Citat:
Ursprungligen postat av
hoppsann
Ska vi dra den här diskussionen en gång till?
Vill man ha ut någon ur bilen så drar man inte hen till sig.
Antingen knuffar man ut hen (fast det är lite väl hårdhänt) eller om man inte vill vara så våldsam så går man runt bilen och drar ut hen.
Att lägga armen omkring hen och dra henne intill sig kan ju inte på något sätt underlätta för hen att komma ur bilen.
Det kan nog inte finnas en enda situation i någon tråd som har blivit så söndermald som denna incident.
Och positionerna hos skribenterna har inte ändrats en millimeter hos någon.
Jag är ganska övertygad om att våldet inget har alls med att hon inte gick ut ur bilen. Det var allt det andra, allt som legat och grott länge.
Kanske det handlade om att L*ena ville ha ordning på hans förbaskade dubbelspel, medan han ville fortsätta och ha två kvinnor på sina egna villkor.
Han ville ha L*ena som älskarinna och geokompis helt utan att behöva göra ett skit. Gå från det ena huset till det andra. Jag tror att hon var trött på den förbaskade inställningen han hade.
Hans ilska över att hon började att kräva något av honom fick det att brinna till i hans skalle. Det och att hon började visa att hon menade allvar och träffa andra.