Citat:
Ursprungligen postat av
Flashbacksuger4
Ebola är ingen fara det finns vaccin.
Detta är den första riktiga pandemin vi har haft på länge, för här sprids det riktigt lätt. Vad brukar alla läkare säfa om influensa och förkylningar? Jo att de inte går att stoppa! Här har vi ett virus som sprider sig som dessa.
Ni fakraresistenta måste verkligen sätta er in i datan.
Jo det är klart. Det är ett virus som sprids snabbt. Men experter talar ju fortsatt om ingen större fara. Om nu dödligheten ligger på de nivåer som Kina uppger. Kommer man upp i högre och det sprids så kommer det ju bli en samhällsfara. Saker som Ebola är ju svårt att sprida vidare men just en sådan här sjukdom sprids väldigt lätt. Det behövs inte smitta via kroppsvätskor som Ebola utan bara som en förkylning.
Om vi talar om dödlighet från 10% då kommer samhällen att kollapsa. Men experter som uttalats sig säger fortsatt att det är ingen större grej. 3% mest äldre redan sjuka som dött.