Citat:
Ursprungligen postat av
pajkaslusk
Bara ett fyllo dom CP kan utföra mordet på ett så klumpigt sätt. Man använder inte en Magnum
när man ska dräpa någon på en halvmeters avstånd. Inte heller missar man LP på så nära håll
om man är nykter.
Med ammunitionen som användes krävdes ett ”påsittande” skott på OP. Betvivlar att ett fyllo skulle ha närvaron och lugnet som krävs för att gå så nära och lägga ett sånt direktdödande skott.
Ett fyllo hade troligtvis tömt pickan på 10 meter och missat de flesta av skotten.
Personen som höll i vapnet visste vad som krävdes. Att LP fick leva tycker jag visar på en sinnesnärvaro hos skytten.
Det primära målet tycks ha varit OP. Andra skottet mot LP var lika välriktat. Om LP inte vänt sig om mot sin make hade även hon fått ryggraden avskjuten.
Om skytten beslutat för att skjuta LP med ett tredje skott skulle betydligt flera vittnen ha sett honom och kunnat ge en bättre beskrivning.
Som det är nu var det egentligen enbart IM som såg hela händelseförloppet. Alla andra har vänt sig om när de hört skotten.