2020-01-31, 23:55
  #1
Medlem
WaffenJannes avatar
Jag tänkte starta en ny tråd för att visa hur arbetsgången går när man bygger ett vapen.

Dels kan det vara intressant för någon som vill börja bygga och dels kan det ha ett visst intresse att följa en sorts "dagbok" som kommer att skrivas här, med ett par dagars mellanrum.

Första steget är att välja något som man vill bygga, kolla på internet där det finns massor med olika förslag och planer. Exempelvis kan man följa något som Luty gjort

https://thehomegunsmith.com/

eller en av Professor Parabellum's ritningar, här är samtliga

https://files3.uloziste.com/3dd90946b70719bd/Professor%20Parabellum.7z

För denna "byggmanual" har jag valt ut en kpist från Professor Parabellum som har en ovanlig avtryckare

https://nippyshare.com/v/4a8a59

Så detta är första steget, skaffa ritningar till ett vapen man vill bygga.

Nästa steg blir att utvärdera ritningen och att modellera den i ett ritprogram.

Vänta på nästa steg i denna tråd.
Citera
2020-02-01, 00:08
  #2
Medlem
WaffenJannes avatar
Så här kommer kpisten att se ut enligt ritning.

https://s19.directupload.net/images/200201/fadandny.png
Citera
2020-02-01, 00:13
  #3
Medlem
Hegamons avatar
Avgörande är att reda ut vilket vapenstål som behövs. Pipa, slutstycke behöver tåla påfrestningen då skott avlossas. Likaså är det hyfsat farligt för den egna säkerheten att vara sin egen vapensmed utan gedigna kunskaper, bara en tanke.
Citera
2020-02-01, 00:14
  #4
Medlem
WaffenJannes avatar
Jag hoppas skapa en tråd som visar hur man kommer igång med vapenbyggande så frågor om detta och olika frågor som dyker upp i samband med detta kan gärna diskuteras. Vill du skoja eller starta en tråd om pilbågar så gör det i egen tråd. Tack
Citera
2020-02-01, 00:15
  #5
Medlem
WaffenJannes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Hegamon
Avgörande är att reda ut vilket vapenstål som behövs. Pipa, slutstycke behöver tåla påfrestningen då skott avlossas. Likaså är det hyfsat farligt för den egna säkerheten att vara sin egen vapensmed utan gedigna kunskaper, bara en tanke.

Vi kommmer till material-sektionen direkt efter utvärderingen av den ursprungliga planen, jag lovar.
Citera
2020-02-01, 00:38
  #6
Medlem
Amazon-mannens avatar
Vem är kapabel att utvärdera material i fråga om hållfasthet och seghet? Härdning?
Citera
2020-02-01, 00:44
  #7
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Amazon-mannen
Vem är kapabel att utvärdera material i fråga om hållfasthet och seghet? Härdning?

En som investerar några miljoner på MPI röntgenapparat osv
Citera
2020-02-01, 01:03
  #8
Medlem
Jango-fetts avatar
Hur gör du med ammunition?
Citera
2020-02-01, 01:39
  #9
Medlem
Bara-Robins avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Amazon-mannen
Vem är kapabel att utvärdera material i fråga om hållfasthet och seghet? Härdning?

Att utvärdera t.ex. pipämnen har redan andra gjort, så sådant finns på nätet. Det är stållegeringar det handlar om. Oftast stål med nickel och vanadin, stål med molybden och krom eller stål med krom.
Jag har de svenska SS-siffror-beteckningarna nedskrivet, men enklast är nog att söka på engelska. I samtliga fall så används stållegeringarna även till att tillverka verktyg, och kallas då just verktygsstål.
Även vanligt gammalt hederligt rostfritt funkar och används.
Sen ska det dimensioneras, vilket man gärna gör med lite extra gods där man kan utgå från likvärdiga konstruktioner med likvärdig funktion och ta måtten därifrån.
Sen ska man borra ur staven, om man inte utgår från ett köpt rör av lämpligt material med korrekt innerdiameter och då gärna något överdimensionerat gods, och att borra långt och rakt genom en hård stav är minst lika svårt som att sedan hyudralpressa igenom en räfflingsknapp(rifling button), om man inte kör slätborrat.
Helst ska man röntga pipan efter detta för att kolla efter interna sprickor, och det kan man göra enklare än folk tror. Vissa gamla likriktarrör strålade om man körde dem på för hög spänning med kall katod även röntgenstrålning, så dessa köper man ett gäng av från e-bay och låter stråla igenom stålet i minst två olika vinklar, med stålet lagt på fotokänsligt papper, gärna under ett skikt fosfor. Det tar ett tag. Ett lååångt tag eftersom det är metall och svag strålning. Men det går. Men eftersom vi har överdimensionerat så bygger vi färdigt och provskjuter en massa skott från säkert avstånd bakom skydd med ett snöre istället, och ser om den exploderar.

Fjädrar och sånt testar man fram från för hårt och går neråt.

Slutstycke med bakre stopp bör vara extremt överdimensionerat om man pular hemma, och egentligen allt bakom och runt patronen man avfyrar, utifall man råkar missa att identifiera att man har stopp i loppet och cyklar en ny kula och avfyrar. Man vill inte ha ett slutstycke i ansiktet.

Men det mesta går att googla och ritningar och dimensioner på massproducerade vapen finns som man kan jämföra mot hemmabyggen.

Sen naturligtvis självklarheter som att matning inte ska ske över tändhatten eller att man med automatvapen har en ordentlig konstruktion som förhindrar att den hänger sig.

Sen leker man hellre med .22s än .308.

Kommer följa tråden med intresse! Lycka till! Har inte sett ritningen ännu då jag skriver från mobil, men var försiktig!
__________________
Senast redigerad av Bara-Robin 2020-02-01 kl. 02:04.
Citera
2020-02-01, 02:10
  #10
Medlem
orolfstolles avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bara-Robin
Helst ska man röntga pipan efter detta för att kolla efter interna sprickor, och det kan man göra enklare än folk tror. Vissa gamla radiorör/likriktarrör/hunterrör strålade om man körde dem på för hög spänning med kall katod även röntgenstrålning, så dessa köper man ett gäng av från e-bay och låter stråla igenom stålet i minst två olika vinklar, med stålet lagt på fotokänsligt papper.

Betvivlar inte alls vad du påstår, men finns det någon lättbegriplig dokumentation på detta? Helst i form av "1-2-3: så röntgar du enkelt hemma"? Avser inte att bygga vapen, men är involverad i ett tämligen avancerat motorbygge och skulle gärna vilja veta mer om detta!
Citera
2020-02-01, 08:36
  #11
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Jango-fett
Hur gör du med ammunition?

Köper eller handladdar
Citera
2020-02-01, 08:37
  #12
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av orolfstolle
Betvivlar inte alls vad du påstår, men finns det någon lättbegriplig dokumentation på detta? Helst i form av "1-2-3: så röntgar du enkelt hemma"? Avser inte att bygga vapen, men är involverad i ett tämligen avancerat motorbygge och skulle gärna vilja veta mer om detta!

Inget du gör hemma ..
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in