2020-02-29, 21:08
  #46321
Medlem
Blingons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av GabrielGraslok
Det finns cirka 25(?) infektionskliniker i Sverige. De är specialiserade på just den här sortens vård. Örebro beskriver sin verksamhet såhär: "Vid kliniken behandlar vi patienter med många olika typer av infektionssjukdomar. Det handlar ofta om tämligen vanliga tillstånd som lunginflammation och allvarlig urinvägsinfektion men också om om mindre vanliga sjukdomar, t.ex. HIV-infektion, hjärnhinneinflammation och hepatit (gulsot). Då och då får vi patienter med tropiska infektioner som malaria.
På senare år har isolering och utredning av personer infekterade med resistenta (motståndskraftiga) bakterier blivit en allt viktigare del i vår verksamhet.
Slutenvårdsverksamheten är till över 95% akut. Mottagningen har både akuta och planerade besök"

Som jag läst rapporteringen om de svenska fall vi hittills har så vårdas de på infektionskliniker. Utan att vara vårdanställd så kan jag själv räkna ut att en smittsam patient INTE vårdas på en intensivvårdsklinik/avdelning – eftersom dessa inte har tillräckligt skydd mot smittspridning. Rent generellt utgår från att infektionsläkare liksom alla specialistläkare har lång och gedigen utbildning, och vet vad de pysslar med.

2018 tog landets infektionskliniker hand om 4000 lunginflammationer. 2011 var det 5000. Bara för att ge en uppfattning om vårdkapaciteten. Detta utan inblandning av militära fältsjukhus, bergrum, skolsalar, masshysteri, kaos, panik och spaltmil i media. Eftersom infektionskliniker är just infektionskliniker har de som regel gott om lediga vårdplatser jämfört med andra vårdavdelningar.

Det var kanske inte svar på alla dina funderingar, men förhoppningsvis några.

Jovisst, men alla siffror ovan är ju under förutsättning att det kommer in en lugn och stadig ström med patienter under hela året och inte alla på en gång under några veckor. Klarar de 5000 pat. med lunginflammation på en gång med ett vårdbehov under en månad?

Det enda som är väsentligt är antalet konkreta sängplatser på dessa infektionskliniker, här och nu. Den siffran skulle jag behöva. 5000 pat. fördelat på ett år, ger 417 pat. i månaden.

De där militära fältsjukhusen och bergrummen tror jag är en nutida myt och en kvarleva från 80-talet och som nu får agera snuttefilt för landets medborgare. Om skiten träffar fläkten, så kommer Försvaret och räddar oss. (Bor själv inte långt från ett gammalt militärt bergrum. Det sanerades och såldes kring 2000. Numera helt tomt, utkylt, mögligt och fuktigt).
Citera
2020-02-29, 21:08
  #46322
Medlem
Sharm0tas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av rotera
Om det nu bara skenar och skenar.. Du som har koll!! Snälla förklara för oss vanliga dödliga! Varför går dödligheten ner i Kina?
För att de inför karantän, delar upp Peking i tårtbitar och pekar med gevär dit man får gå. Wuhan eldar garanterat upp lik utanför statistiken. Därför.
Citera
2020-02-29, 21:08
  #46323
Medlem
Melange5738s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av GabrielGraslok
2018 tog landets infektionskliniker hand om 4000 lunginflammationer. 2011 var det 5000. Bara för att ge en uppfattning om vårdkapaciteten. Detta utan inblandning av militära fältsjukhus, bergrum, skolsalar, masshysteri, kaos, panik och spaltmil i media. Eftersom infektionskliniker är just infektionskliniker har de som regel gott om lediga vårdplatser jämfört med andra vårdavdelningar.

Jorden anropar. 5000 på ett år blir 13,7 om dagen om de är inne för behandling endast en dag. Italien har 822 aktiva fall för närvarande. Sjukhusbehandlingen verkar ligga runt minst 4 dagar för svårt sjuka, ofta betydligt mer än en vecka.
Citera
2020-02-29, 21:09
  #46324
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Swe1227
Ok idiot-boomer. Det är väl fler 60, 70, 80-talister som jobbar med media och sprider den här smörjan än 90-talister. Jag och mina vänner skämtar bara om coronaviruset. Men om det mot förmodan skulle bli en pandemi så är det ju sånna som dig som stryker först.

Oroa dig inte. Jag bor ganska isolerat som det är och är helt frisk. Är dessutom i Japan just nu och ska vidare mot just Kina om 2 veckor. Är inte det minsta orolig.

Det enda skämtet som finns här, det är hur lättlurade folk är.
Citera
2020-02-29, 21:09
  #46325
Medlem
Vasterass avatar
Citat:
Ursprungligen postat av messiasibid
Aa jag har läst att Trump avrustade endel grejer som skulle varit bra att inte ha gjort givet nuvarande situation.

Men when the shit hits the fan. Då skulle jag vara glad att vara på Trumps team. Snabba och resoluta beslut. Han är ju känd för att gilla att bygga murar och inga problem att ta ordentliga beslut. Så ja han kanske inte är så tokig ändå just nu mot viruset.

Det jag talar om är tyvärr inte så mycket om att bota en smitta utan att mer att begränsa den och i vissa fall av utbrott så väljer man att på olika sett "kapsla in" smittspridare.
Citera
2020-02-29, 21:10
  #46326
Medlem
Ogunquits avatar
Citat:
Ursprungligen postat av LeifD2
Oj! Av hur många konstaterade fall?

68 fall enligt BNO NEWS länken.
Dödsfallet är i State of Washington.
Det ska tydligen komma mer info på en presskonferens kl 1. Jag antar att det är kl 22.00 i Sverige.

https://bnonews.com/index.php/2020/02/the-latest-coronavirus-cases/
__________________
Senast redigerad av Ogunquit 2020-02-29 kl. 21:14. Anledning: Länk
Citera
2020-02-29, 21:10
  #46327
Medlem
Rad-i-Kalles avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ünder
Så, nu kommer Italien att börja mörka antalet smittade.

https://www.repubblica.it/cronaca/2020/02/28/news/cambia_il_metodo_di_conteggio_esclusi_i_positivi_a sintomatici-249765660/

Översättning: https://youtu.be/wsJCiZTt3uc?t=412

Italien kommer alltså inte längre att rapportera in smittade personer som i övrigt är helt friska. Endast personer som är sjuka sedan tidigare och har blivit smittade.

Älskar det här! Nu kör vi.
Trams!
De anpassar sin rapportering till andra länders så att man får bättre jämförbarhet. Siffrorna bakom dessa är jag övertygad om att de inte mörkar.
I så fall är det de andra länderna du ska kritisera.

Den andra meningen i ingressen till artikeln du länkar lyder:
Citat:
Nuovi criteri per allinearsi agli altri Paesi.
Som betyder: ” Nya kriterier för att anpassa sig till andra länder.”

Så sluta upp med att sprida en massa skit bara för att få uppmärksam, drama queen!
Citera
2020-02-29, 21:10
  #46328
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av hagelskur
19:46: Första fallet i Luxemburg. ( Källa )
18:33: 27 nya fall i Frankrike. ( Källa )
18:05: Minst 2 nya fall och 1 ny död i delstaten Washington, USA. Detta är den första amerikanska döden av coronavirus. Antalet fall är ännu inte klart i väntan på en PT-presskonferens kl. 13. ( Källa )
17:35: 239 nya fall och 8 nya dödsfall i Italien. ( Källa )
16:45: 10 nya fall i Schweiz. ( Källa )
16:01: 5 nya fall i Irak. Fyra av dem är i Bagdad och den femte är i Babil-provinsen. ( Källa )
15:23: 2 nya fall i Nederländerna. Hustru och dotter till det första fallet i Loon op Zand nära Tilburg. ( Källa )
15:20: Första fallet i Ecuador. Patienten reste från Spanien den 14 februari. ( Källa )
15:01: 3 nya fall i Bahrain. Alla tre reste nyligen från Iran. ( Källa )
posta källa please 240 nya i Italien?
Citera
2020-02-29, 21:10
  #46329
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av rotera
Om det nu bara skenar och skenar.. Du som har koll!! Snälla förklara för oss vanliga dödliga! Varför går dödligheten ner i Kina?
För att det kraftigt ökat i Hubei provinsen senaste dagarna?! Inte vet jag...
Citera
2020-02-29, 21:10
  #46330
Moderator
OYs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Antligenhemma2019
Tror det är värsta scenariot vi kan tänk oss nu. 1 miljon människor som inte kan språket och som man agera som smitto spridare i hela EU, det humana är ett avslutat kapitel. Verkar dessutom vara ett gäng aggressiva män som man ta sig in.

Dock är det inhumant, den politiska majoriteten i EU begår självmord om man helt plötsligt byter uppfattning. Man har investerat allt i humanistkortet, så det blir intressant att få höra Löfven försöka övertyga övriga EU länder att vi alla måste ta ett gemensamt ansvar för de coronasmittade MENA-flyktingarna, vi måste fördela de smittade jämnt, alla måste hjälpa till.
Citera
2020-02-29, 21:11
  #46331
Medlem
MikeHanlons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Antligenhemma2019
Sverige har väl bra mkt bättre koll på sin befolkning än kina? Förutom dom där 800 000 som vi inte vet om de befinner sig här eller inte 🤪

Hörde att postnodlotteriet ställer in sin inspelning / dörrknackning i gbg

Haha ja för att programledaren är i självkarantän. Dock inga symtom, men POSTKODLOTTERIET tyckte var vettigt att göra så iochmed att han varit i Norra Italien.
Citera
2020-02-29, 21:11
  #46332
Medlem
Sharm0tas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Idroid
Är det möjligt att i en kort rad förklara varför alla är så jävla upptrissade över den här kinesinfluensan? Man ligger sjuk någon vecka och hostar lite, sen är det bra. Hade lika gärna kunnat vara vinterkräkisen som klent folk strök med av, eller?
”Vinterlunginflammationen” skulle vara en mer korrekt liknelse. Man dör av sånt.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in