Citat:
Ursprungligen postat av
Moment22x22
Men vad är det som inte når fram här?
Jag har inte diskuterat huruvida fysik eller teknik skulle vara något alla har förutsättningarna till. Jag diskuterar ordet intelligens och att du beskriver det som att det är svaret på allt och att det är lika med det som räknas i mätningar. Det finns som jag länkade ett antal olika områden människor kan vara inkompetenta inom, vad man sedan väljer att kalla det är inte så jädra vitktigt.
Människor som är kreativa och har till exempel konstnärliga talanger är sällan korkade, även om de inte sätter särskilt bra på ett matematiskt logiskt intelligenstest.
Med detta sagt, det finns olika sätt att vara begåvad på, IQ är ett. Det behövs, till vissa saker i vår tillvaro. Dock är det fortfarande inte särskilt relevant som jag ser det att dra ut ett genomsnittligt IQ gruppen män och kvinnor eftersom att det är antalet som ligger runt mittenvärdena som är det intressanta för gruppen män eller kvinnor.
Nu har jag sagt mitt angående detta.
Du får sluta blanda ihop begreppen, så ska du se att det klarnar.
Vad är intelligens?
Det är vad forskningen försöker visa med IQ-test.
Man kan vara jätteduktig på att koka makaroner fast man scorear 47 i IQ, men det är en helt annan diskussion, liksom konst, empati osv. Matematik är bara en del av testet, Se våra högskoleprov.
Intelligent och korkad är inte två ändar av samma sak. De kan förekomma på två olika pinnar och till och med sammanfalla i en och samma person. Högpresterande autister, t.ex är ofta fantastiska på en sak, men usla på att göra det och tugga tuggummi samtidigt. Det är inte frågan.
Frågan är bara intelligens och hur man kan mäta den.
Vi är som sagt inte klara med hur, men det vi vet är att de som är bra i ett av testen också är bättre i de alternativa testen de gör.
I snitt skiljer det sig inte så mycket mellan män och kvinnor, men...
Ja du vet. Bli kränkt då.