2020-02-06, 00:15
  #7849
Medlem
taucetis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av RudyardKipling
Trump framstår som en vulgär narcissist. Jag tror/hoppas dock att han är hjärtat på rätt ställe. Han har varit i den vidriga världen och vet vad som händer. Han är intelligent. Det är sannolikt därför han är så hatad. De vet att han vet och att han är kapabel. Han å andra sidan vet vad han möter, ett enat kompakt motstånd från etablissemanget som kommer göra precis allt lagligt och olagligt för att fälla honom, förnedra honom, karaktärsmörda honom, kanske döda honom eller hans nära och kära. Han vet att de inte skyr några medel. I det perspektivet kan man förstå att han ibland framstår som trubbig eftersom det kräver sin man att leva under de premisserna i 8 år.
Det är inte så att jag förringar hans ämbete och hans kamp till posten. Det Trump har fått utstå har ingen annan innan honom fått smaka på. Och trots det så står han som vinnare. Han är absolut väldigt intelligent. Stor narcissist, men ändock en slug och streetsmart gubbe. Efter åren med att få kämpa om fastigheter på världens tuffaste marknad, har lärt honom det mesta om hur smutsigt spelet kan vara. Han vet mycket och var väl förberedd. All media var emot honom och ljög var och varannan dag om honom, men han log och tog sig ut ur alla knepiga situationer som dom försökte sätta honom i. Ingen annan hade klarat av allt det som han fick utstå, och stått kvar som vinnare. Ingen.
Citera
2020-02-06, 00:19
  #7850
Medlem
Cuckslayers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av kato85
Nej, det är dagens president vi diskuterar eftersom högern gillar honom samtidigt som man hatar judar, vilket blir knasigt då Trump sitter i knät på den amerikanska sionistiska lobbyorganisationen

Och du verkar inte ha några problem med judarna i Israel, bara de som styr Europa genom sina kvasiorganisationer?
Det är ju judarna i Israel som är the evil deed med sin ockupationspolitik och second citizen -politik gentemot araber och palestinier som lever som andra klassens borgare i Israel, ett system som inte är mycket olikt det Sydafrika hade (jag har själv sett det på plats 2009)

Juden skulle köra lika mycket med vilken president som helst idag. Det är inte Trump som är judarnas golem, det är judarna själva som har skruvat upp tempot.

Skönt att läsa att du ogillar Israel. Du är inte helt hopplös alltså.
Citera
2020-02-06, 00:25
  #7851
Medlem
TrumpIsPresidents avatar
Underbart med ännu en förnedring av galningarna i Demokraterna och media haha! #maga

Förutom Romney då som bara är en RINO och ingen riktig konservativ, en ynklig liten nolla som bara är kvar för att mormonerna i Utah är korkade.

Kato85: ditt Fragdatuggande hat mot Presidenten är visserligen gulligt men finns det något bra han gjort enligt dig? Är det Trumps fel att det går dåligt för Sverige också? Regn imorgon? Idioten Trumps fel!!
Citera
2020-02-06, 00:31
  #7852
Medlem
BrunoC-2.0s avatar
Har Wolfgang Hansson på Aftonbladet någonsin sagt ett enda positivt ord om Trump? Karln har fått suttit dagligen och skrivit om USA och Trump sen 2015 och jag kan inte påminna mig om ett endaste litet positivt ord trots att ekonomin redan går bättre än den någonsin gjorde med Obama eller att han avvärjt Nordkorea osv. Det är helt otroligt hur mycket han avskyr Trump och att det går bra för USA.

Det var f.ö. en ren fröjd att lyssna på Trumps tal igår, massor av positivt i politiken för en gångs skull. USA är på frammarsch.
Citera
2020-02-06, 00:34
  #7853
Medlem
TrumpIsPresidents avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BrunoC-2.0
Har Wolfgang Hansson på Aftonbladet någonsin sagt ett enda positivt ord om Trump? Karln har fått suttit dagligen och skrivit om USA och Trump sen 2015 och jag kan inte påminna mig om ett endaste litet positivt ord trots att ekonomin redan går bättre än den någonsin gjorde med Obama eller att han avvärjt Nordkorea osv. Det är helt otroligt hur mycket han avskyr Trump och att det går bra för USA.

Det var f.ö. en ren fröjd att lyssna på Trumps tal igår, massor av positivt i politiken för en gångs skull.
Det är så dessa rabiata Trumphatarna fungerar, dom har snurrat in sig så in i helvete på personen Trump istället för hans politik som gynnar Amerikanerna då usa går som tåget just nu. Är vänsterfolk så korkade?
Citera
2020-02-06, 00:44
  #7854
Medlem
DRD4s avatar
Det var härliga nyheter!!!
Citera
2020-02-06, 00:46
  #7855
Medlem
BrunoC-2.0s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av TrumpIsPresident
Det är så dessa rabiata Trumphatarna fungerar, dom har snurrat in sig så in i helvete på personen Trump istället för hans politik som gynnar Amerikanerna då usa går som tåget just nu. Är vänsterfolk så korkade?

Ja, det är ett märkligt beteende minst sagt. När Pelosi rev sönder talat så tänker väl vänstern att där fick hon in en riktig fullträff medan normalt funtade människor bara skakar på huvudet och tycker det är småsint, som om det fanns någonting att hata på hans vackra tal igår med att barn ska få kunna välja skolor, att fler afroamerikaner är i jobb eller att man tar hem trupper från Afghanistan som får träffa sina familjer igen eller att en cancersjuk får en medalj för det han gjort för nationen. Vad är det att vara bitter för att det går bra?
__________________
Senast redigerad av BrunoC-2.0 2020-02-06 kl. 00:48.
Citera
2020-02-06, 00:52
  #7856
Medlem
arbetets avatar
Snipp, snapp, snut, så var sagan slut (video):

Thom Tillis
@ThomTillis
Two can play this game, @SpeakerPelosi . Glad to finally put impeachment in the rear view mirror so we can get back to work for the people of North Carolina.
https://twitter.com/ThomTillis/status/1225178782790832131?s=20
Citera
2020-02-06, 00:52
  #7857
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av kato85
Nej, han är extremt konservativ.
Han är faktiskt den enda riktigt traditionella konservativa och kristna senatorn, varför han har haft dåligt samvete och valde att faktiskt rösta efter hans samvete.

Detta har han själv sagt, att han gjorde det för att han ville visa sina barnbarn att han tjänade konstitutionen, inte partiet eller presidenten.

Och det var rätt, Romney gjorde mer rätt än både republikanerna och demokraterna, eftersom alla andra bara röstade efter partipiskan.

Romney valde att i stridens hetta gå sin egen väg, och det ska han ha en jävligt stor eloge för.

Du är ute och cyklar. Romney är inte särskilt konservativ, jämfört med exempelvis Ted Cruz eller Mike Pence. Det är tveksamt om han ens är kristen. Jag vet många amerikaner som inte räknar mormoner som kristna.

Men det här handlar inte om ideologi eller religion utan om att Trump dissade Romney. Trump har föraktat Romney ända sedan den senare misslyckades med att slå Obama i valet 2012.

Romney attackerade Trump under primärvalen och även senare.

Efter valvinsten gav Trump igen genom att bjuda in Romney till Trump Tower. Fjanten Romney trodde att han skulle få en fin post i Trump-administrationen, men det handlade bara om att Trump ville förnedra Romney.

Det här är Romneys sätt att ge igen. En personlig vendetta helt enkelt. Det betyder inte ett smack.
Citera
2020-02-06, 00:57
  #7858
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av TrumpIsPresident
Det är så dessa rabiata Trumphatarna fungerar, dom har snurrat in sig så in i helvete på personen Trump istället för hans politik som gynnar Amerikanerna då usa går som tåget just nu. Är vänsterfolk så korkade?

Precis. Man måste skilja på personen och hans retorik och på det han faktiskt konkret uträttar politiskt. Jag har sett massor med videos där man frågar rabiata Trump-hatare vad det är för fel på hans politik och då har dom oftast noll koll och blandar in hans person hela tiden. Verkligheten vinner alltid. Deras personliga hat gör dom bara till bittra förlorare.
Citera
2020-02-06, 01:05
  #7859
Medlem
Så ytterliggare en utredning och rättegång där Trump blir helt och fullt frikänd på alla punkter.
Citera
2020-02-06, 01:05
  #7860
Medlem
Mrjobis avatar
Four more years! Four more years!
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in