2020-02-04, 15:19
  #17713
Medlem
magpests avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Grollaren
Lite intressant att siffrorna som Kinas regering släpper tas emot här på Flashback som en sanning.
Men Kineser som skriker på hjälp förtvivlat, och som får sina videos raderade inom en timme eller två, ses som bluff?
Fakenews brukar youtube och andra sociala medier inte rensa. Skräp ligger kvar i flera år. Så varför rensas just dessa nu akut?
Är det verkligen ingen som frågar sig detta???

Bättre att tro på en lögn än att behöva konfrontera den råa sanningen. De vill inte få dödsångest och ett nervöst sammanbrott. Förnekelse är en mycket vanlig psykologisk försvarsmekanism. Inget konstigt.
Citera
2020-02-04, 15:20
  #17714
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av setterwalls04
Det är nog fler än ett fall som utreds, vilket torde vara naturligt. Finns det underlag att anta ett Corona-fall så bör man ju även undersöka det.

Är det något specifikt fall du tänker på förresten?
såg en notis på omni och sannolikheten för Corona kändes hög
Citera
2020-02-04, 15:21
  #17715
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ScroogeDog
https://edition.cnn.com/asia/live-news/coronavirus-outbreak-02-04-20/index.html

Av de rapporterat döda är 80% över 60 år, 75% hade underliggande sjukdom och 2/3 var män.

Enligt tidigare ej granskad artikel så är asiatiska män fyra gånger så känsliga som européer, och män dubbelt så känsliga över lag som kvinnor (i.e. om ska antal smittas så borde 4gr så många asiatiska män dö som europeiska kvinnor).

Med detta ska tas med en nypa salt då artikeln inte passerat peer-review ännu.

Se https://www.biorxiv.org/content/10.1101/2020.01.26.919985v1.full
Citera
2020-02-04, 15:25
  #17716
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ScroogeDog
https://edition.cnn.com/asia/live-ne...-20/index.html

Av de rapporterat döda är 80% över 60 år, 75% hade underliggande sjukdom och 2/3 var män.

Med hänseende på ovan post;

Någon som vet om män röker i högre utsträckning än kvinnor i Kina?
Citera
2020-02-04, 15:25
  #17717
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av royalquality
Det lär vara tidsfråga innan vi har Viruset här i Sverige. Jag var tidigare på kvällen och hämta en bekant på Arlanda, vid samma tidpunkt så hade Air-China landat. Inte alla men dem flesta från Kina bar på munskydd, gamla som unga. Märkte också att kineserna blev uttittade av många, av ren nyfikenhet eller rädsla låter jag vara osagt.

Experter som säger att det är låg risk för Corona spridning i Sverige tror jag inte ett dugg på. Det måste finnas någon eller några som var och varannan dag landar här i Sverige bär på Viruset.? Inom 1-2 veckor så är det flera fall i Sverige kan jag slå vad om. Kineserna är ju också kända för deras dåliga hygien vilket underlättar spridningen.

Ja betänk också alla kineser som studerar oftast inom naturvetenskap och teknik. Dom återvänder från Kina nu efter nyåret till universitet och högskolor. Studenter är oftast sociala och aktiva även om kineserna oftast håller sig lite på sidan om.
Alla som varit i Kina januari 2020 borde försättas i karantän.
Citera
2020-02-04, 15:26
  #17718
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Pisseman
Mycket intressant. Om man inte smittar kraftigt till en början så måste den kinesiska kvinnan vara orsaken till smittan hos patient 3 och 4 via virus på ytor, exempelvis datorn tillhörande patient 1.

Detta är ju inte bra...

Studien har brister. Kvinnan var sjuk och forskarna har inte ens pratat med henne.
Citera
2020-02-04, 15:27
  #17719
Medlem
Merwinnas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av NurseRatched
Ja det är möjligt att de Tyska lagarna är hårdare. Jag vet inte.

Har inte med det att göra. Smittskyddsläkarna har lika mycket makt i Sverige.De kan besluta om tvångsisolering, och ta hjälp av polis om folk vägrar. Det är bara den vanliga flatheten och mesigheten... samma orsaker som till att vi inte utvisar utländska kriminella, fast utvisning finns i straffskalan. Lagarna är inte så dumma, det är implementeringen av dem - enskilda makthavare vågar inte fatta några obekväma beslut i Sverige.
Citera
2020-02-04, 15:27
  #17720
Medlem
S&P Global Ratings räknar med att coronaviruset stabiliseras i april under ett basscenario.

I ett bästa scenario inträffar detta i mars och i värsta scenariot först i maj.

https://articles.finwire.com/FWM00448D5-sp-raknar-med-att-coronaviruset-stabiliserar-sig-i-april

Den mest optimistiska hittills har varit Kinas motsvarighet till GD för FHM som tror att viruset peakar om tops 2 veckor. Vi får se vilka som är träffsäkrats. Kapitalisterna förstärkta med AI eller politiker/medicinare förstärkt med tro.
Citera
2020-02-04, 15:27
  #17721
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av MarkofTheBeast
Utvecklar alla som bär på viruset symptom?
Den belgiska kvinna som testade positivt men inte visade något, kommer hon bli sjuk förr eller senare eller utvecklas det inte hos alla?
Min fråga ställer jag eftersom det därför kan vara av värde att testa alla svenskar som satt på samma plan.

Under den pre-kliniska fasen kan man ibland detektera virus beroende på hur känslig testen är. Det innebär INTE samma sak som att man är smittsam!
Citera
2020-02-04, 15:28
  #17722
Medlem
Merwinnas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av TAD2
Varför inte? Inget annat land har så vitt jag vet infört reserestriktioner mot Thailand så varför skulle vi göra det menar du?

För att skydda oss själva, naturligtvis. Vad andra länder gör är ointressant.
Citera
2020-02-04, 15:28
  #17723
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Svartheden
Ja betänk också alla kineser som studerar oftast inom naturvetenskap och teknik. Dom återvänder från Kina nu efter nyåret till universitet och högskolor. Studenter är oftast sociala och aktiva även om kineserna oftast håller sig lite på sidan om.
Alla som varit i Kina januari 2020 borde försättas i karantän.
st-dentstäder bör nog vara på sin vakt
Citera
2020-02-04, 15:29
  #17724
Medlem
KinaTorterarSvensks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av setterwalls04
Med hänseende på ovan post;

Någon som vet om män röker i högre utsträckning än kvinnor i Kina?

Fetmarkerade stämmer. Kinesiska män röker avsevärt mer än kvinnor.

Som i Sverige på 1940- och 50-talen: Rökning är manligt. (Men både kinesiska män och kvinnor dricker kopiöst.)

Kinesisk tobak dessutom avsevärt farligare än västerländsk tobak. Kina använder en typ av tobaksplantor som ger avsevärt större hälsoproblem, än de typer som är tillåtna i Sverige och EU.
__________________
Senast redigerad av KinaTorterarSvensk 2020-02-04 kl. 15:33.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in