Citat:
Ursprungligen postat av
Spregler
Tror du verkligen på detta själv? Invandrare som lever i utanförskap i förorten, inget arbete, bara bidrag, bor trångt, föräldrar på bidrag som icke talar svenska, hatar samhället och polisen osv.
Åker dom fast så får dom en klapp på ryggen av sina bröder, vilket ger dom en egoboost att fortsätta detta beteende. Lite böter biter inte på dom här individerna, det som krävs är att dom lär sig respektera samhället vilket dom inte kommer göra.
Böter fungerar bara på arbetande människor som måste betala med "egna" pengar.
Att klubba ner dom på plats, eller på annat vis gå på offensivt direkt på plats ger tyvärr samma, eller ofta ett värre resultat - Gissa vad som händer när kringområdet får vetskap om att man buntat ihop 30-50 bråkmakare på plats?
Eller om nyheten att polisen skickat på med både tårgas, elpickor och bojor går upp i massmedia. Vipps har man protester på andra liknande orter, och så går det runt.
Upprinnelsen till detta är enligt bråkmakarna själva att polisen varit tuffa tidigare. Skitsamma om det är sant eller inte - Man ser ju resultatet av deras uppfattning?
Går man på hårt, kommer dom erhålla mer makt & support av sina gelikar. Samt kunna ingjuta mer skräck i resten av samhället.
Jag har inte sagt att böter i efterhand hjälper eller stävjar problemet. Men det är iaf något som sker enligt rättsstaten vi nu lever i. Bättre än inget.
Visst, jag tycker man borde vara tuffare i vissa sammanhang, men det är sjukt svårt att plocka fram ett recept på framgång i sådana här händelser.
Jag kan ju någonstans tycka att när upproret blir fysiskt mot polis och/eller allmänhet, då borde man få öppna den stora verktygslådan, men det är nog en lövtunn gräns kring när det blir
värt att steppa upp i offensiv så.
Citat:
Ursprungligen postat av
Mindbusiness
Nu handlar det ju inte, som i andra länder, om stora folkliga uppror. Det här är små grupperingar som med lätthet kan slås ut med lämpliga medel.
Det börjar med små grupperingar, ja. Det är ganska enkelt att titta på resultatet från andra länder.
Det är ju smartast att hålla grupperingen så liten som möjligt. Offensiv är lätt att ta som provokation, och fler kommer då "undsätta" de sina.
Precis som man själv nog känner att man vill undsätta Lamotte eller dom utsatta poliserna i klippen han nu laddat upp.
Sådant tänk skapar anledning till upptrappning, hur djävla mycket man själv skulle vilja stå där och sätta hårt mot hårt.