar om länder/regioner som har fulla epidemier ute i samhället.
Citera
2020-03-01, 18:13
  #48830
Medlem
Gretanols avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Lallladin
Vad händer med barn som har haft rs virus när de får denna sjukdom?

https://www.svtplay.se/video/25477331/rapport/1-mars-1600?start=auto

inte så farligt.

lyssna från 0:37
Citera
2020-03-01, 18:13
  #48831
Medlem
HGs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Anaerob
Har du någon källa på det? Ångesten kryper hos mig snart. Hur kan FHM ens låta våra barn gå till skolan om det du skriver verkligen stämmer? Japan har beslutat också att stänga alla skolor i landet. Alltså Sverige...

Undrar om jag ska sjukanmäla dem imorgon... eller låta dem gå till skolan?

Det bästa är nog om dina barn förblir hemma i två veckor. Efter två veckor kommer man nog ändå att vara tvungen att stänga ner Sverige i en frivillig hemma karantän.
Citera
2020-03-01, 18:13
  #48832
Medlem
messiasibids avatar
Jag är inget förespråkar för domedags-scenarion då de kan skapa en onödig rädsla när corona redan är tillräckligt oroande som det är.

Dock finner jag det lite intressant att inom åtminstone finans så har man mycket fokus på "worst case scenario" när man utformar riskhanterings system och stresstester för banker etc. Så att det skulle vara totalt negativt med att försöka estimera vad de hypotetiska riskerna är ser jag som lite märkligt.

Men jag håller med om att i dessa lägen så behöver man fokusera på faktan och den faktan som finns är nog oroväckande.
Citera
2020-03-01, 18:13
  #48833
Medlem
wedonthavetimes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av M.J.A
Kan ha. Ja. Absolut.
... och för närvarande är det under fullständig kontroll. Utan tvekan.

Kan någon initierad svara på hur länder som Tyskland, Frankrike, Storbritannien, etc. hanterar flygplatser, skolor, osv ? Det är länder med en extrem exponering. Några av världens största flygplatser.
Frågan är ställd för andra gången men det verkar som frågan förbises.
Föga förvånad dock

Varför skall någon här svara på det? Du kan använda google precis som alla andra och se vad respektive land gör.

Italien hade "full kontroll" för en vecka sen och nu måste man ordna nya intensivvårdsplatser akut.

Till er korkade coronaförnekade. Problemet är inte situationen som vi har _NU_. Problemet är situationen som vi kommer ha om 2 veckor om vi inte försöker bromsa utvecklingen _NU_.
Citera
2020-03-01, 18:14
  #48834
Bannlyst
Har psykfall Sverige fortfarande inkommande flygtrafik från Iran/Italien/Wuhan?
Citera
2020-03-01, 18:14
  #48835
Medlem
IAmAMisanthropics avatar
Citat:
Ursprungligen postat av M.J.A
Kan ha. Ja. Absolut.
... och för närvarande är det under fullständig kontroll. Utan tvekan.

Kan någon initierad svara på hur länder som Tyskland, Frankrike, Storbritannien, etc. hanterar flygplatser, skolor, osv ? Det är länder med en extrem exponering. Några av världens största flygplatser.
Frågan är ställd för andra gången men det verkar som frågan förbises.
Föga förvånad dock

Eh, ja. Precis som vilket utbrott som helst efter några dagar är under kontroll...

Om du är intresserad finns ju allt du efterfrågar en googling bort?
Men ok. Dessa länder har karantän för alla som varit i smittade länder, vissa skolor stängda, screening, testar alla som varit i smittoområden. Tyskland har isolerat en by. Frankrike har förbjudit folksamlingar på över 5000 pers inomhus, Schweiz på över 1000. Där ligger WHO:s högkvarter f ö.
Det rekommenderas också betydligt starkare att inte resa till smittoområden m m.
Citera
2020-03-01, 18:14
  #48836
Medlem
AldrigMeraMagalufs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Debugger
Du har rätt att Johan är utbildad och kunnig, dock så hamnade han lite i skuggan av Ragnar Norrbys (förra GD:n på Smittskyddsinstitutet) kunskap. Däremot så är det en otroligt dysfunktionell myndighet som styrs av några få i ledningen, där bland annat Tegnell.
Tegnell var en direktrekytering av Johan. Johan kom från Socialstyrelsen och passade han på att rekrytera lite tidigare kollegor till smi, bland annat Tegnell (och inte glömma Tomas Tegenfeldt som blev chef för enheten för hivprevention, gick därifrån till SKL för att jobba med trafiking-frågor och blev gripen för att han har köpt sex).
Johan har totalt kört myndigheten i botten, nedläggning av Smittskyddsinstitutet och bildandet av Folkhälsomyndigheten skapade en myndighet som drivs av byråkrati och okunniga människor. Det finns kvar kunniga människor som är experter inom sitt område, men de hamnar sällan i någon betydande position och blir kvar som epidemiologer/biologer etc. Resten av människorna är rabiata "inte dricka, röka eller något annat kul"-tanter, som inte vågar ifrågasätta något, eller chefer som har fastnat med tungan hos chefer i ledningen.

Tegnell ersatte tidigare statsepidemiolog Annika Linde som var extremt kompetent, det är nog Sveriges mest kunniga människa om influensa och hon tog strid för sin sak. Anders ersatte henne tack vare sin kontakt med Johan, absolut inte av kunskap. Annika och Anders hade diskussioner om svininfluensan där Annika ville behandla med Tamiflu och Anders ville köpa vaccin. Man hade ett stort tamiflu-lager i Sverige som köptes in i samband med fågelinfluensan, men Anders vann den diskussionen och tamiflun är nu kasserad, och av 18 miljoner inköpta vaccin användes endast några miljoner.

Det här var spännande. Finns det ingen tråd om Folkhälsomyndigheten och deras agerande? Det skulle kunna bli en väldigt intressant diskussion, väl värd en helt egen tråd.
Citera
2020-03-01, 18:15
  #48837
Medlem
Mrjobis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Grollaren
Hur vet du att vi bara har 14 fall i Sverige?
Det kan man väl omöjligt veta förrän alla är testade.


Och du tror det är flera för du har en känsla av att det är flera utan att ha speciellt mycket bevis för att din teori är korrekt? Du basera din fakta på dina känslor, en fundering du är möjligtvis inte vänsterpartist va? De har oftast en tendens att bortse fakta och logiskt tänkande framför fakta och statiskt (kolla Alexandria Ocasio-Cortez som är extremt duktig på detta) hon har även påpekat att känslor är viktigare än fakta och statiskt
Citera
2020-03-01, 18:15
  #48838
Medlem
qwerty-66s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sook
Det är sant. Men vi vet att av de som testats så har ingen smittats av fri allmän smittspridning. Så man kan ju dra vilka slutsatser man vill av det, min är att det inte existerar ännu.

Det tar 2-3 veckor tills nån som är smittad fritt kommer till sjukvården då de först tror det är influensa. Så vi vet helt enkelt inte....

Sydkorea testar alla som vill bli testade så de kan upptäcka fri spridning tidigare. England låter 100 GP testa sina patienter för att få en early warning på fri smittspridning.
Citera
2020-03-01, 18:15
  #48839
Medlem
”Skolbarn började vinterlov den 13: e Jan i Kina. Därför det kan vara en anledning för det fanns inte så många smittande i skolor enligt Rapporten.”

Vet inte om det nämnts tidigare i tråden, men tydligen hade barnen i kina skollov från den 13:e Januari. Detta från en diskussion i en facebook grupp. Helt otroligt om sant.
Citera
2020-03-01, 18:15
  #48840
Medlem
BottleBenders avatar
Tycker det är fantastiskt roligt att Sverige säger att barn inte smittar samtidigt som Japan stänger sina skolor i en hel månad.

Japan, av alla ställen. Med tanke på deras utbildningsmoral så är det verkligen inget taktiskt politiskt drag om man verkligen inte måste göra det.

Dock förväntar jag mig total inkompetens ala "Tafsa inte"-armband från vårt land som vanligt.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in