Citat:
Ursprungligen postat av
OPK123
Min teori är att det fanns en annan tänkt skytt från början, som bangade ur. Och man fick snabbt lösa en plan B. Det skulle kunna förklara varför C.D körde upp till Brunkebergsåsen med söderpiketen (det blev ett annat vapen än först tänkt - som behövde gömmas snabbt).
Om exempelvis B.P var den tänkta skytten kanske han blev någon form av syndabock. Det skulle kunna förklara hans galna resa med L.L ner till Köpenhamn (där han svamlade om inblandning). Togs in till förhör bara dagar efter MOP. Och tog sedan livet av sig några år senare.
Bildade ett bolag några veckor efter sossarnas valseger. Kanske för att det var ett enklare sätt att ta emot stora pengasummor?
Det är samma som jag har funderat kring, LOP tog en annan väg än vad de "borde" gjort enligt normala rutiner.
Låt säga att det handlar om två, kanske tre möjliga skyttar.
Jag lutar åt att det finns personer från SÄPO, Stockholmspolisen, Staybehind och kanske från fler organisationer, kanske inom partiet, kanske SAP... Men att dessa personer inte alls behöver vara direkt beordrade att utföra något attentat.
Möjligen har det funnits någon luddig plan, eller bara "fyllesnack" i kretsarna som gjort att vissa gjorde slag i saken mer eller mindre på egen hand.
Dessa involverade personer kan i sin tur använt sig av respektive arbetsplats tjänster för att kunna planlägga, kartlägga MOP och utföra ett tillslag av den här kalibern.
Just för att det är personer från olika områden, som dessutom fått ändra på sin inslagna "Plan A" till "Plan-?" (insert b-z) gör att det per automatik blir mycket svårt att utreda.
Hade jag fått CPs signalement, utan att veta hur han verkligen såg ut, skulle Klas Gedda kunna pekas ut som den som håller i vapnet vid mordtillfället.
Nu har väl inget gett signalement på ansiktet utifrån mordnatten, det har väl snarare kommit senare. Fantombilden, som jag i och för sig inte ger mycket för, visar en renrakad man, ingen mustasch.
Det skulle inte alls förvåna mig om det skulle visa sig att någon inom försvaret eller polisen höll i vapnet. Det skulle förvåna mig mer om det vore en "vanlig" skytt från någon pistolskytteförening.
Edit: Jag tror fortfarande på en mer organiserad aktion än vad jag skriver ovan, men är öppen för flera olika scenarion