Citat:
Ursprungligen postat av
Kebra
Arameiska är ett semitiskt språk. Med ursprung i Afrika. Typ som Somaliska.
Nej det är skitsnack; de afro-asiatiska språken har deras ursprung/urheimat i norra mellanöstern eller kanske runt Egypten, och proto-semitiskan talades i norra Levanten (alltså runt norra Syrien).
Arameiska blev lingua franca i hela norra mellanöstern efter sista assyriska imperiet, vilket underlättades av att dessförinnan så talade hela regionen ändå olika semitiska språk som akkadiska, feniciska, arameiska, ugaritiska osv, och att det arameiska alfabetet fick stor spridning pga att assyrierna började använda det. Så det var inte konstigare än att skandinaver, tyskar och holländare talar flytande engelska idag bättre än andra icke-germanska folkslag.
Arameiskan är visserligen nära lingvistiskt besläktat med hebreiskan, men alla icke-arameiska semiter talade arameiska på den tiden, så bara för att Jesus talade arameiska så betyder det inte att han inte var jude. Det arameiska språket hade inte längre någon exklusiv etnisk status på Jesus' tid.
Här är en bra karta av spridningen av det arameiska språket på Jesus' tid:
https://en.wikipedia.org/wiki/File:Syriac_Christianity.svg
^^ Som du kan se så sammanfaller distributionen av arameiska talare på Jesus' tid, ganska bra med assyriska rikets gränser:
https://en.wikipedia.org/wiki/File:Map_of_Assyria.png
Det vore ju befängt att påstå att precis alla som talade arameiska var araméer.