Citat:
Ursprungligen postat av
Hibiscrub
Det säger mer om dig än om filmen, den är full av lögner vidrigt intro med frågan vad är skandinaviskt och med svar "absolutely nothing".
Avslutas med en svart kille som pratar om sina förfäder vikingarna, systrarna från de Shining dyker upp.
Man får ju noll intresse av att flyga med SAS och besöka Skandinavien, filmen är utmärkt om man vill sabba maximalt för SAS dock så har SAS betalat för att sänka sig själva, det är en av de sämsta reklamfilmerna någonsin.
Reklamfilmen och SAS hantering av kritiken har sågats av flera experter på media och PR och annat folk i branschen, piloterna hatar den och många av de övriga anställda, det säger väl allt.
Nej, SAS har aldrig sett ett sådant uppsving som nu, enligt en vän som jobbar på SAS. han säger att det är helt tokigt och varför har de inte gjort en sådan film tidigare. Men ute på nätet där 1% låter som 100% kan man få intrycket av en total katastrof men så är det alltså inte i verkligheten.
Filmen i sig är mycket bra och visar på ett utomordentligt tydligt sätt att mänskligheten är sammanflätat både fysiskt och kulturellt med egna lokala odlingar av det unika. Detta är inget annat än Världsbäst!!