2019-12-07, 18:47
  #84985
Medlem
Haddock93s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Groenman
Om alla röstade efter hur ens åsikter överensstämmer med partiernas politik, skulle SD troligen kunnat få egen majoritet. Dvs ta bort media-bias, ta bort smutskastningen, ta bort pratet om SD:s "mörka historia".

Exempel. Träffade en släkting häromdagen. En kvinna. Vi stod och pratade om allt möjligt och bland annat invandringspolitik och kriminaliteten. Släktingen lät som en SD:are år 2005; "Sköter dom sig inte, skicka hem dom med nästa flyg" osv.

Jag tyckte: -"Ja, men folk vill ju har det så här. De röstar ju på partier som inte vill ha den politiken!" Släktingen svarade: -"Men hallå! Du kan ju inte mena att man skall rösta på sverigedemokraterna??!!"
-"Varför inte? Dom vill ju utvisa kriminella."
- "Dom är ju inte demokratiska!"
- "Vadå, inte demokratiska?"
- "Ja, det kan jag inte säga, men dom är inte demokratiska!"

Alltså. Det lever fortfarande kvar en helt irrationell tro kring att sverigedemokraterna inte är ett demokratiskt parti. I just detta fall är släktingen omgiven av SJW-kvinnor i 30-årsåldern som hyser samma åsikter.

Jag vet ytterligare släktingar och vänner som är genuint övertygade om att det råder något ondskefullt över SD, men som samtidigt delar deras politiska åsikter. Tror att detta är mycket vanligt, inte minst bland storstadsbor som lever i ekokammare.

Det är en lång vandring för SD att vinna över dessa människor och inte mycket partiet kan göra själva. Det är mer verkligheten som jobbar för partiet (och för Sverige).

Förhoppningen är att SD nu nått en kritisk nivå och den mest positiva förändringen har skett nu i höst, när vi fick läsa att LO-kvinnorna rusar till SD. Det är troligen mycket avgörande. Undersköterskor, vårdbiträden, hemtjänstpersonal, städare, personliga assistenter, osv - de offentliganställda grovarbetarna. Deras åsikter sprider sig dessutom bland brukare och bland andra yrkeskategorier på deras arbetsplatser.

Det här har även SD insett varpå man gör allt för att bli ”normala” och komma in i värmen.

De är ingen slump att Åkesson träffade Kristersson häromdan, det gynnar SD något enormt att andra partiledare nu ber om ursäkt och börjar samarbeta.

Även media-bias har börjat släppa lite vid vissa medier. Speciellt Expressen, DI, TV4 i viss mån osv.

Är nog det i kombination med verkligheten som gör att SD rusar nu. Att de också största parti både hjälper SD men samtidigt enar motståndare kring S för många är rädda att SD är största parti.

Men alla de här sakerna under hösten har hjälpt partiet att komma in i värmen. Om det fortsätter kan de säkert få 30%+ i opinionen snart. Framgång föder framgång osv.
2019-12-07, 20:48
  #84986
Medlem
OstermalmWeeknds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Starobrno
Eller när "experter" sagt att partiet aldrig kan bli större än tio (?) %, underförstått pga att det inte finns fler inavlade epa-raggare etc än så.



Vi skall aldrig glömma att inför senaste riksdagsvalet hösten år 2018 så sade flera av vänsterns fenimist-kulturpersonlighets-affischnamn i intervjuer inför valet att SD sannolikt skulle åka ur riksdagen eftersom arbetarna nu insett att det var ett fascistiskt parti.


Det synes oss bara Bagdad Bob hade kunnat vara på samma nivå av hårdnackat självbedrägeri, men när vi talar med pyskologor om detta (inte vår egen, vi behöver ingen shrink trots det som vår signatur berättar om oss) så säger dessa att vi är lekmän som inte förstår att övertygelse behövs för att förändra världen till det bättre.

On topic:

Är nu årets sista OU presenterade?
2019-12-07, 21:17
  #84987
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av OstermalmWeeknd
On topic:

Är nu årets sista OU presenterade?
Årtiondets om jag får be!

Nej, ännu återstår Sifo, Novus, Ipsos och Sentio.

Sifo kommer på fredag den 13:e, exakt 30 år efter Luciabeslutet.
2019-12-07, 21:35
  #84988
Medlem
Aeriannes avatar
Ipsos har kommit. SD 24,8 (+1,7)

https://twitter.com/StatistiskO/status/1203406102303518725
2019-12-07, 21:55
  #84989
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Aerianne
Ipsos har kommit. SD 24,8 (+1,7)

https://twitter.com/StatistiskO/status/1203406102303518725

Det är dock förra månadens, fast med decimaltal och därmed mer exakta siffror. Ipsos redovisar annars i huvudsak siffror avrundade till närmaste heltal.
2019-12-07, 22:24
  #84990
Medlem
De där decimalerna från Ipsos ser lite konstiga ut. Ipsos uppgav ju själva att S var 0,7 större än SD. Eftersom båda avrundades till 25 måste det ju betyda att S hade 25,2-25,4 och SD 24,5-24,7.
2019-12-07, 23:07
  #84991
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av RingRing2014
Bra skrivet, viktigt.

Det finns fortfarande några elefanter i rummet kvar.

Media vägrar oftast nämna det som väldigt många människor pratar om, nämligen det obehag många upplever med att gatubilden förändrats så snabbt i Sverige.

Folk har ångest över att se detta och jag hör många uttrycka att ”jag känner mig inte hemma i mitt eget land längre”.

Detta SKITER mainstreammedia i, de bryr sig inte om att svenskar är oroliga och sorgsna över detta. De är rädda för att redovisa denna viktiga del i varför SD ökar.

Detta gör paradoxalt nog att SD ökar ännu mer.

Sammanfattning: MSM är fortfarande till hälften insnärjt i detta kontraproduktiva dilemma.

❤️🇸🇪

Det är riktigt att MSM befinner sig i en rävsax pga. just det du pekar på: MSM varken vill eller kan redovisa de faktiska anledningarna till varför stödet för SD ökar eftersom det skulle innebära att de i praktiken skulle avslöja sig själva som de propagandister de också är, vilket i sin tur gör att MSM tappar än mer i förtroende bland allt fler människor och att riksdagens enda oppositionsparti också växer på kuppen. Men MSM är inte "till hälften insnärjt i detta kontraproduktiva dilemma", MSM är HELT OCH HÅLLET insnärjt eftersom de fungerar som regelrätt regimmedia; de har under decennier spridit och sprider fortfarande direkt antisvensk propaganda. Detta gäller inte minst Bonniermaffian, men även Schibsted och statsmedia (SVT, SR, och UR).
2019-12-08, 00:11
  #84992
Medlem
Smoothmans avatar
Expressens Anna Dahlberg tyckte att man skulle slänga SD:s valsedel i rännstenen den 19 september 2010?

"Rösta nej till hatet. NEJ!
Idag röstar vi för Sverige mot främlingsfientligheten."
- Expressen 2010

I dag är det något andra tongångar när hon skriver sina ledare. Men hon är likväl en hycklare i sina texter, precis som hon var 2010.

Ett utdrag ur en ovanligt lång Dahlberg-ledare:

Citat:
"SD:s genombrott är ett underbetyg åt resten.

Vad förväntade ni er egentligen? Alla som nu rasar mot normaliseringen av Sverigedemokraterna borde ägna en stund åt att rannsaka sig själva.

Marken skakar under det politiska Sverige. En minister hotas av misstroendevotum. Sverigedemokraterna utmanar krisande socialdemokrater om positionen som landets största parti. Moderaterna öppnar dörren till SD och formerar därmed ett regeringsalternativ till Januaripartierna.

Vad är det egentligen som händer? Det korta svaret är att alltfler väljare har dragit slutsatsen att SD hade rätt om invandringen. Många söker frenetiskt efter mer aptitliga förklaringar, men det är ju uppenbart att det är så det ligger till.

När alltfler samhällsproblem nu kopplas till de senaste decenniernas migration - gängvåld, skolmisslyckanden, kommunala underskott i socialbudgeterna och växtvärk inom välfärden - växer misstron mot det politiska etablissemanget.

Det politiska svaret på SD-hotet har hittills främst gått ut på isolering. Efter att SD kom in i riksdagen år 2010 gick alliansregeringen ihop med Miljöpartiet för att möjliggöra en mer generös migrationspolitik. Effekten: SD växte.

Efter valet 2014 fick vi i stället Decemberöverenskommelsen (DÖ) i syfte att blockera SD från inflytande. Effekten: SD växte. Efter valet 2018 räckte inte ens DÖ, utan det krävdes en historisk blocköverskridande lösning - Januariavtalet - för att säkerställa isoleringen av SD. Effekten: SD fortsätter att växa.

Jöken skapade inte bara ett nytt regeringsunderlag, utan formade också en ny opposition. Inget parti vill permanent avstå från möjligheten till makt. För Moderaterna återstår numera bara två vägar till Rosenbad - att samarbeta med S eller SD. Det är förmodligen bara en tidsfråga innan Socialdemokraterna känner sig nödgade att göra samma omprövning av relationen till SD.

Att ta del av nyhetsskörden en vanlig vecka i Sverige 2019 är ofta en bisarr upplevelse. Vapen stjäls från Rosenbad. Sjukhus går upp i stabsläge på grund av uteblivna leveranser av sjukvårdsmateriel. Skatteverket har delat ut drygt 870 000 samordningsnummer till personer som inte är folkbokförda i landet, varav närmare hälften inte har kunnat styrka sin identitet. Iraks försvarsminister visar sig vara svensk medborgare och misstänkt för grovt bidragsbrott mot Försäkringskassan.

Det som blottläggs är en långvarig politisk vanskötsel av landet på centrala områden. Att det har fått många väljare att misstro det politiska etablissemanget är inte så konstigt.

En sista slutsats är att inte övertolka opinionsmätningarna. Det finns ingen anledning att tro att en stor del av väljarkåren skulle ha fått extrema böjelser. En majoritet av svenskarna är fortfarande positivt inställda till mångfald.

Den rimliga tolkningen av att SD rusar i opinionen är att väljarna bedriver signalpolitik mot de övriga partierna. Om dessa lyssnar finns en god chans att en betydande del av dessa väljare faktiskt lägger sin röst på ett annat parti än SD vid valurnan."

https://www.expressen.se/ledare/anna-dahlberg/sds-genombrott-ar-ett-underbetyg-at-resten/

Hon skriver en i många avseenden helt OK ledare, men i sina sista två stycken skiner hennes hyckleri fortfarande igenom. Hon visar med all önskvärd tydlighet var hon står. SD ska bekämpas. Man bör lägga sin röst på ett annat parti, endast då blir det bra. För henne är SD fortfarande den stora hemska vålnaden som hemsöker svensk politik.

Hon gnäller att politikerna inte har förstått hur man ska handskas med SD och alla grova fel de begått, men hon har själv inte begripit att hon - och övriga inom mainstream media - starkt bidragit till SD:s kraftiga tillväxt. Hon talar inte med ett enda ord om mediernas stora roll i den utveckling som skett i Sverige. Var är hennes kritik mot journalistkåren? Var är kritiken mot de som eldat på politikerna? Hennes ledare från 2010 och 2019 visar att hon fortfarande lever i förnekelse.
__________________
Senast redigerad av Smoothman 2019-12-08 kl. 01:01. Anledning: Förtydligande och rättelse
2019-12-08, 11:01
  #84993
Medlem
KalleNixons avatar
Som sagt...det är många som nu oroas av SD:s opinionsframgångar. Det ironiska är att just dessa personer och partier är minst benägna att lösa de samhällsproblem som gör att SD växer. De har tvärtom blivit SD:s mest pålitliga valarbetare.

Sofia Mirjamsdotter tycker att Sverige svartmålas, läget är inte alls så allvarligt i Malmö. Egentligen. Aftonbladets ledarsida vill ha en mer generös invandringspolitik, och nickar instämmande när skojaren Sandro Scocco påstår att Sverige behöver fördubbla invandringen. Socialdemokraterna håller på att fullständigt kompromissa ihjäl sig i januarisamarbetet och får egentligen ingenting gjort.

Att som Expressens ledarsida påstå att väljarna bara bedriver signalpolitik mot de övriga partierna är dock att underskatta de bakomliggande orsakerna till SD:s exempellösa tillväxt. Visst lär en del väljare gå tillbaka till sina gamla partier om de svänger i för dem viktiga frågor, men många som gått till SD lär aldrig vända tillbaka igen.

Dessa väljare har funnit en ny politisk hemvist och sannolikt också kommit att göra en politisk analys som de gamla maktpartierna inte ställer upp på (åtminstone inte än). De känner sig svikna av dessa etablissemangspartier, och inte utan god anledning.

I den nedan länkade intervjun med Scocco påpekar han att alla frågor kommit att handla om migrationspolitik. Han säger det med en viss irritation i rösten. Sanningen är dock att alltfler ser hur olika politikområden hänger ihop och påverkar varandra. Detta är en ny insikt för många svenskar, som verkar ha levt i villfarelsen att samhället består av stängda system.

Många av de problem vi ser i dag hade gått att undvika med en annan migrationspolitik. Det vi nu upplever är resultatet av decennier av konstanta felanalyser och snedtramp. Varningstecknen fanns där redan för 25 år sedan. Men det politiska och mediala etablissemanget blundade för dem.Vi kan notera att skillnaden nu är att etablissemangspartierna börjat prata om dem. Men de är uppenbarligen ännu inte redo att vidta rätt åtgärder för att lösa dem.

https://www.allehanda.se/artikel/sofia-mirjamsdotter-jag-ar-sa-obeskrivligt-trott-pa-svartmalandet-av-sverige?fbclid=IwAR00a2vdZgNfPu 92h3EZ5BakU6BSbPqvy68JFEGJMlLXtnxMsb2gCfUdTZg

https://www.aftonbladet.se/ledare/a/y30o4x/sverige-skulle-behova-dubblad-invandring

https://www.expressen.se/ledare/anna-dahlberg/sds-genombrott-ar-ett-underbetyg-at-resten/?fbclid=IwAR14pYsVmQ8q5NQqhNQsdCGT51BBc948cYtql-hihvobFnRvG1KUY9crdaU
2019-12-08, 15:00
  #84994
Medlem
HejaFinlands avatar
Citat:
Ursprungligen postat av OstermalmWeeknd
Är nu årets sista OU presenterade?

Ser man till tidigare år så är det lika många OU i december som andra månader och vi har bara haft en hittills.
2019-12-08, 15:48
  #84995
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Smoothman
Expressens Anna Dahlberg tyckte att man skulle slänga SD:s valsedel i rännstenen den 19 september 2010?

"Rösta nej till hatet. NEJ!
Idag röstar vi för Sverige mot främlingsfientligheten."
- Expressen 2010

I dag är det något andra tongångar när hon skriver sina ledare. Men hon är likväl en hycklare i sina texter, precis som hon var 2010.

Ett utdrag ur en ovanligt lång Dahlberg-ledare:



https://www.expressen.se/ledare/anna-dahlberg/sds-genombrott-ar-ett-underbetyg-at-resten/

Hon skriver en i många avseenden helt OK ledare, men i sina sista två stycken skiner hennes hyckleri fortfarande igenom. Hon visar med all önskvärd tydlighet var hon står. SD ska bekämpas. Man bör lägga sin röst på ett annat parti, endast då blir det bra. För henne är SD fortfarande den stora hemska vålnaden som hemsöker svensk politik.

Hon gnäller att politikerna inte har förstått hur man ska handskas med SD och alla grova fel de begått, men hon har själv inte begripit att hon - och övriga inom mainstream media - starkt bidragit till SD:s kraftiga tillväxt. Hon talar inte med ett enda ord om mediernas stora roll i den utveckling som skett i Sverige. Var är hennes kritik mot journalistkåren? Var är kritiken mot de som eldat på politikerna? Hennes ledare från 2010 och 2019 visar att hon fortfarande lever i förnekelse.

Dahlbergs sista två stycken visar att hon fortfarande inte förstått ett dugg.

Det är VERKLIGHETEN som spelar roll. Steffe kan säga vad han vill - verkligheten är hans värsta fiende.
2019-12-08, 17:34
  #84996
Medlem
Någon mer än jag som inte fattar varför vänstern fortfarande kör ''Får SD inflytande kommer Sverige införa dödsläger och utrota alla invandrare'' taktiken? De borde väl förstå vid det här laget att sådana argument inte övertygar andra än de redan frälsta SD hatarna? När 25 % av svenska folket röstar på ett parti som idag också bestämmer i flera kommuner så inser man hur dödfött det är att utmåla SD och dess väljare som nazister. Folk ser på Sölvesborg där SD styr och ser ingen nazism eller radikal politik på något sätt. Så varför fortsätter sossarna använda skrämselargument som inte kommer fungera?

Själv tror jag det är för att de har inget annat att komma med. De kan inte vända den negativa utvecklingen, de kan inte minska invandringen, de kan inte minska brotten, de kan inte få ut invandrare i arbete. Därmed så har de bara floskler och argument om en stundande förintelse om SD tar makten kvar.

SD är alltså i samma partigrupp som engelska Tories i EU parlamentet. Tories är det statsbärande partiet i Storbritannien, så hur radikalt kan SD verkligen vara om det historiskt största brittiska partiet glatt samarbetar med SD?

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in