2020-03-01, 08:39
  #47509
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Melange5738
Nej. Den italienska mutationen verkar vara mer aggressiv, den kräver mer sjukvård än Wuhan-strainen. I Italien är det alltså runt 10% som kräver intensivvård jämfört med 6% i original-Wuhan. Oavsett fallet så skulle Sverige inte ha kapacitet för ens en fjärdedel av de italienska fallen och vi är inte i närheten av toppen av epidemin där.

Så kan det ju vara men mer troligt är att Kina rapporterar på ett annat sätt.
Citera
2020-03-01, 08:40
  #47510
Medlem
Dödligheten ser just nu ut att ha sin asymptot runt 5%.
https://imgur.com/a/maB7bwW
Citera
2020-03-01, 08:40
  #47511
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Melange5738
Nej. Den italienska mutationen verkar vara mer aggressiv, den kräver mer sjukvård än Wuhan-strainen. I Italien är det alltså runt 10% som kräver intensivvård jämfört med 6% i original-Wuhan. Oavsett fallet så skulle Sverige inte ha kapacitet för ens en fjärdedel av de italienska fallen och vi är inte i närheten av toppen av epidemin där.


Vad vet man om regionen som är drabbad i Italien, vilken demografi bor där?

Nåt jag inte förstår, om exempelvis norra Sverige skulle drabbas inte fasiken skulle vi exporter så många fall utomlands som Italien gör just nu, varför är det så många turister i området just nu i vintern? Det är ju inte alperna.
Citera
2020-03-01, 08:41
  #47512
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av eyecreate
Det är åtgärderna som kraschar landet, inte viruset.
Tänk om, tänk rätt.
Det är p ga inga insatta åtgärder och fritt fram för viruset att härja runt.
Citera
2020-03-01, 08:43
  #47513
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av TorresBianco
Så kan det ju vara men mer troligt är att Kina rapporterar på ett annat sätt.

Ja, och hur noga man tycket det är att ge iv kan skilja några 100%. Så ovan information betyder noll
Citera
2020-03-01, 08:44
  #47514
Medlem
Rysk-Bots avatar
Lite om sjukdomsförloppet för en insjuknad:
https://www.theguardian.com/world/2020/feb/29/to-hell-and-back-my-three-weeks-suffering-from-coronavirus

Intressant att de får HIV medicin. Man kan undra om Sverige har koll på detta och ger den medicin som bör ges. Kanske därför Italien och Iran har så mycket högre dödlighet. Då de inte medicinerar på samma sätt som Kineserna gör.
Citera
2020-03-01, 08:44
  #47515
Medlem
Sverige har 6 IVA platser på KS
Ecmo maskiner som syresätter blodet.
Det är allt som finns om de inte är upptagna av andra patienter .
och dessa finns inte på avdelningar för infektioner som måste vara isolerade.
så när det är många som insjuknar och kippar efter andan så finns inte hjälp att få då kommer dödsfallen öka procentuellt .
Det ser man i CHINA folk som ligger på gatorna och sprattlar i sina sista dödsryckningar.
Citera
2020-03-01, 08:44
  #47516
Medlem
Trenden pekar på att vi 12 mars har fler smittade utanför Kina än inom.
https://imgur.com/a/nMpjYeD
Citera
2020-03-01, 08:45
  #47517
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Jacques13
Håller svenska myndigheter fortfarande fast vid att viruset är som ett vanligt virus vad gäller dödlighet, och att den ligger på ca 1.5 %...? Just nu i Italien 46 har tillfrisknat och 29 har dött, vilket hitintills är en dödlighet på 39 %. Sedan vet man ju inte hur sjuka de andra är som är smittade. Men 1.5 % kan jag då inte få det till.

Samt man kan granska lite själv, eller så befinner man sig i konstant skräcktillstånd.

Italien:
"Most of the victims who have died were elderly, many over the age of 80. Some of them had underlying health conditions including cancer."

Generellt:
"Around five percent of cases are considered critical, while only 2 percent prove fatal. The elderly and people with conditions that weaken their immune system are most likely to develop severe symptoms."
Citera
2020-03-01, 08:47
  #47518
Medlem
Madagascars avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ola Schubert
Det är inte 20 procent som behöver andningshjälp och det är absolut inte 20 procent som behöver respirarorplats. Inget svenskt fall har krävt avancerad vård och samtliga befinner sig på sjukhus. Naturligtvis så har inget dödsfall inträffat och smittspårningen verkar fungera väl.

När skall detta sjunka in i era konspiratoriska hypokondriker skallar?

Kanske dags att ge den svenska insatsen, fram till nu, lite credit. Sedan är det en annan femma att jag tycker att vi borde ha feberscaning vad gäller vissa utvalda fligher från t.ex Kina, Sydkorea och Iran. Men även ifrån t.ex Egypten där man kan anta att man har noll koll.
Myndigheterna är inte helt övertygande. Och journalisterna är som vanligt lite puckade.

Svenska myndigheter har sagt att det är ineffektivt att stoppa flyg. De menar att resor är internationella och att folk tar sig in i landet ändå. Och att det är bättre att satsa på att informera anländande resenärer.... Det där låter som något journalister borde syna. Om man stoppar flighterna från Kina (SAS har stängt ner, men fortfarande flyger Air China till Arlanda vad jag vet) och Iran så är det ju inte så lätt för folk att ta sig därifrån hit på annat vis. Det är ju svårt för folk att åka bil/tåg/buss istället från de destinationerna. Visst, de kan ju försöka flyga hit med en massor med mellanlandningar - men det skulle ändå bli betydligt färre resenärer från de smittodrabbade länderna Kina och Iran än vad som sker nu.

Visst, man kan ju börja med att feberscanna dessa flighter så att man kan bedöma omfattningen av problemet att smittan sker på det viset innan man stänger av dessa flighter.

I USA har de stängt av flighter till och från Kina. De säger att de även ska stoppa resenärer som anländer på annat sätt men som varit i Iran de senaste två veckorna (inte helt lätt att stoppa sådana). Visst, Trumpen gillar Bombastiska åtgärder och bara för att han inför sådana reseförbud så betyder det inte att de hjälper. Dessutom ligger han i luven med just Kina och Iran. Men ju fler länder som inför sådana reseförbud (och jag tror det blir fler, UK nästa?) desto svårare blir det för Sverige att upprätthålla sin öppenhet. Åtminstone måste de svenska myndigheterna slipa argumenten om de ska övertyga mig om att begränsningar/nedstängning av persontransport inte hjälper mot spridning av smitta.

(Vad jag vet kör Air China fortfarande till Arlanda - men hur är det med antalet passagerare? Är flighterna fulla? Jag tänker att lusten att resa borde avtagit, såväl hit som dit.)
__________________
Senast redigerad av Madagascar 2020-03-01 kl. 08:54.
Citera
2020-03-01, 08:47
  #47519
Medlem
Danneliuss avatar
Vad fan tar det åt folk???? Ser många vettiga människor bli totalt efterblivna och sprider dyngan om corona som man svalt med hull och hår?? 2018-19 dödade säsongsinfluensan över 500 000 människor, corona är redan nu uppe i hiskeliga 3000 döda!!!! Och vi har halva mars kvar.
Vågar inte längre tro att ni klarar rädda Sverige från förfallet när ni går på samma fint var tredje år.. Fågel, gris, corona, ebola, samma artiklar som dammas av och ändras namn på delas friskt av människor som normalt skrattar åt medias "tillförlitlighet". Dödligheten är ca 3% och av dessa är de flesta äldre/sjuka. Låter media styra era känslor och handlingar trots 0% chans att vi drabbas mer än vanligt. När media skriker varg så är det skriket som är vargen!!!! Iväg till bibblan och låna ett par böcker av Edward L. Bernays era fårskallar,,
Citera
2020-03-01, 08:47
  #47520
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Mysadname
Finns det bekräftat att corona verkligen smittar alla, även de som aldrig blir sjuk annars ?

Hade ju varit bra om man kunde testa om man kan bli sjuk av detta

Ja, WHO har bekräftat detta. Det är ett nytt virus för människor, så det finns ingen resistens hos människor mot detta virus. Potentiellt kan 100% av människorna insjukna.

Här kan du läsa mer:

https://www.who.int/health-topics/coronavirus
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in