Citat:
Ursprungligen postat av
Postino
Ja och ingen orimlig teori. Varför skulle gängen spränga på Östermalm? Uppenbarligen inget terrordåd då man inte avsåg att skada människor.
Det avsåg kanske skrämma ett vittne som hade polisens skyddade boende på adressen (skyddade boenden som läktes ut av vår regering till f.d. serbiska signalspaningsofficerare i Transportstyrelseskandalen, om du minns den, så information som finns till salue för den intresserade).
Citat:
Det är intressant att Flashback-PK direkt slår ner på en annorlunda teori som inte stämmer med världsbilden.
Tänkande människor reagerar mot det som inte stämmer med verkligheten.
Den paranoide konspirationsteoretikern och sosseaktivisten LGWP skyller brottsligheten på de som vill göra nånting åt brottsligheten. För att populäriteten hos de som vill lösa problemen inte skulle finnas om problemen inte fanns. Det är PK:s psyksjuka lögnprocess som gör att de aldrig någonsin kommer att göra ens det allra minsta för att motverka fortsatt ohämmad eskalering av alla samhällsproblem. Problemens orsak skylls på problemens lösning. Att vara PK är att aldrig någonsin använda logik, det är därför PK alltid misslyckas så katastrofalt med allt.